Co nowego

Gdyńskie muzea z filmowym akcentem

Kostiumy, w których widzieliśmy na ekranie Beatę Tyszkiewicz, Zbyszka Cybulskiego, Leona Niemczyka, Jerzego Trelę, Andrzeja Seweryna i innych polskich aktorów na stałe zapisanych w historii kinematografii można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni. Muzeum Emigracji także przygotowało wystawę towarzyszącą 41. Festiwalowi Filmowemu w Gdyni.



Wystawa „Z Filmowej Szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” otwarta została 20 września 2016 r. w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). Na wystawie prezentowane są fragmenty kolekcji kostiumów oraz szkiców i projektów scenografii z legendarnych polskich produkcji m.in. „Na srebrnym globie”, „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Lalki”, „Popiołu i diamentu” zbieranych przez ponad sześćdziesiąt lat pracy w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu – czyli dzisiejszego Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA). Wystawa czynna będzie do 6 października.

Natomiast historie prosto z pokładu najsłynniejszego polskiego transatlantyku M/S Batory oglądać można na pl. Grunwaldzkim. Kto się bawił na całonocnych balach na pokładzie transatlantyku, jakie rozrywki oferował symbol luksusu lat 50. i 60. PRL-u – zdjęcia Floriana Staszewskiego to niepowtarzalna okazja poznania wyjątkowego statku i jego znanych gości, min. piosenkarki Anny German czy aktorki Kaliny Jędrusik. Oprowadzają one po rautach, przez sjesty na pokładzie słonecznym, obowiązkowe ćwiczenia przeciwpożarowe i ewakuacyjne dla pasażerów, po tajemnice kuchni i mostka kapitańskiego. Nie brakuje również fotografii z zdjęć akcji ratunkowych, w których brał udział „Batory” i podejmowania rozbitków z innych jednostek.
Florian Staszewski znał „Batorego” jak mało kto – pływał na jego pokładzie przez ponad 20 lat.

Wystawę, przygotowaną przez Muzeum Emigracji, oglądać można do 25 września.

ikona

Najnowsze