Medale Kwiatkowskiego

Laureaci Medalu z roku 2012

Medal im. E. Kwiatkowskiego 100x91Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i portu Gdyni oraz za rozsławianie jej imienia w kraju i na świecie. Ustanowiony został przez Radę Miasta Gdyni w dniu 30 czerwca 1993 roku. Decyzją Rady Miasta Gdyni z 25 stycznia 2012 wyróżnienia otrzymali:

Andrzej Kołodziej

Andrzej Kołodziej laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego / fot. Dorota NelkeJaką wewnętrzną siłę trzeba mieć, jaką charyzmę i talent przywódczy, by stanąć na czele wielotysięcznej rzeszy strajkujących robotników, zapanować nad ich emocjami, lękiem, goryczą, rezygnacją i rozpalić w nich wolę wspólnej walki o godność, wolność, sprawiedliwość, prawdę?...

To zadanie dla giganta, doświadczonego oratora, trybuna ludowego. A przecież roli tej się podjął i wywiązał z niej młody, ledwie 21 letni chłopak Andrzej Kołodziej, gdy 15 sierpnia 1980 r. poderwał gdyńskich stoczniowców do strajku i błyskawicznie został ich naturalnym liderem. Bo potrafił do nich przemówić słowami, które trafiały w sedno.

Zaimponował szczerością, odwagą, spokojem i wiarą w sens społecznego buntu przeciw zakłamaniu, niesprawiedliwości systemu politycznego, braku wolności. Mimo tak młodego wieku nie był nowicjuszem w działalności politycznej.

Na Wybrzeże przyjechał jako 18-latek z rodzinnych Bieszczad. Został zatrudniony w Stoczni Gdańskiej im. Lenina jako monter. Kontynuował naukę w Technikum Budowy Okrętów, z którego został wyrzucony za "działalność antypaństwową".

W 1978 r. rozpoczął współpracę z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Tam zetknął się z liderami Wolnych Związków Zawodowych Bogdanem Borusewiczem i Andrzejem Gwiazdą.
Wstąpił do WZZ-ów, w których zajmował się drukowaniem pisma "Robotnik Wybrzeża" oraz kolportażem wydawnictw drugoobiegowych na terenie Stoczni Gdańskiej.

Pod koniec stycznia 1980 r. wraz z Anną Walentynowicz został wyrzucony z pracy w stoczni za próbę organizacji strajku w obronie Lecha Wałęsy i innych zwolnionych pracowników. 14 sierpnia rozpoczął pracę w Stoczni im. Komuny Paryskiej. Następnego dnia został inicjatorem strajku i przewodniczącym Komitetu Strajkowego. Dzięki działalności w Wolnych Związkach Zawodowych wiedział, jaką należy obrać taktykę i jak pokierować strajkiem, żeby protest dał pozytywne efekty. Pomogły mu w tym dziele żelazna konsekwencja, opanowanie oraz rozwaga.
Nic dziwnego, że po zwycięstwie Andrzej Kołodziej został jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.
W okresie tzw. karnawału Solidarności pełnił funkcję wiceprzewodniczącego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Działalność związkową łączył z organizowaniem przerzutu materiałów propagandowych do Czechosłowacji. Dwa miesiące przed wprowadzeniem stanu wojennego przekroczył granicę polsko-czechosłowacką w celu spotkania z opozycjonistami z Karty 77. Parę dni później został aresztowany, a w kwietniu 1982 r. skazany na dwadzieścia jeden miesięcy więzienia. Po odsiedzeniu całego wyroku został przekazany polskiej Służbie Bezpieczeństwa, która w lipcu 1983 r. wypuściła go na wolność.

Andrzej Kołodziej nie porzucił działalności antykomunistycznej. Rozpoczął współpracę z podziemną Solidarnością oraz Solidarnością Walczącą, zajmując się między innymi drukowaniem i budową struktur związku.
W styczniu 1988 r. został aresztowany przez SB i oskarżony o działalność terrorystyczną. Dzięki mediacji episkopatu Polski, władze skłoniły jego i Morawieckiego do wyjazdu na leczenie do Włoch, oznajmiając, iż Kołodziej jest chory na raka.

W 1990 r. Andrzej Kołodziej powrócił do kraju, w rodzinne strony, w Bieszczadach, gdzie zajął się pracą społeczną. W 2002 r. przybył na Wybrzeże i zamieszkał w Gdyni. W 2008 r. została wydana książka "Gdyńscy komunardzi. Sierpień 1980 w Stoczni Gdynia", której jest autorem.

Jest Honorowym Obywatelem Gdańska oraz rodzinnego Zagórza. W 2006 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Laureat medalu z 2012 roku.
nadanie Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" panu Andrzejowi Kołodziejowi - Medal Nr 46 (URM Nr XVI/299/12 z 25 stycznia 2012 roku)

Irena Muszkiewicz - Herok

Irena Muszkiewicz - Herok laureatka Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego / fot. Dorota NelkeKobieta atrakcyjna zawodowo, wprawdzie jest to dokładna nazwa projektu, za który Fundacja Gospodarcza w Gdyni otrzymała w 2008 roku nagrodę główną w unijnym konkursie na ciekawe pomysły i dobre praktyki na rynku pracy, ale zarazem jakże trafny jest to opis tegorocznej laureatki Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Za wybitne zasługi dla Gdyni - pani Ireny Muszkiewicz - Herok.

Jej zawodowe dokonania - to wspaniały przykład aktywności, której motorem jest pasja, kreatywność, odwaga, determinacja w dążeniu do celu, talent organizacyjny ale przy tym wielka wrażliwość. Kobieca wrażliwość. Dzięki tym cechom pani prezes - Fundacja, której od lat szefuje, należy do najprężniejszych w skali kraju - instytucji realizujących nowoczesne programy walki z bezrobociem, zwłaszcza przez rozbudowany system szkoleń i długofalowe projekty stymulujące przedsiębiorczość.

Pani Irena Muszkiewicz-Herok jest Prezesem Zarządu Fundacji Gospodarczej w Gdyni. Jako Wiceprzewodnicząca Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia oraz Przewodnicząca Powiatowej Rady Zatrudnienia w Gdyni i Sopocie czynnie uczestniczy w opracowywaniu strategii i programów mających na celu walkę z problemem bezrobocia w naszym regionie. Nieprzerwanie od 1996 roku reprezentuje region pomorski w Radzie Koordynacyjnej Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Swoją wiedzę wykorzystuje także w pracach Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości.

Wśród wielu zasług Pani Ireny Muszkiewicz-Herok na rzecz Gdyni i jej mieszkańców należy wymienić jej bezcenny wkład w budowanie programu współpracy gdyńskiego samorządu z organizacjami pozarządowymi. 


Od pierwszej edycji, czyli od 10 lat pełni także funkcję Sekretarza Jury konkursu Gdyński Biznesplan.
Wśród nowych projektów realizowanych przez Fundację Gospodarczą są również takie, które oprócz doradztwa i szkoleń, oferują dotacje inwestycyjne i półroczne lub roczne wsparcie pomostowe dla nowoutworzonych firm.
Warto wiedzieć, że rocznie z usług Fundacji Gospodarczej korzysta kilka tysięcy klientów, z czego większość to mieszkańcy Gdyni - najmłodszy z nich dotychczas miał 15 lat a najstarszy 80 ...

Przyznanie medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego pani Prezes Irenie Muszkiewicz - Herok jest wyrazem uznania za jej wielka pracę, dzięki której młode gdynianki i gdynianie mają szansę na dobry start w dorosłe życie, a zagadnienia z zakresu przedsiębiorczości kojarzą się z nadzieją na realny sukces w biznesie.

Laureatka medalu z 2012 roku.
nadanie Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" pani Irenie Muszkiewicz - Herok- Medal Nr 47 (URM Nr XVI/300/12 z 25 stycznia 2012 roku)


Ryszard Matyka

Ryszard Matyka laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego / fot. Dorota NelkeCo łączy tunel na Wzg. Św. Maksymiliana w Gdyni, Most Północny w Warszawie, barkę do topienia śniegu dla Miasta Oslo, wiadukty na Trasie Kwiatkowskiego, kładkę dla pieszych w Malmoe, dwa wiadukty na ul. Wisniewskiego w Gdyni, nową estakadę nad al. Grunwaldzką w Gdańsku i... drużynę ekstraklasy piłkarek ręcznych z Gdyni? Otóż łączy je gdyńska firma, a raczej grupa kapitałowa 11 firm VISTAL Gdynia S.A. - której szefem i wizjonerem jest Ryszard Matyka. 


Przedsiębiorczość i romantyzm, ogromna pracowitość i zdolności menedżerskie, wyobraźnia i odwaga - to są cechy ludzi, dzięki którym nasze miasto wspaniale się rozwija. Droga zawodowa Ryszarda Matyki, to przykład takiej właśnie romantycznej, prawdziwie gdyńskiej kariery.


Po ukończeniu studiów na Politechnice Gdańskiej sprowadza się do Gdyni i we wrześniu 1980 roku rozpoczyna pracę w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej. Kariera pana Ryszarda rozwijała się w szybkim tempie. Opuszczając po 14 latach stocznię był zastępcą Kierownika Wydziału ds. Technicznych - najmłodszym w historii wydziału.
W 1991 r. współtworzy przedsiębiorstwo Vistal. W 1994 odchodzi ze stoczni i w 1995 roku zostaje Prezesem Zarządu spółki Vistal. której siedzibę przenosi do Gdyni. Firma staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką w polskim budownictwie mostowym, jednocześnie współpracując z gdyńską stocznią w zakresie budowy konstrukcji okrętowych.


Przełomowym okresem w historii firmy są lata 2008-2010. W tym czasie spółka wybudowała na ul. Hutniczej jedną z najnowocześniejszych wytwórni konstrukcji stalowych w Polsce.
Dzisiaj Vistal Gdynia S.A. to lider Grupy Kapitałowej Vistal - 10 spółek córek, z czego 9 z ma siedzibę w Gdyni. W ciągu 20 lat działalności grupa wybudowała ponad 120 obiektów mostowych na terenie całej Polski oraz współuczestniczyła w budowie kilkunastu statków jak i innych konstrukcji morskich. Spółka jest obecnie krajowym liderem w montażach mostów, uczestnicząc prawie we wszystkich rekordowych ze względu na technologię lub wielkość tego rodzaju obiektów w Polsce. Firma zapowiada inwestycje, dzięki której powstaną kolejne miejsca pracy.
Vistal Gdynia S.A. była wielokrotnie nagradzana za znakomite wyniki, za nowoczesność, za rozwój. Wystarczy dla przykłady wymienić Gazele Biznesu, Diamenty Forbesa, Medale Business Centre Clubu. 


Wyniki produkcyjne, to jednak nie wszystko, co Vistal Gdynia S.A. ma do zaoferowania. Jej prezes i współwłaściciel Ryszard Matyka nie zapomina o społecznej odpowiedzialności biznesu. Firma wielokrotnie wspierała domy dziecka, PCK, imprezy edukacyjne, Straż Pożarną, czy też projekty artystyczne - np produkcję filmu "Czarny Czwartek".
Od 3 lat Vistal Gdynia S.A. jest sponsorem tytularnym zespołu Ekstraklasy Piłki Ręcznej Kobiet VISTAL ŁĄCZPOL GDYNIA. Bez wątpienia patronat ten umożliwił gdyniankom dwukrotnie wywalczyć brązowe medale Mistrzostw Polski, a w tym roku sięgać po tytuł Mistrzowski. Firma wspiera jednocześnie młodzieżowy klub sportowy MKS VISTAL ŁĄCZPOL GDYNIA szkolący dzieci i młodzież na przyszłe Mistrzynie Polski.

Laureat medalu z 2012 roku.
nadanie Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" panu Ryszardowi Matyce - Medal Nr 48 (URM Nr XVI/301/12 z 25 stycznia 2012 roku)

  • ikonaOpublikowano: 13.02.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2020 15:35
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona