Co nowego

Święto Morza w Gdyni

Zaczęło się z impetem - Cudawiankami -  i skończy okazale. Święto Morza, do którego tradycji Gdynia powróciła po ponad 80 latach, zbliża się do finiszu. Przez dziewięć dni, od 22 do 30 czerwca 2013 r., zaplanowano prawie 50 imprez. Gdynian i gości miasta czeka jeszcze wiele atrakcji.



Jest w orkiestrach... wojskowych jakaś siła

 
Barwne galowe mundury i musztra paradna przy dźwiękach marszowej muzyki - takie atrakcje czekają podczas Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Gdyni, który potrwa do  30 czerwca 2013 r. Zaprezentują się zespoły z Francji i Węgier, a także dziewięć orkiestr z Polski. Gościem specjalnym festiwalu będzie grupa „Lady Pank".
 
Festiwal Orkiestr Wojskowych27 czerwca, o godz. 19.00 w Klubie 3. Flotylli Okrętów w Gdyni Oksywiu odbędzie się inauguracja festiwalu. To wyjątkowy koncert w swej formule artystycznej, odnoszący się do kultur muzycznych narodów Francji, Węgier i Polski. Nie zabraknie wielkich dzieł wielkich kompozytorów. Orkiestra z Wersalu zapowiedziała znakomite utwory Georgesa Bizeta, Louisa Ganne'a, węgierska: Franciszka Liszta czy Johannesa Brahmsa. Wielką polską sztukę muzyczną Fryderyka Chopina czy Henryka Wieniawskiego usłyszymy w wydaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. Koncert zainauguruje główny dyrygent, dyrektor artystyczny festiwalu ppłk dr Paweł Lewandowski.
 
W piątek, 28 czerwca, o godz. 21.00 na placu przed Akwarium Gdyńskim odbędzie się pierwszy koncert galowy. Orkiestry zaprezentują własne programy choreograficzno-muzyczne ujęte w tzw. „musztrę paradną". Towarzyszyć im będą grupy tancerek, mażoretek, ale także kompania reprezentacyjna czy grupy bojowe. To wszystko w pięknej scenerii światła i dźwięku z okrętem-muzeum ORP „Błyskawica" w tle.
 
Drugi koncert galowy odbędzie się w sobotę, 29 czerwca, o godz. 21.00 również na placu przed Akwarium Gdyńskim. Orkiestry zagrają wspólnie widowisko na tematy morskie. Muzyce towarzyszyć będą artyści cyrkowi, balet, tancerze, szczudlarze, połykacze ogni. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Lady Pank, który swoje największe przeboje zaprezentuje przy akompaniamencie orkiestr wojskowych. Koncert zwieńczy pokaz sztucznych ogni i defilada orkiestr.
 
W niedzielę, 30 czerwca, o godz. 11.00 orkiestry wojskowe przedefilują ulicą Świętojańska, od Urzędu Miasta do skweru Kościuszki. Tam stanowić będą oprawę muzyczną centralnych uroczystości Święta Marynarki Wojennej przy płycie pomnika Marynarza Polskiego.
 
Ostatnią okazją do posłuchania utworów w wykonaniu orkiestr wojskowych będzie koncert na molo w Gdyni Orłowie, który rozpocznie się o godz. 14.30.
 
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
 
Organizatorem Festiwalu jest Departament Wychowania i Promocji Obronności MON, Marynarka Wojenna oraz Miasto Gdynia.
 
 
Stena Spirit opanowana przez tyterrorystów
 
Wielki prom pasażerski znalazł się w niebezpieczeństwie. Na statek Stena Spirit dostało się trzech terrorystów, z których dwóch ma broń. Wzięli zakładników. Spokojnie - to tylko scenariusz pokazu działań antyterrorystycznych i ratowniczych, który odbędzie się 28 czerwca 2013 r. w godz. 14.00-15.00. Widowiskowa akcja z udziałem sił różnych służb rozegra się w akwenie między południowym wejściem do Portu Gdynia a falochronem Mariny. Najlepszymi punktami obserwującymi będą nabrzeże Beniowskiego za Akwarium Gdyńskim i falochron Mariny - naprzeciwko plaży Śródmieście. 
 
Pokaz antyterrorystycznyPo opanowaniu statku terroryści przekażą swoje żądania, dając czas na ich spełnienie do godz. 14.30 tego dnia. W przypadku niewykonania ich poleceń będą zabijać kolejnych zakładników.
 
Do działań przystąpią siły fizycznego zwalczania terroryzmu. Desant Biura Operacji Antyterrorystycznych z powietrza na statek i abordaż z wody żołnierzy jednostki specjalnej Formoza, zabezpieczone jednostkami Straży Granicznej, Gromu i Służby Celnej zakończą się sukcesem, ale nie będzie to jeszcze koniec.
 
Kilka osób znajdzie się za burtą statku w niegościnnych wodach Bałtyku (w rolę rozbitków wcielą się podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej). Do tego na statku wybuchnie pożar! Konieczna będzie jak najszybsza ewakuacja kilkuset pasażerów.
 
Rozbitkowie zostaną podjęci przez SAR, a ranni odtransportowani przez śmigłowce SAR Marynarki Wojennej RP i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ogień ugasi holownik pożarniczy.
 
Zachęcamy do obejrzenia na żywo całej akcji!
 
 
Parada morska i lotnicza
 
Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się parada morska i lotnicza Marynarki Wojennej, którą podziwiać będzie można 30 czerwca 2013 r. w godz. 14.15-14.45. Najlepsze jednostki polskiej floty oraz okręty z Litwy, Łotwy i Rosji przepłyną w szyku wzdłuż plaży z Sopotu do Gdyni. Przelecą nad nimi samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej.
 
To rzadka okazja, by obejrzeć polskie okręty, które na co dzień operują z dla od krajowych wybrzeży, nie tylko na Morzu Bałtyckim, ale również na Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym, Północnym czy też Norweskim. 
 
Parada morska i lotnicza - fot. A. PolcynW paradzie udział wezmą jednostki reprezentujące wszystkie najważniejsze klasy okrętów Marynarki Wojennej. Będzie można zobaczyć fregatę rakietową, okręt podwodny, transportowo-minowy, rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny oraz zbiornikowiec. Dołączą do nich: litewski niszczyciel min, łotewski katamaran pilotowy oraz rosyjski trałowiec.
 
Dzień wcześniej, w sobotę 29 czerwca w godzinach popołudniowych będzie można wejść na pokłady dwóch jednostek biorących udział w paradzie. Udostępnione zostaną dwa okręty: rakietowy ORP „Piorun" i niszczyciel min ORP „Czajka". Otwarty dla zwiedzających będzie również historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica", który wyjątkowo cumować będzie na końcu alei Jana Pawła II, naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego.
 
Pozostałe imprezy:
Święto morza - program
- 22 – 30 czerwca, Udostępnienie do zwiedzania jachtu Leonida Teligi „Opty” (Jacht Klub Morski Gryf).
Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_86119.html

- 22 - 30 czerwca, „30 lat Muzeum Miasta Gdyni (1983-2013). Prezentacja zbiorów” - wystawa.

- 22 - 30 czerwca,  „Na styku lądu i morza” - wystawa w Muzeum Miasta Gdyni.

- 22 - 30 czerwca, Bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej jachtem „Copernicus” (Basen Jachtowy).

- 22 - 30 czerwca, "Akwarele" - prezentacja prac Zbigniewa Szczepanka („Dar Pomorza”).

- 22 - 30 czerwca, godz. 10-16 (dni powszednie), godz. 12-16 (weekendy), Dni Otwarte Szkoły Morskiej w Gdyni, m.in. pokazy symulatorów: mostka, siłowni i innych (Szkoła Morska w Gdyni).

- 22 - 30 czerwca - Wystawa malarska „Polska Marynarka Wojenna” w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera

- 24 - 25 czerwca, „Góra lodowa na kursie” – spacery edukacyjne, żegluga w lodach na symulatorze nawigacyjnym (Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej).

- 25 - 30 czerwca , "XX ogólnopolska wystawa - konkurs modeli kartonowych, plastykowych, miniaturowych statków - okrętów - żaglowców - dioram oraz samolotów morskich" („Dar Pomorza”).

- 26 - 28 czerwca, Otwarte Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 14-tu w klasie Open BIC.

- 27 czerwca - „Nasza Arktyka” – prezentacje multimedialne i filmy o polskim udziale w badaniach arktycznych (Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej).

- 27 - 30 czerwiec - Regaty 85-lecia Jacht Klubu Morskiego Gryf w klasach ORC i KWR (Gdynia – Olands Sodra Grunds - Gdynia),

- 28 czerwcaPożegnanie statku szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II” przed jego odpłynięciem na Spitsbergen na Skwerze Kościuszki,

- 28 czerwca, w godz. 18.00 - 19.15 - uroczysta Msza św. w intencji „Ludzi Morza" w Kościele Morskim (ul. Portowa 2) z udziałem wojskowej asysty honorowej. Mszę Świętą koncelebrować będzie Duszpasterz „Ludzi Morza" ojciec Edmund Pracz;
w godz. 19.15 - 19.30 - przemarsz uczestników Mszy Św. z wojskową asystą honorową w rejon pomnika „Płyta Marynarza Polskiego";
- o godz. 19.30 - uroczystości przy pomniku „Płyta Marynarza Polskiego".
W programie złożenie wiązanek kwiatów i okolicznościowe wystąpienia, a także wpisy w „Księdze Pamiątkowej Pomnika", odegranie „Hymnu do Bałtyku".

- 28 - 29 czerwca -  54 Regaty o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej w klasach ORC, KWR i turystyczne

- 29 - 30 czerwca - VIII Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa w Pływaniu MASTERS w Zespole Szkół nr 7 w Gdyni Witominie.

- 29 czerwca - wizyta kilkudziesięciu łodzi rybackich z całego akwenu Zatoki Gdańskiej.

- 29 czerwca, godz. 9-14, Morskie i Tropikalne Białe Soboty z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej – bezpłatne konsultacje lekarskie. Przychodnia Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

- 30 czerwca - Początek flisu wiślanego (Basen Prezydenta).

- 30 czerwca, godz. 10 Sesja Marynistyczna „Trzymajmy się morza” z okazji 95-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej w Muzeum Marynarki Wojennej.
Szczegóły: www.gdynia.pl/kalendarz/imprez/szczegoly/4244_86237.html

- 30 czerwca, godz. 9.30 - Msza św. w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym

- 30 czerwca, godz. 10.45 - Złożenie wiązanek kwiatów na grobach twórców Marynarki Wojennej na Cmentarzu Marynarki Wojennej

- 30 czerwca, godz. 12-12.45 - Uroczystości centralne Święta Marynarki Wojennej przy Płycie Marynarza Polskiego, koncert orkiestr wojskowych na Skwerze Kościuszki.

31 lipca 2013 r. mija 81. rocznica pierwszych obchodów Święta Morza. Tradycja Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy wśród kaszubskich rybaków panował obyczaj ścinania w noc świętojańską kani będącej symbolem zła i ludzkich utrapień. Obrzędy te, podobnie jak rzucanie wianków, miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem.

Od chwili zaślubin Polski z Bałtykiem, 10 lutego 1920 roku, rozpoczęto popularyzację tematyki morskiej. Wielkie zasługi dla tej idei położyła, założona w 1918 roku przez kontradmirała Kazimierza Porębskiego, Liga Morska. Między innymi z jej inicjatywy organizowano uroczystości poświęcone morzu.

Prezydent Ignacy Mościcki przed trybuną honorową; Fot. Muzeum Miasta GdyniJednakże pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu.
(źródło: http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=tradycjedni).

Święto Morza odbywać się będzie pod hasłem „Trzymajmy się morza, bo morze to szansa". Każda z imprez w programie opatrzona będzie logotypem autorstwa Grażyny Kamińskiej.

Konferencja prasowa w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni, jej uczestnicy – przedstawiciele organizatorów Święta Morza Konferencja prasowa w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni, jej uczestnicy – przedstawiciele organizatorów Święta Morza

Konferencja prasowa w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni, jej uczestnicy – przedstawiciele organizatorów Święta MorzaTo znakomity pomysł, by w mieście z morza i marzeń reaktywować Święto Morza. Dołożymy wszelkich starań, by z roku na rok impreza rosła w siłę - deklaruje Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 26.05.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze