Co nowego

Noc Muzeów w Gdyni

Noc Muzeów w GdyniW nocy z soboty na niedzielę 18-19 maja 2013 r. Gdynia na pewno nie zaśnie przed godziną pierwszą. Wizyta w pracowniach artystów, pokaz perełek polskiej animacji, słodki powrót do czasów PRL-u, aż dwa wernisaże w Muzeum Miasta Gdyni i wystawa w galerii sztuki współczesnej. To tylko niektóre propozycje na tegoroczną Noc Muzeów w Gdyni.
 
Tradycyjnie do udziału w akcji zachęca nietoperz z rybim ogonem, który od kilku już lat jest symbolem gdyńskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja to możliwość odwiedzenia 14 miejsc, z których każde przygotowało niecodzienne - nocne - propozycje. Do instytucji, które tradycyjnie biorą udział w Nocy Muzeów (wszystkie oddziały Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Galeria Od Czasu Do Czasu, Dar Pomorza) w tym roku dołączą kolejne.
 
Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana sztuka offowa, której twórcy upodobali sobie w Gdyni zwłaszcza dawne tereny portowe i postindustrialne. Zachęcamy uczestników Nocy Muzeów do wydłużenia tradycyjnych tras spacerowych i odwiedzenia pracowni tych artystów w ich nieformalnej siedzibie - Dalmor 38 (ul. Hryniewickiego 38). Przygotowano tam oprócz wystawy prac m.in. koncerty i video mapping oraz nietypowy poczęstunek.
 
Zapraszamy także na wycieczki z przewodnikiem po realizacjach muralowych Festiwalu Traffic Design i chwili odpoczynku w Klubie Filmowym na pokazie shortów mistrzów polskiej animacji. Muzeum Emigracji zabierze swoich gości do cukierni „Delicje" w sentymentalną podróż, podczas której przypomni czasy deficytu słodyczy, ale także smak kultowego tortu "marcello".
 
Poza ścisłym centrum miasta Noc Muzeów odbywać się będzie także w Muzeum Motoryzacji w Chyloni, Galerii 3A i Izbie Pamięci Kas Stefczyka w Redłowie oraz orłowskiej Galerii Od Czasu Do Czasu. Entuzjastów podróży do zwiedzenia z audioprzewodnikiem zamkniętych na co dzień zakamarków, zaprasza także wyremontowany niedawno Dworzec PKP Gdynia Główna (do godziny 21.00).
 
Do wszystkich miejsc uczestników dowiezie specjalna linia autobusów NM, którą zapewnia ZKM Gdynia (rozkład poniżej). Część taboru ZKM, która wyruszy na ulice, to zabytkowe modele autobusów, kolejna atrakcja Nocy Muzeów.
 
Na aktywnych miłośników fotografii oprócz wystaw czeka także konkurs, w którym można wygrać zaproszenia na gdyńskie wydarzenia kulturalne. Zdjęcia wykonane podczas Nocy Muzeów w Gdyni należy przesłać na adres wydarzenia@gdyniakulturalna.pl lub oznaczyć w mediach społecznościowych #NocMuzeów #Gdynia.

Noc muzeów w Gdyni - mapa wydarzeń

Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1

wstęp: 1 zł

Jedna noc, dwa wernisaże – jubileuszowej wystawy Muzeum oraz malarstwa na jedwabiu Dory Hory. Do tego retrospektywna wystawa fotografii Krystyny Łyczywek, multimedialna projekcja na fasadzie budynku i otwarte wejście na taras widokowy. Dla najmłodszych strefa mądrych zabaw z Julianem Tuwimem, bajki z projektora i inne niespodzianki.




***

Domek Abrahama
ul. Starowiejska 30

wstęp: 1 zł

W Domku Abrahama „Ginące zawody” i wystawa zdjęć ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Masz odwagę? Sprawdź, co straszy w piwnicy i na strychu. Po zmroku pokaz multimedialny na elewacji kamienicy przy Domku.

***

Muzeum Emigracji w Gdyni
Cukiernia Delicje, ul. 10 Lutego 27

Zdjęcie z archiwów Cukierni DelicjeJak pieczono ciastka w czasach, kiedy brakowało cukru, jajek i masła? Dlaczego w „tłusty czwartek" groziło mieszkańcom Gdyni widmo dnia „bezciastkowego"? Jak smakowały czasy PRL-u?


Muzeum Emigracji opracowało przepis na najsłodszą noc w roku w kultowej Cukierni Delicje, w której przeniesiemy się w lata PRL-u w Gdyni. Otwarta w 1979 r. kawiarnia o niepowtarzalnym wystroju wnętrz przetrwała najcięższe czasy braków w zaopatrzeniu i cieszy się niesłabnącą popularnością aż do dzisiaj. Na Noc Muzeów Delicje przygotowały specjalne menu i niemniej słodkie rabaty. Dodatkowym rarytasem będzie pokaz zdjęć lokalu w latach 80. i 90., przywołujących niezapomniane sprzedawczynie w fartuchach, płonące lody w stalowych pucharkach i torciki marcello.


Aurę miasta, morską bryzę, zapachy statków w gdyńskim porcie i stoczni odnajdziemy na wystawie fotografii Janusza Uklejewskiego, wspaniałego dokumentalisty życia miasta. Znany fotografik w niepowtarzalny sposób rejestrował rzeczywistość poprzedniej epoki, portretował ludzi morza, zakłady pracy i beztroskie zabawy dzieci na tle widoków Gdyni.


PRL w oparach absurdu poznamy z kolei poprzez oficjalne rozporządzenia i nagłówki gazet, które Małgorzata Sokołowska zebrała w książce „Dni bezciastkowe" - m.in. zakaz podawania i sprzedawania wszelkiego rodzaju wyrobów cukierniczych we wtorki, środy, czwartki i piątki, informacje o braku cebuli, cenach octu i pomarańczach na święta.


Program Bezciastkowej Nocy (godz. 19.00-01.00):


Wystawa fotografii Janusza Uklejewskiego

Janusz Uklejewski (1925-2011) - jeden z najwybitniejszych dokumentalistów okresu powojennego Trójmiasta. Znakomity artysta fotografik, fotoreporter, świadek historii Pomorza. Był kronikarzem Gdyni, rejestrował codzienność i ważne wydarzenia z życia miasta. Publikował w niemal wszystkich magazynach prasowych na Wybrzeżu, rozpoznawalność zyskał także dzięki wydawanym powszechnie pocztówkom fotograficznym o tematyce marynistycznej.


Prezentacja książki „Dni bezciastkowe. Gdynia w latach 1945-1956" Małgorzaty Sokołowskiej

Tytuł książki nawiązuje do rozporządzenia wojewody gdańskiego, gdy z dniem 29.03.1946 zabroniono podawania i sprzedawania wszelkiego rodzaju wyrobów cukierniczych we wtorki, środy, czwartki i piątki każdego tygodnia. Tą groteskową, śmieszną, a momentami straszną opowieść o życiu Gdyni poznamy poprzez zdjęcia, tytuły i artykuły z ówczesnej prasy, zawierające takie bony moty z epoki jak: „Wysiłkiem całego narodu przezwyciężyliśmy trudności w zaopatrzeniu i stworzymy warunki do zabezpieczenie naszej szczęśliwej przyszłości", czy „Milicja otrzyma wkrótce pałki jak sobie tego życzy większość społeczeństwa".

Podczas Bezciastkowej Nocy z Muzeum Emigracji książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie.


Koncert zespołu Standard Acoustic (występy o pełnej godzinie)

Standard Acoustic to trzech muzyków (gitara, klawisze, saksofon), którzy znakomicie odnajdują się wśród standardów muzycznych od lat 60. do 80. Zespół występował m.in. na otwarciu kasyna w Gdyni oraz na promach na Karaibach.


Akcja fotograficzna „Tych klientów nie obsługujemy"

Na uczestników „Bezciastkowej Nocy Muzeów" czeka stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć kultowym aparatem polaroid. Dodatkową atrakcją będą dostępne na miejscu stroje z epoki związane z Delicjami: fartuszki i czepki ekspedientek oraz fartuchy kelnerskie.


Konkursy, quizy i zabawy

Dla osób stojących w kolejce przed lokalem przygotowaliśmy zabawy tematyczne: animowanie kolejki, grę w gumę, grę w klasy i kapsle, natomiast w środku czekają kolejne atrakcje: odgadywanie słynnych cytatów z kultowych komedii z czasów PRL, bierki, „pchełki", „państwa, miasta", „kółko i krzyżyk".


wstęp: bezpłatny

Wystawa fotografii Janusza Uklejewskiego dokumentująca życie miasta, prezentacja książki Małgorzaty Sokołowskiej „Dni bezciastkowe. Gdynia w latach 1945-1956” oraz pokaz „Delicje w PRL-u”. Na stojących w kolejce do lokalu czekają kartki na wyroby cukiernicze i inne specjały rodem z PRL.

***

Muzeum Marynarki Wojennej
ul. Zawiszy Czarnego 1B

wstęp: bezpłatny

Grupy rekonstrukcyjne i spotkanie z pilotem z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa, opowieści, filmy, prezentacje i koncerty.
Występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i zespołu “Riwiera”. Entuzjaści “Morskich Opowieści” podejmą próbę pobicia rekordu w odśpiewaniu szanty. Na wszystko będzie można popatrzeć z góry – atrakcje linowe przygotowała ekipa z Adventure Parku. Bezpłatny wstęp na pokład ORP „Błyskawica”.

***

Okręt – Muzeum Dar Pomorza
nabrzeże, Al. Jana Pawła II

wstęp: 1 zł

Legendarna Biała Fregata zaprezentuje swoją historię i stylowe wnętrza, w których mieszkali i pracowali marynarze. Pokaz prac linowych, warsztaty powroźnicze oraz zajęcia sprawnościowe dla dzieci.

***

Dworzec Gdynia Główna

ul. Plac Konstytucji 1

wstęp: bezpłatny

Spacer z audioprzewodnikiem po najciekawszych miejscach dworca w Gdyni. Każdy z szesnastu punktów to kolejna zaskakująca historia, ale także opowieść o odkryciach, na jakie natrafiono podczas prac budowlanych w ramach inwestycji zrealizowanej w latach 2010 – 2012.

***

Otwarte Pracownie
Dalmor, ul. Hryniewickiego 38 wstęp: bezpłatny

Budynek Dalmor 38, nieformalna siedziba twórców gdyńskiej sztuki alternatywnej, otwarty dla zwiedzających. Wystawa prac Mariusza m-city Warasa, Jacyndola, SEIKONA, Rafała Chomika, Igora Tarasiewicza i Mateusza Żywickiego, pokazy multimedialne, występ eksperymentalnego zespołu Her Hair. Dorota Terlecka, Kasia Żywa-Królak i Anna Grabowska przygotowały interaktywną instalację z manekinów, intrygujące maski i nietypowy poczęstunek.

***

Klub filmowy
ul. Waszyngtona 1

wstęp: bezpłatny

Blok shortów składający się z pięciu filmów prezentujących rozmaite techniki animacji – począwszy od tradycyjnej rysunkowej 2D, poprzez lalkową, aż po animację „żywego planu”. W programie: „Maska” Braci Quay, „Snępowina” Marty Pajek, „Lucky Day Forever” Alka Wasilewskiego, czarna komedia „Brzytwa” Grzegorza Koncewicza oraz „Labirynt” Jana Lenicy – jedna z najważniejszych animacji w historii światowego kina.

***

Traffic Design
YMCA ul. Żeromskiego 26 (zbiórka)

wstęp: bezpłatny

Spacer szlakiem murali w kwartale ul. Żeromskiego – Św. Wojciecha – Portowej – Św. Piotra. Kilkanaście prac stworzonych przez ponad 20 artystów, w tym czołówkę twórców polskiego street art’u. Organizatorzy ujawnią też szczegóły dotyczące trzeciej edycji festiwalu, która rozpoczyna się 22 czerwca. Start pod budynkiem YMCA 19:30 oraz 23:00.

***

Muzeum Motoryzacji
ul. Żwirowa 2C

wstęp: 1 zł
Wspaniałe Mercedesy, Bentley, kolekcja samochodów amerykańskich i niemieckich oraz 24 motocykle różnych marek.
Od 20.00 do 23.00 wyścigi samochodów zdalnie sterowanych.

***

Galeria Od Czasu Do Czasu
ul. Armatorów 31

wstęp: bezpłatny

Wystawa obrazów i rysunków warszawskiego malarza Michała Zaborowskiego połączona z prezentacją multimedialną jego twórczości oraz promocją nowej edycji „Przewodnika po galeriach sztuki współczesnej” autorstwa Kamy Zboralskiej.

***


Galeria 3A
ul. Łużycka 3a

wstęp: bezpłatny

Multisensualna wystawa Joanny Jurgy – „Xibalba”, która w wolnym tłumaczeniu oznacza „Miejsce strachu”. Artystka szuka odpowiedzi na pytania dotyczące przemijania, odradzania, życia i śmierci, ciemności i jasności, bieli i czerni, czyli odwiecznego kręgu karmy w symbolach pradawnych i egzotycznych. Justyna wykorzystuje różne techniki od performance po instalacje.

***


Vademecum
ul. Świętojańska 5-7

wstęp: bezpłatny

Zajęcia malarskie oraz otwarte warsztaty świata Władcy Pierścieni i Warhammera. Zajęcia poprowadzą czołowi gracze ligi polskiej i europejskiej, którzy na potrzeby rozgrywek udostępniają własne zwycięskie armie. Dla odwiedzających kawa gratis.

***

Izba Pamięci Kasy Stefczyka
ul. Legionów 126-128

wstęp: bezpłatny

Archiwalne dokumenty, stare sejfy, pamiątkowe pieczęcie.
Projekcja filmu o Franciszku Stefczyku, patronie Kasy (emisje o pełnych godzinach, od 19:00 do 23:00). Warsztaty edukacji finansowej dla najmłodszych.
Własnoręcznie wybij swoją pierwszą monetę.

Rozkład jazdy linii NM kierunek Kcyńska

Rozkład jazdy linii NM kierunek Orłowo


Szczegółowy program z mapą- pobierz

Rozkład jazdy - pobierz
 

  • ikonaOpublikowano: 16.05.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze