e - mail
strona główna

FAUNA I FLORA BAŁTYKU


W czasie sztormu nasze morze wyrzuca na plażę organizmy w nim żyjące. Spacerując po plażach można je dostrzec. Najczęściej spotykane to:

Sercówka drobna - drobny małż o delikatnej niesymetrycznej muszli, na powierzchni której widnieje ponad 20 promienistych żeberek. Jest jednym z nielicznych bałtyckich endemitów.

Omułek jadalny - dośc duży małż o ciemnej z wierzchu, a jasnej perłowej w środku muszli. Żyje na skalistym i kamienistym dnie. Stanowi podstawowy pokarm płastug oraz zimujących ptaków.
Rogowiec wapienny - małż o dość płaskiej muszli, lekko niesymetrycznej o białawej mocno przybrudzonej powierzchni.

Piaskołaz wielki - największy małż bałtycki, który ma grubą, kruchą muszlę często pokrytą szarawą warstewką. Żyje zagłębiony w piaszczystym dnie.

CIEKAWOSTKA

Ciekawymi zwierzętami spotykanymi na plażach są zbieraczki plażowe. Są to małe skorupiaki zjadające resztki organizmów morskich wyrzucanych na brzeg. Pełnią rolę "sanitariuszy plaż". W ciągu dnia ukrywają się w wilgotnym piasku, a żerują dopiero wieczorem.



Najcześciej spotykanymi gatunkami ryb Bałtyku są:


Makrela - torpedowaty kształt ciała, przed płetwą ogonową występuje 5 - 6 małych płetw.
Śledź - ryba o długości dochodzącej do 40 cm.Smukłe ciało, z jedną płetwą grzbietową, pokryte łatwo odpadającymi łuskami.
Dorsz - to duża ryba z 3 płetwami grzbietowymi. Duża paszcza świadczy o drapieżnym trybie życia.
Stornia (flądra) - pospolity mieszkaniec naszego morza. Osiąga długość do 30 cm. Ryby tego gatunku są odporne na zanieczyszcaenia olejowe.

Wśród licznych gatunków roślin żyjących w morzu i jego okolicach spotkać można:

Krasnorosty - typ (gromada) wyspecjalizowanych glonów należących do królestwa roślin licząca ok. 4 tysiące gatunków. Jak sama nazwa wskazuje, prócz chlorofilu (a i d) zawierają także inne barwniki, a mianowicie czerwoną fikoerytrynę i niebieski fikocyjan.
Morszczyn - pęcherzykowaty - glon należący do brunatnic, występujący m.in. w Morzu Bałtyckim. Stosowany jako składnik mieszanek ziołowych, kosmetyków oraz w kuchni. W suszonej postaci dostępny w sklepach ze zdrową żywnością.
Mikołajek nadmorski jest rośliną związaną z białymi i szarymi wydmami. Jako wieloletnia roślina zielna, czyli bylina, tworzy pod powierzchnią gleby zdrewniałe i pełzające kłącze, z którego wyrasta długi korzeń palowy. Dochodząca do 50 cm wysokości łodyga nadziemna jest oparciem dla licznych kolczastych liści.

W Bałtyku żyją także 4 gatunki ssaków morskich:

  • foka szara,
  • foka obrączkowana,
  • foka pospolita,
  • morświn.

foka szara foka obrączkowana foka pospolita morświn

foczka