Co nowego

Tak dla metropolii - wspólnie po 170 mln zł

Samorządowcy Gdańska Gdyni i Sopotu oraz 46 gmin z woj. pomorskiego we wtorek 27 czerwca 2016 r.  w Szymbarku zagłosowali za utworzeniem Związku Metropolitalnego. To szansa na dodatkowe pieniądze, nawet 170 mln złotych, z budżetu centralnego.

Najważniejszym zadaniem jakie w ramach metropolii miałoby zostać zrealizowane jest koordynacja i poprawa transportu zbiorowego pomiędzy gminami. By działania scalające były skuteczne potrzebny jest jeden organizator przewozów. To duża szansa dla całego regionu i osób dojeżdżających do pracy spoza Gdyni czy Gdańska.

Gdynia od lat inicjuje i uczestniczy w działaniach na rzecz integrowania metropolii - mówi wiceprezydent Michał Guć, i dodaje - dotyczy to zarówno takich projektów, których Gdynia była liderem jak TRISTAR, czy „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej - budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni oraz Małym Trójmieście Kaszubskim". Inicjuje również szereg działań mających na celu rozwój społeczno-gospodarczy metropolii. Przykładem może być koordynacja przez Gdynię Doliny Logistycznej, która swoim zasięgiem obejmuje Gdynię, Kosakowo, Rumię, Redę, Wejherowo i gminę Wejherowo, i dodatkowo Cewice, Lębork, Liniewo, Luzino, Łęczyce, Szemud oraz Gniewino.

W najbliższych tygodniach wniosek w sprawie utworzenia metropolii ma zostać wysłany do Warszawy. Wcześniej rozmowy będą toczyć się także u wojewody pomorskiego. Zdaniem wiceprezydenta Michała Gucia do powstania takiej Metropolii na Pomorzu droga wciąż jednak daleka.

- Szansę na pozytywną odpowiedź rządu oceniam obecnie jako nikłą. Władze nie ukrywają, że ustawa o związku metropolitalnym na Śląsku ma charakter pilotażowy - mówi wiceprezydent Guć. - Uważam jednak, że pomorscy politycy muszą aktywnie zabiegać o powołanie takiej Metropolii i pokazać rządowi, że jest to dla nas bardzo ważna kwestia - dodaje.

Pod koniec maja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt ustawy, która powołuje związek metropolitalny na Śląsku. Jednak na razie nie zakłada się rozszerzenia ram tej ustawy na inne regiony, do czego będą przekonywać rząd pomorscy samorządowcy.

Ustawa o metropoliach pozwala też na wspólnie finansowanie planowania przestrzennego, promocję, a także umożliwia koordynowanie z rządem przebiegu dróg krajowych i wprowadzenie wspólnej strategii rozwoju.

  • ikonaOpublikowano: 28.06.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze