Co nowego

O ratowaniu morświna przy jego pomniku

Finał akcji Godzina dla Ziemi przy pomniku Morświna w Gdyni, fot. Michał PuszczewiczCo drugi Polak nie słyszał o morświnie - wynika z danych organizacji ekologicznej WWF Polska, która od początku marca prowadzi kampanię „Godzina dla Ziemi. Akcja, której finał odbył się w sobotę 28 marca 2015 r. w Gdyni, dedykowana w tym roku jest krewniakowi delfina, jedynego walenia stale występującego w Bałtyku.

Oczywiście o morświnie dobrze jest mówić tuż obok jego pomnika. Jedyny w Polsce oraz nad Bałtykiem monument, odsłonięty wiosną 2006 roku, znajduje się na początku al. Jana Pawła II, vis a vis Akwarium Gdyńskiego. W sobotę zorganizowany został tam ostatni przystanek trasy, która objęła 21 miast. Finał akcji Godzina dla Ziemi przy pomniku Morświna w Gdyni, fot. Michał PuszczewiczWolontariusze Błękitnego Patrolu WWF podsumowali blisko miesięczną akcję, powiedzieli co udało się zrobić dla morświna, a co jeszcze powinno być zrobione, po to, aby ta krytycznie zagrożona populacja została ocalona. Udział w wydarzeniu wzięli między innymi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego prof. Krzysztof Skóra. Niestety, z powodów zawodowych w naszym mieście zabrakło  ambasadora kampanii, aktora Marcina Dorocińskiego.

Finał akcji Godzina dla Ziemi przy pomniku Morświna w Gdyni, fot. Michał Puszczewicz3 marca morświn rozpoczął podróż po Polsce - z południa na północ. Ssak przypomniał w ten sposób o swoim istnieniu, o tym, że żyje również w Bałtyku i co mu zagraża. Wspólnie z wolontariuszami Błękitnego Patrolu WWF zachęca do podpisania apelu na rzecz jego ochrony na stronie www.godzinadlaziemi.pl. Według wstępnych wyników ogłoszonych w grudniu 2014 roku, w Bałtyku żyje nie więcej niż 450 osobników.

W tym roku Godzina dla Ziemi WWF, która do tej pory była akcją zachęcającą do wykonania symbolicznego gestu przypominającego o tym, że powinniśmy dbać o naszą planetę na co dzień, Finał akcji Godzina dla Ziemi przy pomniku Morświna w Gdyni, fot. Michał Puszczewiczzmienia swój charakter - mówi Paweł Średziński z WWF Polska. Teraz działacze WWF na całym świecie, poza ogólną edukacją środowiskową, w ramach kampanii zaangażowali ludzi w rozwiązywanie konkretnych, pilnie wymagających naszego wsparcia, problemów środowiskowych. W Polsce celem tej kampanii jest wzrost świadomości społecznej na temat bałtyckiego morświna oraz przyjęcie przez odpowiedzialne ministerstwa planu ochrony tego niezwykłego gatunku.

Finał akcji Godzina dla Ziemi przy pomniku Morświna w Gdyni, fot. Michał PuszczewiczPolska wciąż nie posiada zatwierdzonego Programu Ochrony Morświna, którego projekt został złożony m.in. z inicjatywy WWF Polska już w 2013 roku do Ministerstwa Środowiska. Dlatego organizacja zachęca wszystkich Polaków do wsparcia apelu o jak najszybsze przyjęcie i wdrożenie tego programu.

Z sondażu przeprowadzonego pro bono w lutym 2015 r. przez instytut badawczy Millward Brown wynika, że połowa Polaków nie słyszała o morświnie. W grupie, która deklarowała, że słyszała o tym gatunku 75% odpowiedziało prawidłowo na pytanie co to jest morświn. Pozostałe 23 % uznało, że morświn jest rybą, a 2 % było przekonane, że jest to odmiana świnki morskiej. Chociaż to lepszy wynik niż w 2010 roku, wtedy zaledwie 36 procent osób deklarowało, że słyszało o morświnie, wiedza Polaków wciąż jest na niewystarczającym poziomie. Jednocześnie sondaż wskazuje, że aż 83 procent Polaków wśród respondentów, którzy słyszeli o morświnie, popiera aktywne działania na rzecz ochrony tego gatunku, a tylko 6 procent jest temu przeciwna.

Finał akcji Godzina dla Ziemi przy pomniku Morświna w Gdyni, fot. Michał PuszczewiczPartnerem kampanii WWF jest Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Podpisz apel w obronie morświnów.


To może być już ostatnia szansa na ocalenie morświnów, jedynych krewniaków delfina żyjących w Bałtyku! Bądź ich głosem. Podpisz apel o wprowadzenie programu ochrony bałtyckich morświnów.

fot. Michał Puszczewicz

ikona

Najnowsze