1249 (1049) 2016-09-23 - 2016-09-29

Gdyńskie place zabaw na nowo

Po szczegółowych analizach i audytach przyszedł czas na namacalne efekty. W Gdyni powstał właśnie kolejny uniwersalny, dostępny plac zabaw, na którym bawić może się każde dziecko i każdy opiekun. A to dopiero początek drogi w projekcie „Gdyńskie place zabaw na nowo”. Sukcesywnie unowocześni on i dostosuje każdy gdyński plac zabaw do potrzeb wszystkich użytkowników. Standardowe place zabaw nie dla wszystkich są miejscem świetnej zabawy. Niektóre dzieci i rodzice omijają je szerokim łukiem. A to dlatego, że nie każdy może się na nich bezpiecznie bawić, a czasem nawet i dostać. Gdynia podjęła więc wyzwanie, aby na miejskie place zabaw zaprosić wszystkie dzieci, młodzież i ich opiekunów – bez wyjątku. „Gdyńskie place zabaw na nowo” to projekt, który wyznaczył kryteria dla każdego nowo powstałego i remontowanego placu zabaw w mieście. A teraz wprowadza w życie wypracowane wytyczne.
Urzeczywistnieniem tych zasad jest otwarty właśnie przy zbiegu ulic Śląskiej, Warszawskiej i Witomińskiej, nowoczesny plac zabaw. Jego projekt powstał m.in. we współpracy ze specjalistami zajmującymi się rehabilitacją dzieci i młodzieży oraz pracownikami i uczniami okolicznego Zespołu Szkół Specjalnych nr 17.
Wśród rozwiązań i zabawek znalazły się tam m.in. amortyzująca upadek nawierzchnia, specjalne huśtawki i karuzele (z wygodnymi siedziskami), szeroka zjeżdżalnia, trampoliny, ścieżka fakturalna i inne. Wartość przebudowy to 487.640,10 zł brutto (w tym 52.860 zł z budżetu Rady Dzielnicy Działki Leśne).
Wszystkie budowane od nowa lub remontowane place zabaw będą realizowane zgodnie ze standardami dostępności. Specjalnie dla Gdyni przygotował je Marek Wysocki, gdyński oficer ds. dostępności oraz dyrektor Centrum Projektowania Uniwersalnego na Wydziale Architektury PG (dokument dostępny jest pod linkiem www.zdiz.gdynia.pl/dokumenty/ud/standardy.pdf).
Gdynia jasno określiła też swoje oczekiwania w stosunku do firm wykonujących place zabaw i producentów zabawek. Odbyły się wspólne spotkania i rozmowy. Dzięki wskazówkom wynikającym z przyjętych standardów dostępności miasto otrzymało propozycje konkretnych zabawek. Część z nich została przetestowana przez dzieci i ich opiekunów.
Ze standardów i konsultacji nt. dostępności korzysta Zarząd Dróg i Zieleni oraz gdyńskie rady dzielnic, ale także wnioskodawcy składający projekty do Budżetu Obywatelskiego oraz firmy, które projektują place zabaw na prywatnych osiedlach. Do korzystania z wypracowanych zasad zapraszany jest także każda osoba prywatna, która chciałaby postawić plac zabaw lub urządzenie do zabawy na swojej posesji.
Podczas prac nad projektem sprawdzony został stan wszystkich gdyńskich placów zabaw. Na tej podstawie powstał ranking, który pozwala wybierać kolejne place do remontu. Do projektu zostały włączone wszystkie miejskie place zabaw oraz te, które dopiero w Gdyni powstaną.
W tym roku, oprócz placu zabaw przy ulicy Śląskiej, ze środków pochodzących z budżetu ZDiZ oraz rad dzielnic i z uwzględnieniem wytycznych Standardów Dostępności dla Miasta Gdyni przebudowano także plac zabaw przy ul. Hallera i plac zabaw przy ul. Morskiej 91-93. W roku 2015 wykonano przebudowę dwóch miejskich placów zabaw: przy ul. Szafranowej (koszt: 348 305,66 zł) oraz przy ul. Druskiennickiej (koszt: 175 743,01 zł). Z kolei w 2014 roku zmodernizowano place zabaw przy ul. Wolności (koszt: 234 386,75 zł) i przy ul. Wachowiaka (koszt: 167 386,99 zł).
Na stronie www.gdyniarodzinna.pl powstała mapa placów zabaw, która ułatwi mieszkańcom wyszukiwanie miejsc do zabawy z dziećmi oraz zachęca do odwiedzania różnych miejskich placów zabaw.

Plac
fot. Dorota Patzer

ikona