Aktualności

Gdynia wakacyjna dla osób niepełnosprawnych

Gdynia posiada wiele miejsc atrakcyjnych turystycznie, które dostępne są dla osób niepełnosprawnych.


Dostęp osobom niepełnosprawnym na plażę miejską ułatwia kładka, która prowadzi do morza i do mariny. Na plaży znajdują się dostosowane toalety i prysznice. Poruszanie się po Gdyni ułatwiają ścieżki spacerowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, niskie krawężniki, podjazdy, miejsca parkingowe, dostosowane toalety.


Miejsca atrakcyjne, przyjazne osobom niepełnosprawnym w Gdyni to między innymi:

- Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1,
- Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30 (wystawy),
- Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Plac Grunwaldzki 1,
- Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, ul. Gen. Józefa Bema 26 oraz w sezonie letnim wielka atrakcja – Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie,
- molo w Orłowie,
- Akwarium Gdyńskie
, al. Jana Pawła II 1,
- Domek Żeromskiego
w Orłowie, ul. Orłowska 6 (spotkania z ludźmi kultury, wykłady, wystawy),
- galeria Debiut przy Szkole Plastycznej w Orłowie, ul. Orłowska 8,
- kino Silver Screen,
ul. Waszyngtona 21.


Zespół licencjonowanych przewodników PTTK zaprasza osoby niepełnosprawne
, z dysfunkcjami narządów ruchu, wzroku i słuchu, do zwiedzania Gdyni i Trójmiasta. Przygotujemy trasy zwiedzania dostosowane do stopnia niepełnosprawności. Zaprezentujemy Państwu Gdynię, Port i Stocznie, żaglowce i okręty, plaże i przystań rybacką, a także Westerplatte i latarnię morską w Nowym Porcie oraz inne ciekawe i zabytkowe obiekty, dostępne także od strony wody. Poprowadzimy również wycieczki przystosowane do indywidualnych potrzeb turystów, m.in. ponownie odwiedzających Trójmiasto szlakiem dawnych wspomnień, lub oczekujących poszerzonych informacji tematycznych.


Dla osób poszukujących aktywnych form wypoczynku: korty tenisowe – nieodpłatnie dla osób niepełnosprawnych przy Szkole Podstawowej nr 20, ul. Orna, Gdynia Wielki Kack oraz przy Zespole Szkół nr 15, ul. Jowisza 60, Gdynia Chwarzno, kryte pływalnie: przy Zespole Szkół nr 10, ul. Staffa 10 Gdynia Karwiny (oprócz sierpnia) oraz przy Gimnazjum u Jezuitów na ul. Tatrzańskiej 35 (przez cały lipiec do połowy sierpnia), Centrum Sportu i Rekreacji U7, ul. Świętojańska 133, (bowling, bilard).


Do dodatkowych atrakcji należy niewątpliwie:
- dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych tramwaj wodny kursujący na trasie: Gdynia – Hel – Gdynia, Linia 520 oraz Gdynia – Jastarnia – Gdynia, Linia 530. Bilety na tramwaj wodny można nabyć przy Nabrzeżu Pomorskim, al. Jana Pawła II lub w Biurze Obsługi Klienta ZKM w Gdyni, ul. Kilińskiego 16.
- przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych terminal promowy Stena Line Polska sp. z o.o., ul. Kwiatkowskiego 60 oraz dostosowany prom pływający na trasie Gdynia – Karlskrona – Gdynia.


Gdynia posiada bogatą bazę dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych:

- hoteli (np. Hotel „Hotton”, ul. Św. Piotra 8; Hotel „Gdynia”, ul. Armii Krajowej 22; Hotel „Nadmorski”, ul. Ejsmonda 2; Hotel „Antares”, ul. Komandorska 59; Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Al. Zwycięstwa 255),

- restauracji (np. „Barrakuda” przy Bulwarze Nadmorskim 10; „La Fortuna” przy ul. Armii Krajowej 9; „La Vita” przy ul. Abrahama 80-86; „Pizza Hut” przy ul. Świętojańskiej 36),

- pubów (np. puby przy Alejce Topolowej),

- sklepów (np. C.H. „Batory” przy ul. 10 Lutego 11; C. H. „Klif” przy al. Zwycięstwa 256).


Ułatwienia w podróżowaniu osób niepełnosprawnych są skierowane zarówno do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i do osób, które z jakiegokolwiek powodu mają trudności w poruszaniu się.


Osoby mniej sprawne (osoby na wózkach inwalidzkich, osoby starsze, osoby z małymi dziećmi w wózku itd.), które podróżują samodzielnie komunikacją miejską, mogą korzystać z linii komunikacji miejskiej całkowicie lub częściowo obsługiwanych przez pojazdy niskopodłogowe. Osobom niepełnosprawnym, które nie są w stanie korzystać z usług komunikacji miejskiej, oferowana jest możliwość podróży komunikacją minibusową (telefon 58 623 50 78). Przy korzystaniu z niej pasażer może liczyć na wszelką pomoc ze strony kierowcy, np. przy wprowadzeniu wózka do pojazdu. 


Niezbędne informacje można uzyskać również w punktach informacji turystycznej dostępnych dla osób niepełnosprawnych: 

- Miejska Informacja: punkt całoroczny, ul. 10 Lutego 24, tel. 58 622 37 64

- Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej punkt sezonowy, al. Jana Pawła II  (w pobliżu Akwarium Gdyńskiego).

 

Osoby posiadające informacje na temat kwater prywatnych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i chcących podzielić się z nami swoją wiedzą proszone są o kontakt: e-mail: niepelnosprawni@gdynia.pl

ikona