Co nowego

XII edycja festiwalu Globaltica

Po raz pierwszy w Polsce zagrają: EGYPTIAN PROJECT - zespół, który łączy dźwięki delty Nilu i Kairu z ambientem, trip-hopem, hip-hopem, elektro i muzyką klasyczną oraz pochodzący z Madagaskaru gitarzysta DAMILY wraz z zespołem. XII edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica odbędzie się od 20 do 23 lipca 2016.

Do tej pory na festiwalowych scenach wystąpiło 114 artystów i zespołów z 68 krajów. Na Globaltice zawsze możemy spodziewać się nieoczywistych połączeń muzyki tradycyjnej z nowoczesnymi brzmieniami. Także w tym roku Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu, zaprosił artystów, którzy zaprezentują muzykę swoich korzeni w niecodziennej odsłonie. Doskonale widać to w dokonaniach właśnie ogłoszonych zespołów.

Zespół Damily, fot. mat. pras. GlobaltikiW południowo-zachodniej części Madagaskaru istnieje muzyka, której nie daje się porównać z żadną inną z tego regionu świata. W niewielkim mieście Toliara blisko 25 lat temu zrodziło się brzmienie tsapiky, nasycone dźwiękami elektrycznych gitar i rytmami granymi na dudniących bębnach pokrytych membranami wykonanymi ze skór zebu. W brzmieniu tsapiky można doszukać się elementów kongijskich, kenijskich i mozambickich z lat 60. i 70., ale także lokalnych zwyczajów i obrzędowości. W rezultacie otrzymujemy wyjątkową mieszankę kultury miejskiej i wiejskiej, tradycji i nowoczesności. Damily i grający w jego zespole muzycy zakochali się w tsapiky będąc nastolatkami. Muzyka pochłonęła ich tak bardzo, że w nieskończoność przemierzali busz z jej brzmieniem, grając dniami i nocami w miejscach całkowicie odciętych od świata, podróżując tak przez ponad dekadę. Pierwszą trasę koncertową po Europie odbyli w 2006 roku - jej szlak zaprowadził ich zarówno na sceny niezależne, jak i na największe festiwale, gdzie postrzegani są jako prawdziwi ambasadorzy tego wyjątkowego gatunku muzycznego.

Zespół Egiptian Project, fot. mat. pras. GlobaltikiHistorię Egyptian Project zainicjował francuski producent Jérôme Ettinger, który z ogromnym zaangażowaniem poznawał, zapisywał i popularyzował muzykę egipską. Zebrał najwyższej klasy muzyków i połączył ich tradycyjną wirtuozerię z elektronicznymi rytmami. Początkowo Jérôme podróżował do Kairu, by uczyć się grać na arghulu - tradycyjnym klarnecie, który ma długą historię w muzyce arabskiej. Jego nauczyciel, Mostafa Abdel Aziz, brał udział w nagraniu szeroko dyskutowanej na świecie płyty Mozart in Egypt i współpracował z wieloma cenionymi artystami - m.in. z Peterem Gabrielem. Wszystkie te doświadczenia sprawiły, że Egyptian Project to wyjątkowe połączenie orientalnych „aromatów" i minimalistycznych, elektronicznych dźwięków, które prowadzą słuchacza na nieodkryte do tej pory obszary muzyki. Jérôme stworzył grupę, w której skład wchodzą najznamienitsi przedstawiciele tradycji Egiptu: perkusjonista Ragab Sadek, grający na skrzypcach i rababie Salama Metwally oraz wokalista Sayed Emam, którego wyjątkowy głos ozdabia wiele utworów znajdujących się na płycie zespołu. Ettinger odegrał znaczącą rolę w życiach tych egipskich muzyków starszego pokolenia, wprowadzając i promując twórczość tych fantastycznych artystów na arenie międzynarodowej.

Ogłoszeni wykonawcy będą dzielić festiwalowe sceny z wieloma znakomitymi artystami world music z całego świata. Będą to:

FANFARE CIOCĂRLIA, rumuńska legenda sceny etno, która na Globaltice świętować będzie swoje 20-lecie
DIABEL CISSOKHO, potomek cenionego rodu griotów, zaprezentuje tradycje muzyczne Senegalu
GARMARNA, legendarna szwedzka grupa, która po 15 latach milczenia na Globaltice przedstawi nowy materiał.
• Kolumbijczycy z RANCHO APARTE zaprezentują bezkompromisowe podejście do muzycznych tradycji
• duet ÇIĞDEM ASLAN & TAHIR PALALI zabierze nas w podróż w głąb alewickich tradycji tureckiej Anatolii
• powstały w 2011 roku cypryjski zespół MONSIEUR DOUMANI na Globaltice zagra swój pierwszy koncert w Polsce
• niesamowity NGAWANG LODUP, który pojawi się z pieśniami tybetańskich nomadów
• rodzime dźwięki w połączeniu z niepowtarzalnym stylem zapewni KAPELA MALISZÓW

Tradycyjnie już, główne wydarzenia festiwalowe odbędą się w niesamowitej scenerii gdyńskiego Parku Kolibki, a w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym obejrzymy filmy tematycznie powiązane z festiwalem.

W tym roku Globaltica dociera też w zupełnie nowe miejsce - Fundacja Mucha i Fundacja Zmian Społecznych Kreatywni przygotowały teatralne półkolonie, które odbędą się w gdyńskiej dzielnicy Leszczynki, a ich efekt finalny zaprezentowany zostanie podczas festiwalu. Projekt został dofinansowany ze środków Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w ramach programu Lato w Teatrze.

program festiwalu

Bilety do nabycia na http://globaltica-bilety.interticket.pl/

  • ikonaOpublikowano: 18.07.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze