Co nowego

Festiwal filmów dokumentalnych
13. Millenium Docs Against Gravity w Gdyni

13. Millenium Docs Against Gravity w GdyniPonad 40 premier filmowych, spotkania z twórcami i bohaterami filmów, debaty z gośćmi z całego świata oraz projekty edukacyjne dla dzieci i seniorów - największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 18-25 maja 2016 roku. To jedyny festiwal w Europie, który jest realizowany równolegle w kilku miastach. Od tego roku, Gdynia dołączy do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy. 
 
Festiwal Millenium Docs Against Gravity (wcześniej PLANETE+ DOC FF) wprowadził modę na film dokumentalny w Polsce, wzbudzając szerokie zainteresowanie publiczności. Tylko w zeszłym roku odwiedziło go ponad 40 tysięcy widzów. Festiwal od początku swojego istnienia stawia na kino dokumentalne najwyższej próby. W licznych debatach brali udział wybitni filmowcy, m.in. Werner Herzog, Michel GondryUlrich Seidl, Siergiej Loznitsa i James Marsh oraz osobistości świata polityki i aktywizmu, takie jak: Jane Goodall, Gari Kasparow czy Daniel Cohn-Bendit
 
Po raz trzynasty i po raz pierwszy w Gdyni odbędzie się podróż dookoła świata i wewnątrz nas samych. Oderwij się! - zachęca hasło festiwalu. Zaprasza do oderwania się od przyzwyczajeń i stereotypów, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: film dokumentalny. Filmy Millenium Docs Against Gravity nie mają nic wspólnego z dokumentami czy reportażami, które zazwyczaj pokazują nam nadawcy telewizyjni. To kino non-fiction, które oferuje to, co w kinie najważniejsze - emocje. Na program gdyńskiej edycji festiwalu złożą się najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach filmy, wyselekcjonowane z pełnej oferty edycji warszawskiej. To przede wszystkim filmy nominowane do nagród w licznych konkursach festiwalu: konkursie głównym, muzycznym - Nos Chopina, Cannon Kadr bez Fikcji, Amnesty International Polska czy najnowszych: Fiction/Non-fiction oraz prestiżowym Doc Gala. Filmom będą towarzyszyły spotkania z gośćmi oraz debaty z udziałem polskich i światowych organizacji i instytucji. Ponadto, gdyńskie jury oraz prezydent miasta wręczą nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie głównym.
  
Dodatkowo działać będzie program edukacyjny Akademia Dokumentalna. To seria pokazów filmów połączonych z lekcją dla dzieci czy wykładem dla studentów. Zajęcia uzyskały status akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, Gdańskim oraz Wrocławskim. Podczas trwania festiwalu wykładowcy Akademii Dokumentalnej zaprezentują specjalny program dla nauczycieli, rodziców oraz seniorów.
 
Festiwal współpracuje z kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi i środkami przekazu. Jest laureatem nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za Najważniejsze wydarzenie filmowe roku w 2008. Był również dwukrotnie do tej nagrody nominowany (w 2010 i 2012). Redakcja miesięcznika Aktivist przyznała festiwalowi nagrodę Aktivista Roku w 2006.

  • ikonaOpublikowano: 14.03.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze