Co nowego

Urbaniści z całego świata w Gdyni

W Gdyni rozpoczęła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja urbanistów „Mieszkać w mieście". Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa otwiera   międzynarodową konferencję urbanistów Mieszkać w mieście / fot. Barbara BetlejewskaOtworzyły ją prezentacje pomysłów młodych urbanistów, którzy wzięli udział w pierwszej edycji Gdyńskiej Szkoły Urbanistyki. Zorganizowane w jej ramach warsztaty był okazją do zaproponowania rozwiązań kilku problemów mieszkalnictwa w Gdyni.


23 i 24 czerwca 2016 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym odbywa się międzynarodowa konferencja „Mieszkać w Mieście. Problemy i wyzwania dla kształtowania współczesnej polityki mieszkaniowej". Jej ideą jest zainicjowanie dyskusji na temat modelu zarządzania miejskimi strukturami mieszkaniowymi na czterech płaszczyznach - przestrzennej, społecznej, ekonomicznej i politycznej.


Uczestnicy międzynarodowej konferencji  urbanistów „Mieszkać w mieście / fot. Barbara BetlejewskaKonferencję poprzedziła inauguracja Gdyńskiej Szkoły Urbanistyki. To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Podobne letnie szkoły organizowane są w Madrycie, Lizbonie, Londynie czy Bremie. Warsztaty pod szyldem słynnego programu ISOCARP „Young Planning Professionals" rozpoczęły się 19 czerwca. Udział w nich wzięło 25 młodych planistów i urbanistów z 14 krajów i 4 kontynentów.


Otwierając konferencję, wiceprezydent Gdyni Marek Stępa zaznaczył, że Gdyńska Szkoła Urbanistyki ma stać się cyklicznym, dorocznym wydarzeniem. W roku 2018 Gdynia będzie gospodarzem Kongresu Urbanistyki Polskiej i postanowiliśmy się do tego wydarzenia solidnie przygotować. Temu służą zarówno konferencje, z których pierwszą rozpoczynamy dzisiaj, jak również warsztaty dla młodych urbanistów. Chcemy, aby te wydarzenia wzajemnie się przeplatały i wzmacniały - powiedział.


Cztery grupy młodzieży pracowały nad czterema, bardzo od siebie różnymi, zagadnieniami planistycznymi, proponując innowacyjne rozwiązania problemów mieszkalnictwa w tych rejonach. A były to: rejon ulicy Orlicz-Dreszera na Leszczynkach, gdyński Waterfront, zbieg ulic Śląskiej i Kieleckiej oraz dzielnica Sokółka-Zielenisz.


Poznanie wyników pracy młodych profesjonalistów z całego świata będzie dla nas niezwykle interesujące, bo zapoznamy się ze spojrzeniem tych młodych ludzi na nasze lokalne, gdyńskie problemy. Liczymy na to, że ta przedkongresowa dyskusja pomoże nam w podjęciu właściwych rozwiązań i rezolucji kierunkowych na konferencji - powiedział Marek Stępa.


Konferencji towarzyszy wystawa „City Visions" prezentowana od 23 czerwca do 3 lipca w Muzeum Miasta Gdyni. Obrazuje ona przekształcenia urbanistyczne Paryża, Londynu, Berlina i Chicago w XX wieku.


Konferencja „Mieszkać w mieście" jest współorganizowana przez Miasto Gdynię, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk oraz Politechnikę Gdańską we współpracy z International Society of City and Regional Planners (ISOCARP).

Uroczystość otwarcia międzynarodowej konferencji  urbanistów „Mieszkać w mieście / fot. Barbara Betlejewska

Uroczystość otwarcia międzynarodowej konferencji  urbanistów „Mieszkać w mieście / fot. Barbara Betlejewska

fot. Barbara Betlejewska

ikona

Najnowsze