Co nowego

Pierwsze zwycięstwo w karierze dla Pete’a McLeoda w Red Bull Air Race

Zwycięzcy Red Bull Air Race w Las Vegas, fot. Predrag Vuckovic/Red Bull Content PoolPete McLeod został zwycięzcą zawodów Red Bull Air Race, które w niedzielę 12 października 2014 r. w Las Vegas zostały przerwane już w pierwszej rundzie. Kanadyjczyk wygrał swój pierwszy wyścig, dzięki zajęciu pierwszego miejsca w sobotnich kwalifikacjach.

Nigel Lamb z Wielkiej Brytanii wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Po raz czwarty z rzędu zajął drugie miejsce. Za to po raz pierwszy na podium w tym sezonie stanął Niemiec Matthias Dolderer, który w sobotę uzyskał trzeci czas.

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race w Las Vegas, fot. Joerg Mitter / Red Bull Content PoolChoć niebo było błękitne, a pogoda słoneczna, popołudnie w amerykańskiej stolicy hazardu przyniosło silny wiatr, wiejący z prędkością ponad 30 węzłów, który kładł 25-metrowe napełniane powietrzem pylony. 11 z 12 pilotów klasy Master przeleciało po torze nad Las Vegas Motor Speedway pomimo niesprzyjających warunków, robiąc przy tym mnóstwo błędów i zaliczając wiele kar. Mocny wiatr z północy dał się we znaki dwójce z trójki faworytów. Zarówno Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii, jak i Austriak Hannes Arch, którzy walczyli o cenne punkty z Lambem, latając z dużą prędkością na niskim pułapie popełniali niezamierzone błędy, przez co obaj Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race w Las Vegas, fot. Joerg Mitter / Red Bull Content Poolodpadliby już w pierwszej rundzie (Top 12) i nie zakwalifikowali się do Super 8.

"To pokazuje, że kwalifikacje są ważne - wszyscy wiemy, że pogoda może być istotnym czynnikiem. Zawsze chcesz się ścigać w dniu wyścigu" - mówił McLeod, który zwyciężył w tym sezonie 4 z 7 rozegranych sesji kwalifikacyjnych, ale wcześniej tylko dwukrotnie stawał na trzecim miejscu podium po wyścigu. "Jestem zadowolony z tego jak latałem w kwalifikacjach, więc mam się z czego cieszyć. Wciąż chciałbym móc po raz pierwszy wygrać podczas wyścigu w Final 4".

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race w Las Vegas, fot. Predrag Vuckovic/Red Bull Content PoolPo przystanku w Las Vegas zmienił się lider klasyfikacji generalnej. Przed ostatnimi zawodami w najbardziej emocjonującym sezonie w historii Red Bull Air Race, przed mistrza świata Bonhomme'a, wysunął się będący w życiowej formie Nigel Lamb. Ma teraz 53 punkty. Na drugim miejscu jest Arch z 48, a Bonhomme na trzecim z punktem dzielącym go od Austriaka. O wszystkim zadecyduje ostatni wyścig sezonu w austriackim mieście Spielberg. Po raz pierwszy, od kiedy w 2003 roku rozpoczęła się seria Red Bull Air Race, Mistrzostwa Świata wracają do miejsca swych narodzin - Austrii. Tor Red Bull Ring w Spielberg ponownie powita pilotów na swym światowej sławy torze wyścigowym już 25 i 26 października 2014, podczas finałowej rundy sezonu.

• ikonaOpublikowano: 13.10.2014 00:00

Autor: Michał Kowalski (2011)