Co nowego

W Gdyni żyje się najlepiej
Blisko 90% zadowolonych mieszkańców

Gdynia trzeci raz z rzędu znalazła się na czele listy najlepszych polskich miast do zamieszkania. Tak wynika z „Diagnozy społecznej 2015" Rady Monitoringu Społecznego, przygotowanej pod redakcją Janusza Czapińskiego i Tomasza Panka. Podium uzupełniają Gdańsk oraz Toruń. W zestawieniu województw najwyższy wynik osiągnęło Pomorze.

Najwięcej zadowolonych z miejsca zamieszkania ma Gdynia (87,2 %), która o rząd wielkości dystansuje następne miasta: Gdańsk (79,2 %), Toruń (73,1 %) - czytamy w tegorocznym raporcie podsumowującym warunki i jakość życia Polaków. Przypomnijmy, że w diagnozach przeprowadzanych w latach 2013 i 2011, Gdynia także zajmowała pierwsze miejsce zdobywając odpowiednio 85% i 83,4%.

Procent bardzo zadowolonych i zadowolonych z miejscowości zamieszkania mieszkańców miast w 2011, 2013 i 2015 roku

Nie można było wyobrazić sobie lepszego prezentu na okrągły jubileusz miasta. To doskonała wiadomość przed zbliżającymi się 90-tymi urodzinami Gdyni. Szczęśliwi mieszkańcy tworzą wyjątkową energię, która dodatkowo napędza. Dzięki takiej energii rodzą się pomysły sprawiające, że wszystkim gdynianom żyję się z roku na rok coraz lepiej - komentuje wynik prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

W przekroju wojewódzkim różnice są mniejsze niż między miastami. Stosunkowo najwięcej zadowolonych z miejsca zamieszkania jest w województwie pomorskim (73,7%), głównie za sprawą mieszkańców Gdyni, Gdańska i podregionu słupskiego. Druga w kolejności jest Małopolska (62,9%) tuż przed Podlasiem (61,3%).

Procent bardzo zadowolonych i zadowolonych z miejscowości zamieszkania mieszkańców województw w 2011, 2013 i 2015 roku

Pełna Diagnoza społeczna 2015 dostępna jest do pobrania tu: http://www.diagnoza.com/pliki/raporty/Diagnoza_raport_2015.pdf

Przypomnijmy, „Diagnoza społeczna" jest próbą uzupełnienia diagnozy opartej na wskaźnikach instytucjonalnych o kompleksowe dane na temat gospodarstw domowych oraz postaw, stanu ducha i zachowań osób tworzących te gospodarstwa; jest diagnozą warunków i jakości życia Polaków w ich własnym sprawozdaniu. Jej autorzy badają gospodarstwa domowe oraz wszystkich dostępnych ich członków, którzy ukończyli 16 lat. Pierwszy pomiar odbył się w 2000 r., następny trzy lata później. Kolejne trzy pomiary odbyły się w odstępach dwuletnich. Badanie zawsze prowadzone jest w marcu, co służyć ma wytrąceniu efektu sezonowości. Od roku 2009 ze względu na wielkość próby pomiar przedłużył się do połowy kwietnia.

Wyniki „Diagnozy społecznej" pokazują nie tylko dzisiejszy obraz polskiego społeczeństwa, ale pozwalają także śledzić jego zmiany w okresie dziesięciu lat, a uwzględniając wcześniejsze badania na temat jakości życia Polaków także w dłuższym okresie, niemal od początku procesu transformacji systemowej.

  • ikonaOpublikowano: 30.11.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze