Co nowego

Sasnal, Althamer, Wodiczko – co sztuka mówi o migracjach

„Migracje / Kreacje 2. Wejście do portuJak o konsekwencjach współczesnych migracji opowiadają jedni z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów wizualnych? Gdyńskie Muzeum Emigracji na przełomie czerwca i lipca zaprasza na drugą edycję projektu artystycznego „Migracje | Kreacje". Swoje prace zaprezentują Wilhelm Sasnal, Honorata Martin, Łukasz Surowiec, Paweł Althamer, Krzysztof Wodiczko oraz izraelska artystka Yael Bartana. Zaplanowano także bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Mało jest obecnie tematów wywołujących tak silne emocje jak ruchy migracyjne. Słów na ten temat padło już dużo - może pora więc na wypowiedź bardziej subtelną? Artystyczny dialog ze zjawiskiem migracji podejmuje projektu „Migracje | Kreacje", którego wernisaż zaplanowany jest na 28 czerwca.

Przedsięwzięcie poszukuje odpowiedzi na pytania o status migracji w świecie, w którym łatwości w przemieszczaniu się towarzyszą odwieczne problemy nieufności, a czasami wrogości wobec obcych. Prace artystów o międzynarodowej sławie kreślą portret nie tylko współczesnego nomady, ale i tych, do których przybywa.


Jak tłumaczy Aleksandra Gronkowska z Muzeum Emigracji Gdynia: do udziału w festiwalu zaprosiliśmy znamienitych artystów, takich jak Paweł Althamer, Honorata Martin, Wilhelm Sasnal czy Krzysztof Wodiczko. Poprosiliśmy ich do zaprojektowania pracy, która z jednej strony odnosiłaby się do problematyki związanej ze współczesnymi ruchami migracyjnymi, a z drugiej strony do przestrzeni dzielnicy portowej, w której znajduje się Muzeum Emigracji. Uznaliśmy, że będzie to doskonała okazja, aby otworzyć tę przestrzeń na widza i wciągnąć ją, przybliżyć bardziej do miasta.

Dodatkowo mamy przyjemność pokazania projektu Krzysztofa Wodiczki „Goście", który jest prezentowany na Biennale w Wenecji. Aby trafić do szerszej publiczności, postanowiliśmy także zaprezentować tę pracę w strefie Gdyni na terenie festiwalu Open'er - kontynuuje Aleksandra Gronkowska.

Projekt „Migracje | Kreacje" jest realizowany w nieprzypadkowym miejscu. Gdynia jest miastem wzniesionym przez migrantów. To również stąd, przez Dworzec Morski - obecną siedzibę Muzeum Emigracji - przez dziesięciolecia tysiące Polaków udawały się na emigrację. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Wejście do portu". Industrialne tereny gdyńskiego portu, stanowiące niejako naturalne tło dla projektu, będą także jego bohaterem.

Oprócz wystawy sztuki wizualnej przygotowaliśmy bogaty pogram wydarzeń towarzyszących projektowi - dodaje Justyna Wincenty z MEG. M.in. trzykrotnie odbędą się spacery pod przewodnictwem architektki Anny Orchowskiej-Smolińskiej. Będzie to możliwość zapoznania się z perłami industrialnej architektury w porcie gdyńskim. Odbędą się też spotkania połączone z projekcjami filmowymi i debatami. Program towarzyszący wystawie koncentruje się na relacji między przestrzenią a migracją - tym, w jaki sposób ruchy migracyjne wpływają na urbanistykę, jak miasta próbują rozlokowywać przybyłych migrantów w swojej przestrzeni.

Tematem przewodnim spotkania o architekturze humanitarnej będzie obóz dla uchodźców syryjskich w Jordanii - Za'atari. W szczytowym momencie gościł on aż 144 tysiące uchodźców. Spotkanie uświadomi, z jakimi problemami borykają się architekci chcący zapewnić godne warunki w przymusowych miejscach pobytu osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów. Z kolei po pokazie krótkometrażowych filmów JR - francuskiego artysty słynącego z wykorzystania wielkoformatowych zdjęć w przestrzeni miasta - będzie można porozmawiać o tym, jak street art porusza problematykę migracyjną.

Finałem „Migracji | Kreacji" będzie podróż po kulinarnych tradycjach krajów, z których pochodzą migranci mieszkający w Polsce. Jak w nowatorski sposób połączyć gastronomię z działalnością społeczną pokaże „Kuchnia Konfliktu" - mobilna restauracja i przedsiębiorstwo społeczne, które na dwa lipcowe dni przeniesie się na teren Muzeum Emigracji, żeby serwować dania z państw objętych konfliktem. W gdyńskiej odsłonie przedsięwzięcia będzie można poznać kulturę Czeczenii.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny pod adresem: www.polska1.pl/pl/dzialania/migracje_kreacje

  • ikonaOpublikowano: 26.06.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze