Co nowego

Wojenne losy polskich dzieci w Nowej Zelandii

Muzeum Emigracji przybliża wojenne losy polskich dzieci w Nowej ZelandiiW czasie II wojny światowej polskim dzieciom szukano schronienia nie tylko w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich, ale także na antypodach. Historię 733 dzieci, które znalazły swój azyl w Nowej Zelandii, przybliża film dokumentalny „Wygrać z przeznaczeniem". Jego projekcja, a także spotkanie z reżyserem filmu oraz jednym z jego bohaterów odbędzie się w sali kinowej Muzeum Emigracji 2 czerwca 2016 r. o godz. 17.30.

W 1944 roku rząd Nowej Zelandii zaprosił 733 polskich dzieci i 102 opiekunów do Pahiatua. Dzieci, w większości sieroty, pochodziły z polskich rodzin zesłanych przez Sowietów na Wschód. Po ewakuacji Armii Andersa i kilkudziesięciotysięcznej grupy cywilów z ZSRR trafiły one do Iranu. Jednak trudne warunki skłoniły polskie władze w Londynie do poszukania dla nich bezpiecznego schronienia. Swoją pomoc zaoferowała Nowa Zelandia.

Mali uchodźcy nie tylko znaleźli w Pahiatua przyjazną przystań, ale mieli też możliwość uczenia się w języku polskim. Stworzony dla nich obóz nazywano „Małą Polską". Nowa Zelandia umożliwiła pozostanie dzieciom na swoim terytorium także po wojnie.

Przed projekcją zapraszamy na rozmowę ze Stanisławem Manterysem, który jest jednym z dzieci z obozu w Pahiatua. Po wielu latach zebrał wspomnienia małych uchodźców w książkę „Dwie ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia". Spotkanie poprowadzi reżyser filmu „Wygrać z przeznaczeniem" Marek Lechowicz.

  • ikonaOpublikowano: 31.05.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze