Komunikaty dla mediów

Jak będzie wyglądał „przyjazny” fragment ul. Abrahama?

Dokładnie w dniu 91. urodzin Gdyni, 10 lutego 2017 roku, w gdyńskim InfoBoksie odbył się wernisaż wystawy konkursowej pt. „Zmieniamy Abrahama". Podczas spotkania ogłoszono koncepcję architektoniczną, na podstawie której fragment ulicy Abrahama przemieni się w przyjazną pieszym przestrzeń. Zwycięzcami zostało dwoje studentów V roku Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej - Maja Bazylko i Tomasz Jażdżewski. Wystawę prac konkursowych można oglądać do 5 marca.

Konkurs został zorganizowany, aby pomóc miastu w wyborze dobrego pomysłu na nową przestrzeń ulicy Abrahama i zainspirować miejskich projektantów. Jego organizatorami było stowarzyszenie Miasto Wspólne i Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.

 

Zmiany we fragmencie ulicy Abrahama (między ul. 10 Lutego a Batorego) wydarzą się dzięki zwycięstwu w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego projektu, który zakłada stworzenie tam pierwszej w Gdyni ulicy przyjaznej pieszym. Ruch samochodowy będzie tam dopuszczony, ale z ograniczeniami. Jak mówił na wernisażu autor projektu, Łukasz Piesiewicz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne: Nie da się ukryć, że projekt był kontrowersyjny, bo zakładał ograniczenie liczby miejsc parkingowych, a wiemy, jaki jest to problem w Gdyni. Ale mam nadzieję, że będzie on impulsem do dobrych zmian w naszym mieście.

 

W konkursie wręczono dwa wyróżnienia oraz przyznano 3 nagrody. Główną z nich otrzymała Maja Bazylko i Tomasz Jażdżewski, studenci piątego roku Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. O swoim projekcie mówili w ten sposób: Opiera się on na zaszczepieniu w nim elementów modernizmu gdyńskiego. Cała ulica, zarówno w kompozycji, jak i w meblach miejskich, nawiązuje do różnych detali modernistycznych. Chcieliśmy w sposób symboliczny przenieść wnętrza gdyńskich kamienic do strefy publicznej. Chodziło o stworzenie salonu miejskiego, który będzie czerpał z najważniejszego dla Gdyni architektonicznego nurtu. Dla przykładu motyw posadzki, który zawarliśmy w projekcie, nawiązuje do posadzki znajdującej się na klatce schodowej w kamienicy przy ul. Abrahama 28.

 

Wręczając nagrodę prezydent Wojciech Szczurek komentował: W całej Europie i na świecie miasta zmieniają się - stają się miastami coraz bardziej przyjaznymi - m.in. dla pieszych. Ale takie ruchy często wymagają zmiany przyzwyczajeń. Pojawiają się sprzeczne interesy. Żeby je pogodzić, zmiany trzeba wprowadzać w sposób partycypacyjny. I myślę, że to wręcz symboliczne, że w dniu urodzin Gdyni możemy dzisiaj poznać prace pierwszego takiego działania, kiedy kształtujemy tak dalece partycypacyjnie bardzo ważną dla naszego miasta przestrzeń (...). Chcę powiedzieć, że to jest pierwszy krok i mam nadzieję, że skuteczna, bardzo otwarta formuła przebudowy tego odcinka Gdyni przekona, aby w podobny sposób zmieniać inne fragmenty Gdyni.

 

Prace nad realizacją koncepcji ruszą jeszcze w tym miesiącu. Rozpoczną się od rozpisania procedury przetargowej na projekt architektoniczny. Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni, tłumaczył: W oparciu o zwycięską koncepcję przygotowujemy tak zwaną specyfikację do istotnych warunków zamówienia publicznego na projekt. Chcemy, aby autorzy zwycięskiej pracy byli uwzględnieni w dokumentacji i aby jasne było, że ostateczny projekt architektoniczny powstał na podstawie konkursowej koncepcji. Po stworzeniu i otrzymaniu projektu przystąpimy do jego realizacji. Nie będę mówił o konkretnych terminach, ale jeszcze w lutym chcemy rozpocząć postępowanie przetargowe na projekt.

 

Wystawę prac konkursowych można oglądać na I p. InfoBoksu (ul. Świętojańska 30) do 5 marca.

 

Zwycięska praca

Maja Bazylko i Tomasz Jażdżewski prezentują swoją pracę

 

Konakt:
Aleksandra Dylejko, rzecznik prasowy, Laboratorium Innowacji Społecznych, 58 727 39 00, a.dylejko@lis.gdynia.pl

ikona