Co nowego

„Rzecz z historią” poszukiwana w Gdyni

Ponad cztery tysiące przedmiotów. Obecnie z tylu pamiątek składają się zbiory Muzeum Emigracji. Rzecz z historiąPodzielono je na trzy kategorie: „Wyjazd i podróż", „Życie na emigracji" i „Gdynia i Dworzec Morski". W każdej z nich znalazły się fascynujące rzeczy.
  
Pamiątki, które staną się elementem wystawy stałej, trafiają do Muzeum Emigracji od 2012 roku. W zbiorach znalazły się przede wszystkim przedmioty związane z wyjazdem, czyli paszporty, pozwolenia na wyjazd i bilety. Sporą część stanowią również skrzynie i walizki podróżne. Wiele z nich łączy się z ciekawą historią, jak na przykład skrzynia na amunicję, która emigrantom służyła także po II Wojnie Światowej. W zbiorach są też dokumenty i walizka przekazana przez Chrisa Niedenthala, słynnego fotografa, który przez wiele lat dokumentował polską rzeczywistość. Rzecz z historiąMoja matka, Helena Niedenthal, z domu Łyżwańska zmarła w Londynie w 2001 roku. Po Jej śmierci pod schodami naszego rodzinnego domu znalazłem starą, tekturową walizeczkę. Na niepozornym, przyklejonym do wieczka papierku Mama napisała, że właśnie z tą walizką wyjechała z Polski we wrześniu 1939 roku. 
 
Życie na emigracji to zbiór przedmiotów ilustrujących życie codzienne Polaków żyjących poza granicami naszego kraju. Są zdjęcia, listy, modlitewniki, przyznane obywatelstwa i udokumentowana działalność kół polonijnych. Na uwagę zasługuje jeden z ostatnich nabytków, czyli kolekcja 38 Madonn Emigracyjnych, przekazana przez Jerzego Jakubowa, który przez lata zbierał wizerunki madonn, towarzyszących polskim emigrantom. W zbiorze znalazły się małe obrazki, mieszczące się w portfelu jak i większe, oprawione w drewniane ramy.  
 
Ostatnia kategoria obejmuje zbiory związane z Gdynią, obozem emigracyjnym na Grabówku i Dworcem Morskim. Składają się na nią zdjęcia, pocztówki i literatura. Nie obyło się też bez ciekawostek, które skrywał Dworzec Morski. Podczas remontu w 2013 roku odkryto butelkę po szampanie i maskę gazową, pochodzącą z czasów II Wojny Światowej. One również znajdą się na wystawie stałej. Część przedmiotów trafi na wystawę stałą muzeum, a część będzie można oglądać w zbiorach elektronicznych.


Legitymacja PATowska Heleny Niedenthal, fot. Muzeum Emigracji

Paszport Heleny Niedenthal, fot. Muzeum Emirgacji Paszport Heleny Niedenthal, fot. Muzeum Emigracji

Walizka Heleny Niedenthal, fot. Muzeum Emigracji

ikona

Najnowsze