Wydarzenia w 2011 roku

SPOTKANIE MIAST GOSPODARZY REGAT "CULTURE 2011 TALL SHIPS REGATTA"

Impreza, której gospodarzami obok Gdyni będą również miasta Kłajpeda (Litwa) oraz Turku (Finlandia), stanowi niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla miłośników żagli. Związana jest ona z programem Europejskiej Stolicy Kultury. Tytuł ten w tym roku przypadł właśnie fińskiemu miastu Turku. Tegorocznym regatom towarzyszyć zatem będą liczne wydarzenia kulturalne promujące uczestniczące w nich miasta.

Do tej pory Gdynia już czterokrotnie gościła najpiękniejsze jednostki żaglowe uczestniczące w zlotach „The Cutty Sark Tall Ships' Races" (lata: 1974, 1992 oraz 2003) i „The Tall Ships' Races" (2009). W tym roku, w dniach 2-5 września 2011 r., przypłyną one po raz piąty do Gdyni, gdzie zakończą swoje żeglarskie zmagania. Swój udział w gdyńskim finale regat, oprócz polskich żaglowców, zapowiedziały już rosyjskie jednostki Kruzenstern, Mir i Sedov, holenderska Thalassa, Tecla i De Gallant, a także brytyjska Maybe i Jolie Brise oraz niemiecki Johann Smidt.

W ramach przygotowań do ww. imprezy w dniu 06.04.2011 w Gdyni miało miejsce robocze spotkanie miast gospodarzy regat. Przedstawiciele Gdyni, Kłajpedy i Turku omawiali stan przygotowań do imprezy i wstępny program realizowany w danym porcie, a także działania podejmowane wspólnie przez trzy porty, w tym promocję imprezy oraz wspólnie organizowane wydarzenia kulturalne. Przedstawiciele Turku przedstawili projekt nagród dla zwycięskich jednostek, które będą ufundowane przez wszystkie trzy miasta.

WIZYTA ŻAGLOWCA S/S SØRLANDET W GDYNI

W dniach 22-26.04.11 gościł w Gdyni norweski żaglowiec s/s Sørlandet, którego portem macierzystym jest Kristiansand (miasto siostrzane Gdyni). Jednostka Na jej pokładzie do naszego miasta przypłynęli uczestnicy kanadyjskiego programu „szkoły pod żaglami" pn. Class Afloat. Podczas pobytu w Gdyni młodzi żeglarze mieli okazję zapoznać się z walorami turystycznymi Trójmiasta, a także uczestniczyć w odprawianej na pokładzie jednostki mszy wielkanocnej.

Sørlandet to najstarsza (nadal pływająca) trójmasztowa fregata zbudowana w roku 1927 w norweskiej stoczni w Kristiansand. Nazwa statku oznacza „południową ziemię" i nawiązuje do południowego regionu Norwegii (o tej samej nazwie). Żaglowiec, którego długość wynosi około 65 metrów, powstał jako jednostka szkoleniowa dla przyszłych oficerów marynarki handlowej. Na jej pokładzie może przebywać 70 osób oraz 15 osób zawodowej załogi. W 1933 roku s/s Sørlandet jako pierwszy norweski statek szkolny pokonał Atlantyk. Fregata ta zasłynęła również kilkadziesiąt lat później (w 1981 roku), stając się pierwszą jednostką, która uruchomiła program „szkoły pod żaglami" adresowany także do kobiet.

WIZYTA DELEGACJI Z AXEL (HOLANDIA)

W dniach 1-7.05.2011 gościłą w Gdyni delegacja z holenderskiego miasta Axel położonego w prowincji Zelandia w południowo-zachodniej części Holandii. Członkami delegacji byli właściciele „Muzeum Gdynia" w Axel poświęconego tematyce II wojny światowej. Nazwa muzeum została zaczerpnięta z nazwy mostu „Gdynia" znajdującego się w Axel, a eksponowane w nim zbiory stanowią ciekawą kolekcję militariów i pamiątek związanych z okresem II wojny światowej. W 2010 r. tamtejsze muzeum zostało wzbogacone o wystawę przedstawiającą Gdynię, jej historię i obecny rozwój. W uroczystej inauguracji wystawy uczestniczyła oficjalna delegacja gdyńska. Celem tegorocznej majowej rewizyty w Gdyni było rozwinięcie dalszej współpracy oraz zaznajomienie gości z historią Trójmiasta, a zwłaszcza Gdyni. W związku z tym, w programie dominowało zwiedzanie takich miejsc jak Westerplatte, Muzeum Miasta Gdyni, czy Bateria Artyleryjska w Gdyni Redłowie. W oficjalnym spotkaniu w Urzędzie Miasta Gdyni uczestniczyli: Jerzy Miotke, Wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz Andrzej Bień, Radny Miasta Gdyni.

XIX IGRZYSKA MIAST SIOSTRZANYCH

W dniach 5-7.05.2011 odbyły się w Gdyni XIX Igrzyska Miast Siostrzanych, które zainaugurowała Wiceprezydent Ewa Łowkiel. Do Gdyni przybyła młodzież z Kaliningradu, Karlskrony, Kilonii, Kłajpedy i Liepaji. W tegorocznych zawodach rywalizowało ok. 300 młodych sportowców w następujących dyscyplinach sportu: piłce nożnej chłopców, koszykówce dziewcząt, judo dziewcząt i chłopców, pływaniu chłopców i dziewcząt. W klasyfikacji generalnej Igrzysk zwyciężyła Gdynia, drugie miejsce zajął Kaliningrad, a trzecie miejsce przypadło Liepaji. Oficjalne zakończenie Igrzysk, podsumowanie rywalizacji oraz wręczenie nagród dla najlepszych zespołów połączone z Biegiem Europejskim odbyło się w sobotę 7.05. Igrzyska Miast Bliźniaczych, poza rywalizacją sportową, służą budowaniu więzi z zaprzyjaźnionymi miastami. Przedstawiciele miast siostrzanych mieli okazję wymienić doświadczenia dotyczące życia sportowego w swoich krajach, oraz nawiązać współpracę między ośrodkami sportowymi, natomiast młodzież miała szansę poznać rówieśników z sąsiadujących krajów.

WIZYTA KONTROLNA PRZEDSTAWICIELI SAIL TRAINING INTERNATIONAL

W dniach 17-19.05.2011 w naszym mieście gościli przedstawiciele Sail Training International (STI) - współorganizatora regat „Culture 2011 Tall Ships Regatta", które będą miały miejsce w Gdyni od 2 do 5 września br. Celem wizyty była ocena stanu przygotowań miasta do ww. imprezy. W skład delegacji wchodzili: Robin Snouck Hurgronje, Przewodniczący Culture Tall Ships Regatta 2011, Peter Newell, Dyrektor Regat oraz Adam Jasser, Prezydent Sail Training Association Poland. W dniu 18.05.2011 w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie gości z STI z Zespołem Organizacyjnym Regat, podczas którego szczegółowo omówiono działania podejmowane przez nasze miasto w zakresie przygotowania infrastruktury żeglarskiej, a także promocji wydarzenia. Przedstawiciele Sail Training International odwiedzili także miejsce cumowania jednostek w Basenie Prezydenta, a także odbyli wizyty studyjne w Hali Sportowo-Widowiskowej i Stadionie Piłkarskim w Gdyni, a także w obiektach znajdujących się na terenie przyszłej imoprezy. Goście wysoko ocenili stan przygotowań miasta do wrześniowej imprezy.


KONCERTY ZESPOŁÓW MŁODZIEŻOWYCH Z KARLSKRONY

Zespół Trumbolaget z KarlskronyW dniach 9-10.06.2011 do Gdyni przyjechały dwa muzyczne zespoły młodzieżowe REPLAY i TRUMBOLAGET z gdyńskiego miasta siostrzanego Karlskrony. Młodzież z obu zespołów na co dzień uczy się w szkole Kulturskolan, gdzie pobiera lekcje gry na różnych instrumentach perkusyjnych. REPLAY to grupa sześciu chłopców w wieku 13-14 lat, grających zachodnioafrykańską muzykę na tradycyjnym instrumencie djembé, natomiast TRUMBOLAGET to grupa siedmiu chłopców w wieku 15-16 lat, którzy grają w charakterystycznym stylu, na specjalnego rodzaju bębnach, tak zwanych „F-Taiko. Ich muzyka czerpie inspiracje z japońskiej tradycji bębniarskiej taiko. Podczas pobytu w Gdyni obie grupy zagrały koncerty dla młodzieży gdyńskiej w Młodzieżowym Domu Kultury, Zespole Szkół nr 9, Szkole Muzycznej oraz w Zespole Szkół Plastycznych. Zespoły zagrały również koncert w „Contrast Cafe". Występy młodzieży z Karlskrony spotkały się z żywiołową reakcją publiczności.


KIELER WOCHE 2011

W dniach 17-26.06.2011 miasto Gdynia zaprezentowało w Kilonii swoją ofertę podczas międzynarodowej imprezy „Kieler Woche" - Tygodnia Kilońskiego. W trakcie „Kieler Woche" tradycyjnie odbywają się regaty żeglarskie oraz szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych organizowanych dla licznie przybyłych turystów zarówno z Niemiec, jak i całej Europy.W trakcie „Kieler Woche" zorganizowany został „34. Rynek Międzynarodowy". Na Rynku Międzynarodowym wyeksponowano stoiska przedstawicieli różnych państw z całego świata. Na każdym stoisku prezentowano kuchnię narodową, wyroby rzemiosła artystycznego, a także materiały promocyjno-informacyjne. Gdynia oprócz zaprezentowania materiałów promocyjnych miasta i regionu pomorskiego oraz wyrobów z bursztynu, zachęcała również do odwiedzenia naszego miasta we wrześniu 2011 r. podczas regat The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Imprezie „Kieler Woche" towarzyszyło „Międzynarodowe Forum Miast", którego temat w tym roku brzmiał: „Czy lokalna demokracja jest w kryzysie?". W Forum uczestniczyła delegacja oficjalna z Gdyni. Delegacje z zaproszonych miast siostrzanych wzięły udział w spotkaniu z panią Cathy Kietzer, Przewodniczącą Rady Miasta Kilonii.Podczas „Kieler Woche" kilońskie Towarzystwo Niemiecko-Polskie, jak co roku zorganizowało spotkanie integracyjne dla gości polskich biorących udział w „Kieler Woche". W spotkaniu tym uczestniczyła m.in. wicekonsul RP z Hamburga ds. Polonii, a także przedstawiciel Gdyni.


WIZYTA HARCERZY Z LITWY I BIAŁORUSI

Na przełomie czerwca i lipca w ramach Akcji Letniej 2011 Wschód prowadzonej przez Stowarzyszenie „Szarych Szeregów" z wizytą do Trójmiasta przyjechali harcerze z Litwy i Białorusi. Miasto Gdynia zdecydowało się wesprzeć finansowo ową akcję i w związku z tym 28.06.oraz 1.07. harcerze przebywali w naszym mieście. W ramach prezentowania gdyńskiej oferty turystycznej i zainteresowania gości historią Gdyni przygotowano bogaty program dla obu grup, który obejmował zwiedzanie takich miejsc jak: Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, Muzeum Miasta Gdyni, ORP Błyskawica, Dar Pomorza, Akwarium Gdyńskie oraz Centrum Nauki Eksperyment oraz rejsy tramwajem wodnym na Hel. Każda z grup uczestniczyła też w spotkaniu w Urzędzie Miasta Gdyni, które poprowadził Radny Miasta Gdyni Andrzej Bień.


CZESCY ZWYCIĘZCY KONKURSU ODWIEDZAJĄ GDYNIĘ

W związku z polską Prezydencją w Unii Europejskiej Instytut Polski w Pradze zorganizował konkurs plastyczny pt.: „Dlaczego flądra jest płaska?". Celem konkursu była promocja Polski oraz miast leżących nad Morzem Bałtyckim. W wyniku konkursu wyłoniono zwyciężczynię, która otrzymała nagrodę w postaci pobytu weekendowego w Gdyni. Laureatka konkursu plastycznego Aneta Franova z Czech przebywała w Gdyni w dniach 22-25.07.2011 wraz ze swoją rodziną. Podczas pobytu zapoznała się z atrakcjami turystycznymi Gdyni, Trójmiasta oraz Kaszub.

WIZYTA W GDYNI ATTACHE UNII EUROPEJSKIEJ DS. TRANSPORTU

W ramach kalendarza wydarzeń związanych ze sprawowaniem przez RP przewodnictwa w Radzie UE w dniu 28.07.2011 r. w Gdyni odbyło się wyjazdowe posiedzenie Attache Unii Europejskiej ds. Transportu. Posiedzenie zorganizowano na prośbę Ministerstwa Infrastruktury w Warszawie przy współpracy Urzędu Miasta Gdyni, Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A. (ZPMG S.A.) oraz Urzędu Morskiego w Gdyni. Tematem przewodnim spotkania gdyńskiego był rozwój europejskich portów morskich na przykładzie portu morskiego w Gdyni. W trakcie spotkania 40-osobowa grupa zapoznała się ze strategią rozwoju portu morskiego w Gdyni, a także z rozwojem elementów systemów służących bezpieczeństwu ruchu morskiego na akwenach przylegających do Gdyni.


WIZYTA ŻAGLOWCA STAD AMSTERDAM W GDYNI

W dniach 17-20.08.2011. gościł w Gdyni holenderski żaglowiec „Stad Amsterdam", będący jedynym w Europie żeglującym statkiem typu kliper. Wszyscy entuzjaści żeglarstwa mieli okazję zwiedzić statek i spotkać się z załogą jednostki, która z wielkim zaangażowaniem wyjaśniała zasady działania poszczególnych urządzeń pokładowych.

Powstanie tego niezwykłego żaglowca jest wynikiem współpracy władz miasta Amsterdam i agencji zatrudnienia Randstad. W budowę „Stad Amsterdam" zaangażowani byli młodzi bezrobotni, którzy mieli okazję zdobyć cenną wiedzę i doświadczenie zawodowe. Z połączenia miłości do pięknych statków i zaangażowania pomysłodawców i pracowników, w 2000 roku powstał trzymasztowy kliper z żaglami o powierzchni żagli 2,200 metrów kwadratowych i drewnianym pokładem o długości 60 metrów.

Ten bardzo szybki żaglowiec uczestniczy w regatach i jest używany do szkolenia kadetów. Organizowane są na nim specjalne wyprawy szkoleniowe mające na celu przyuczenie młodych entuzjastów do fachu marynarza. W miesiącach letnich „Stad Amsterdam" żegluje po wodach europejskich, natomiast zimą - przemierza Karaiby.


GDYNIA BUSINESS WEEK 2011

Gdynia Business Week 2011W dniach 21-26.08.2011r. odbyła się w naszym mieście trzecia już edycja projektu „Gdynia Busienss Week" zrealizowana przez Urząd Miasta Gdynia we współpracy z amerykańskimi partnerami (Foundation for Private Enterprise Education oraz Seattle-Gdynia Sister City Association). Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ambasady USA, przy wsparciu korporacji Boeinga i Microsoft. Ponadto przedsięwzięcie zostało objęte patronatem medialnym przez Gazetę Wyborczą, Radio Gdańsk oraz portal trójmiasto.pl

W ramach programu 81 uczniów z 19 gdyńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz 6 ich amerykańskich kolegów w ramach grup - firm próbowało swoich sił w symulacji biznesowej tzw. BizSim, tworzyło własne innowacyjne produkty i opracowywało prezentacje dla udziałowców. Firmami uczniowskimi opiekowali się amerykańscy instruktorzy oraz nauczyciele angielskiego z gdyńskich szkół. Oprócz zajęć praktycznych uczniowie uczestniczyli w prezentacjach tematycznych. Prelegentami podczas takich spotkań byli przedstawiciele Microsoftu, Boeinga oraz prężnie działających firm gdyńskich i ogólnopolskich.

Na zakończenie programu zorganizowane zostały Targi, podczas których firmy uczniowskie oraz wypracowane przez nie produkty były oceniane przez przedstawicieli biznesu. W ceremonii zakończenia „Gdynia Business Week 2011" uczestniczyła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall. Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali również rodzice uczniów oraz dyrektorzy reprezentowanych przez nich szkół. Wszystkim uczestnikom zostały wręczone certyfikaty, a członkom zwycięskich firm nagrody.
Najwięcej pieniężnego wkładu od udziałowców uzyskała firma „F" prowadzona przez instruktorów Jamesa Barlowa oraz Katarzynę Nozdrzykowską (IV LO) - ich produkt to F-Ray, specjalne urządzenie do szybkiego i bezproblemowego malowania ścian i pomieszczeń. W kategorii BizSim - symulacja biznesowa niezwyciężona okazała się firma „D" prowadzona przez Freda McDonalda oraz Małgorzatę Paszkowską (I ALO). W konkurencji „Facebook challenge" zwyciężyła firma „B" prowadzona przez Kena Globermana oraz Annę Próchnicką (Zespół Szkół Mechanicznych). Natomiast prezentacja najwyżej oceniona przez jurorów została wygłoszona przez firmę „G" prowadzoną przez Darby Vigus oraz Annę Kulińską (Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych).


WIZYTA ARTYSTY Z DUNKIERKI

W dniach 18-20.09.2011 Gdynię odwiedził Emilien Leroy, muzyk i performer pochodzący z Dunkierki, miasta siostrzanego Gdyni. Pan Leroy przyjechał do naszego miasta w związku z pracami nad projektem zatytułowanym "From one harbour to the other", polegającym na nagrywaniu charakterystycznych dźwięków i odgłosów pracy w różnych portach europejskich i tworzenia w ten sposób pocztówki dźwiękowej z każdego portu. To artystyczne przedsięwzięcie jest oficjalnym projektem wpisującym się w wydarzenia związane z pełnieniem przez Dunkierkę roli Regionalnej Stolicy Kultury od kwietnia 2013 do kwietnia 2014. Podczas wizyty w Gdyni artysta realizował nagrania na różnych nabrzeżach Portu Gdynia oraz w Kapitanacie Portu.


CULTURE 2011 TALL SHIPS REGATTA


Culture 2011 Tall Ships RegattaW dniach od 2 do 5 września 2011 Gdynię po raz piąty odwiedziły najpiękniejsze żaglowce świata w ramach zlotu „The Culture 2011 Tall Ships Regatta". Mimo późnego terminu zlotu pogoda doskonale współgrała z całym wydarzeniem i podobnie jak w poprzednich edycjach, impreza przyciągnęła rzesze entuzjastów żeglarstwa i spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem.

Wrześniowe regaty miały odmienny charakter od poprzednich edycji, gdyż zorganizowane zostały w związku z uzyskaniem przez Turku tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2011. Regaty składały się z dwóch etapów: pierwszy z Kłajpedy (Litwa) do Turku (Finlandia), drugi z Turku do Gdyni. Nasze miasto jako port finałowy było miejscem wręczenia nagród za udział w wydarzeniu. Jednym z najistotniejszych trofeów było STI Friendship Trophy, które otrzymała załoga „Daru Młodzieży" za największy wkład w rozwój przyjaźni i międzynarodowego zrozumienia.

Imprezie towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne takie jak: wycieczki krajoznawcze, zawody sportowe dla załogantów, barwna Parada Załóg ulicami Gdyni, liczne koncerty szantowe oraz duży koncert na plaży miejskiej połączony z pokazem sztucznych ogni. Turyści i mieszkańcy Gdyni mieli też niepowtarzalną okazję zwiedzić przybyłe do Gdyni jednostki, a w śród nich 13 największych na świecie żaglowców (klasy A i B). Szczególnym gościem zlotu był „Zawisza Czarny", który obchodził 50-lecie podniesienia bandery i w związku z tą rocznicą zorganizowany został między innymi koncert szantowy na pokładzie statku oraz pokaz filmu o jubilacie i innych żaglowcach.
Zwieńczeniem całego wydarzenia była zjawiskowa Parada Żaglowców opuszczających gdyński port, którą obserwowały mieszkańców i turystów. Wrześniowy Zlot spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem, czego potwierdzeniem jest udział we wszystkich czterech dniach imprezy około miliona sześciuset tysięcy osób.


GOŚCIE Z KOTKI Z WIZYTĄ W GDYNI

W dniach 02-06.09.2011 gościliśmy w Gdyni oficjalną delegację z naszego fińskiego miasta siostrzanego Kotki. Chociaż formalna umowa o współpracy została podpisana dopiero w 1988r., w tym roku obchodzimy 50-lecie naszych kontaktów partnerskich.

Finowie spotkali się z władzami miasta, a także odbyli wizyty studyjne w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia, Fundacji Gospodarczej oraz Stowarzyszeniu A KuKu Sztuka. Goście zwiedzili również Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Motoryzacji oraz mieli okazję podziwiać jednostki zgromadzone w Gdyni podczas, odbywającego się w tym samym czasie zlotu żaglowców „The Culture 2011 Tall Ships Regatta".

Z okazji obchodów 50-lecia współpracy Gdyni i Kotki odwiedził nas również chór męski z tego miasta - „Kotkan Laulumiehet". Chór liczy 51 członków, jednak w Gdyni wystąpiło jedynie 26. W grudniu 2010 roku zespół świętował 75-lecie istnienia. Koncert chóru odbył się w dniu 05.09.2011 w Teatrze Miejskim w Gdyni i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem licznie przybyłej publiczności. Repertuar obejmował fińskie pieśni ludowe, szanty, piosenki rewelersów, a także arie z operetek.


KONCERT LITEWSKIEJ MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ

W dniu 11.09.2011 w Teatrze Miejskim w Gdyni odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej „Svajonė" ze Szkoły Muzycznej w Alytusie - szóstym co do wielkości mieście Litwy, położonym nad Niemnem.

„Svajonė" powstało w 2000 roku. Obecnie orkiestra liczy 90 muzyków. Są to uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej w Alytusie, a także absolwenci szkoły, na co dzień studiujący w różnych uczelniach wyższych Litwy.Zespół koncertował w rodzinnej Litwie, a także w Hiszpanii, Łotwie, Estonii i Polsce.

Koncert w Gdyni zorganizowano we współpracy z Konsulatem Honorowym Republiki Litewskiej. Orkiestra wykonała m. in. utwory Czajkowskiego, Szostakowicza, Prokofiewa, Griega, a także Astora Piazzolli i niezmiernie przypadła do gustu gdyńskiej publiczności.


WIZYTY STUDYJNE MEDIÓW ZAGRANICZNYCH


W związku z Prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej nasze miasto gościło delegacje dziennikarzy z następujących krajów: Szwajcarii - 14.06., Etiopii - 29.07. i Rosji - 21.09. Program wizyt obejmował prezentację najciekawszych turystycznie miejsc w mieście, ponadto dziennikarze szwajcarscy i rosyjscy odbyli rejs po porcie gdyńskim wraz z przedstawicielem portu. Celem tej wizyty było zapoznanie się z planami rozwoju i ofertą inwestycyjną portu. Natomiast dziennikarze z Etiopii uczestniczyli w wizycie studyjnej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz spotkali się z organizatorami, odbywającego się w tym czasie, festiwalu Globaltica.

Celem wszystkich wizyt było zapoznanie się z ofertą turystyczną i inwestycyjną Gdyni oraz nawiązanie ewentualnej współpracy z wybranymi organizacjami i instytucjami.


KONFERENCJA GENERALNA ZWIĄZKU MIAST BAŁTYCKICH

W dniach 4-7.10.2011 r. w Liepai (Łotwa) odbyła się XI Konferencja Generalna Związku Miast Bałtyckich (ZMB). Gdynia jest członkiem ZMB od 1995 r., prowadzi sekretariaty Komisji Sportu i Transportu. Do Liepai pojechała gdyńska delegacja, reprezentująca obie komisje. W trakcie konferencji odbyły się prezentacje Komisji Sportu i Transportu, podczas których zaprezentowano ich dotychczasowe i bieżące działania oraz plany działań w przyszłości. Tegoroczna konferencja miała charakter jubileuszowy, gdyż odbywała się w 20-tą Film „Czarny Czwartek" otrzymał Nagrodę Publiczności za najlepszy film XIX Festiwalu Polskich Filmów w Seattle organizacji w ciągu najbliższych 10-20 lat. Przedstawicielka DG Regio z Komisji Europejskiej zapoznała uczestników ze strategią Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. Historyczne ujęcie rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego stanowiło główny temat wystąpienia Ambasadora RP w Rydze. Przedstawiciel SIEMENS Finland w swojej prezentacji skoncentrował się na wyzwaniach i możliwościach związanych z rozwojem bałtyckiej współpracy gospodarczej. W drugim dniu konferencji odbył się cykl warsztatów dotyczących wzmacniania ekonomicznej atrakcyjności miast, zapobiegania zmianom klimatycznym oraz wyzwań związanych z problematyką starzejącego się społeczeństwa. Drugi dzień konferencji poświęcony był również wewnętrznym sprawom Związku Miast Bałtyckich. Zaakceptowano utworzenie nowej Komisji ds. Bezpieczeństwa Lokalnego. Ustalono, iż kolejna XII Konferencja Generalna odbędzie się w fińskim Mariehamn w 2013 r.

GDYNIA PODCZAS FESTIWALU POLSKICH FILMÓW 2011 W SEATTLE

Plakat

Na początku listopada Seattle-Gdynia Sister City Association po raz dziewiętnasty było organizatorem Festiwalu Polskich Filmów w Seattle (Seattle Polish Film Festival). Festiwal mający na celu prezentację dorobku polskiej kinematografii szerszej publiczności i mieszkańcom Seattle oraz promocję młodych artystów, organizowany jest rokrocznie od 1992 roku. Prezentowane filmy to zarówno najnowsze produkcje długometrażowe, filmy niezależne, dokumentalne i animacje. Tegoroczny festiwal otworzyła projekcja filmu „Joanna" Feliksa Falka a prócz niej widzowie mogli zobaczyć takie produkcje jak: „Kariera Nikosia Dyzmy", „Uwikłanie", „Erratum", „Skrzydlate świnie", „Królik po berlińsku", „Królowa Śniegu" czy „Więźniarki". Jednak z punktu widzenia Gdyni najważniejszym wydarzeniem było zaprezentowanie filmu Antoniego Krauzego „Czarny Czwartek" przedstawiającego wydarzenia Grudnia 70 w naszym mieście. Film „Czarny Czwartek" otrzymał Nagrodę Publiczności za najlepszy film XIX Festiwalu Polskich Filmów w Seattle. Pokazowi filmu towarzyszyły również spotkania, w których uczestniczył reżyser filmu Antoni Krauze oraz producent filmu. Ich tematyką była prezentacja miasta Gdyni, jej teraźniejszości, przyszłości i historii ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń ukazanych w filmie, a także współpracy bilateralnej z miastem Seattle. Zarówno projekcja filmu, jak i aktualne informacje dotyczące miasta cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów i z pewnością przyczyniły się do rozpropagowania i pogłębienia wiedzy związanej z Gdynią oraz historią Polski wśród mieszkańców Seattle.

ŚWIĘTO KARLSKRONY W GDYNI

Otwarcie Ronda KarlskronaW dniu 07.12.2011r. obchodziliśmy Święto Karlskrony, która jest miastem siostrzanym Gdyni od 09.11.1990r. W ramach tego wydarzenia uroczyście otwarto „Rondo Karlskrona", jak uchwałą Rady Miasta Gdyni zostało nazwane rondo u zbiegu ul. Chrzanowskiego i Polskiej. Natomiast w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Karlskrona - miasto siostrzane Gdyni". Wernisażowi towarzyszyła prelekcja poświęcona Karlskronie i Południowej Szwecji, którą poprowadził p. Maciej Zborowski, przedstawiciel działu przewodnickiego Stena Line. Po wykładzie przeprowadzono konkurs, w którym nagrodą był dwuosobowy rejs do Karlskrony ufundowany przez Stena Line. Dodatkową atrakcją był występ młodzieży z koła szwedzkiego z II LO w Gdyni, która wykonała szwedzkie pieśni związane ze Świętem Łucji. Dzień Św. Łucji z Syrakuz - Święto Światła przypada na 13 grudnia i w Szwecji tradycyjnie świętuje się go pochodem ubranych na biało dziewcząt, które na głowach mają wianki z płonącymi świecami. Pieśni związane z tym świętem śpiewa się przez całą I połowę grudnia.W obydwu wydarzeniach uczestniczyła delegacja oficjalna z Karlskrony, na czele z Prezydent Miasta - p. Camillą Brunsberg. Delegacja spotkała się również z władzami miasta, a także odbyła wizyty studyjne w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający: Urząd Miasta Gdyni
Odpowiedzialny za treść: Joanna Leman
Wprowadził informację: Monika Pawlińska
Data wytworzenia informacji: 01.06.2011
Data udostępnienia informacji: 02.06.2011