Co nowego

Poznaj świat z Anitą Demianowicz na Polskiej 1

Jej żywioł to samotne podróże i przeżywane w czasie ich trwania przygody, którymi dzieli się na autorskim blogu. W środę, 21 września 2016 r. w Muzeum Emigracji Anita Demianowicz opowie o swojej miłości do czynnych wulkanów, urokach coachsurfingu i egzotycznych krajach. Wstęp wolny.

Za swój pierwszy cel samotnej podróży Anita Demianowicz obrała, uchodzący za najniebezpieczniejszy region świata, – Amerykę Środkową. Po kolei odwiedziła Gwatemalę, Honduras, Salwador i Meksyk a to wszystko bez znajomości języka hiszpańskiego, którego uczyła się po drodze. W Ameryce Środkowej spędziła pięć miesięcy, mieszkając u gościnnych rodzin, podróżując chickenbusami, wspinając się na wulkany i opisując swoje przygody na blogu, który w dwa miesiące od inauguracji zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie Blog Roku, a w 2015 nagrodę Blog of Gdańsk.

Podczas drugiej podróży w tamte rejony odwiedziła Panamę, Kostarykę i Nikaraguę, gdzie poznała sport narodowy, czyli walki kogutów, pracowała w szpitalu dla zwierząt, zaglądała do wnętrza aktywnego wulkanu, a nawet z jednego zjechała na desce. Odwiedzała również miejsca, w których swój ślad odcisnęli Polacy, m.in. Kanał Panamski, na którego budowę mieli również wpływ Polacy – podróżnik, przyjaciel Juliusza Słowackiego Aleksander Hołyński oraz Jan Mitkiewicz, działacz gospodarczy i społeczny żyjący w pierwszej połowie XIX wieku.

Anita Demianowicz ze swoich podróży przywozi również wiele wspomnień związanych ze spotkaniami z wyjątkowymi ludźmi, na których natknęła się po drodze – zwłaszcza z inspirującymi kobietami. Pomimo że od 2012 roku odwiedziła wiele innych regionów świata, m.in. Wietnam, Iran i Chile, Ameryka Środkowa jest miejscem, o którym najczęściej pisze. Jej poświęciła też swoją pierwszą książkę – „Końca świata nie było", która miała premierę 19 września tego roku.

„Poznaj Świat z…” to cykl, w którym co miesiąc Muzeum Emigracji gości wyjątkowe osoby. Podczas swoich wypraw odwiedzali oni miejsca związane m.in. z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Muzeum Emigracji
środa, 21 września
godz. 17.30
sala kinowa

  • ikonaOpublikowano: 21.09.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze