Co nowego

Gdynia Półmaraton oficjalnym kandydatem do organizacji Mistrzostw Świata w 2020 roku

Organizatorzy Gdynia Półmaraton oraz władze miasta, w towarzystwie znakomitych polskich lekkoatletów ogłosili, że zawody oficjalnie ubiegają o prawo do organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 roku. Jednocześnie przedstawiono pierwsze szczegóły zawodów, które odbędą się w marcu przyszłego roku.

Ambasadorowie kandydatury Gdyni do miana organizatora MŚ w półmaratonie, fot. Dawid Linkowski

Chęć organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 roku zgłosiliśmy już w lipcu do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wiemy, że oprócz Gdyni, o organizację Mistrzostw Świata stara się również Półmaraton Warszawski
- mówi Michał Drelich, organizator biegu z agencji Sport Evolution. - Czekamy na decyzję PZLA, które polskie miasto będzie oficjalnym kandydatem zgłoszonym do Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej - dodaje.

Gdynia Półmaraton został już w tym roku doceniony na arenie międzynarodowej. We wrześniu Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna - IAAF, przyznała gdyńskim zawodom certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który jest potwierdzeniem wysokiego poziomu organizacyjnego i sportowego. W październiku natomiast, Gdynia Półmaraton otrzymał pięć gwiazdek od Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej.

W listopadzie Polski Związek Lekkiej Atletyki wyłoni oficjalnego polskiego kandydata na organizację Mistrzostw Świata w Półmaratonie - mówi Piotr Długosielski, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - W styczniu 2017 roku, kandydatura zostanie zgłoszona do IAAF. Gospodarza Mistrzostw Świata poznamy pod koniec 2017 roku - dodaje Długosielski.

Zadowolenia nie kryją włodarze miasta. W Gdyni przywiązujemy dużą wagę do sportowej i organizacyjnej jakości imprez, które odbywają się w naszym mieście. Cieszymy się, że fakt ten został zauważony i doceniony - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Gdyńską kandydaturę popierają znakomitości polskiej lekkoatletyki. Wśród nich są między innymi Jacek Wszoła, Lidia Chojecka-Leandro a także Anna Rogowska, która po rozstaniu z tyczką rozpoczęła przygodę z biegami długodystansowymi. Regularnie startuje między innymi w Grand Prix Gdyni w biegach ulicznych, w ubiegłym roku przebiegła także dystans gdyńskiego półmaratonu.

Przypomnijmy, Gdynia Półmaraton 2017 odbędzie się 19 marca. Zapisy do zawodów rozpoczną się 24 października 2016. Dla pierwszych 1000 zawodników, obowiązuje promocyjna cena wpisowego, która wynosi 59 złotych. Dla kolejnych chętnych zapisy kosztować będą 79 złotych. Jedną z nowości przyszłorocznej imprezy będą starty sztafetowe. Udział w nich wezmą 3-osobowe zespoły, których członkowie podzielą po równo 7-kilometrowymi odcinkami.

  • Lidia Chojecka - Leandro - uczestniczka IO w Sydney (5 miejsce), Atenach (6 miejsce) oraz w Pekinie. Halowa Mistrzyni Świata na 1500 i 3000 m, jedna z najwybitniejszych polskich lekkoatletek w historii.
  • Anna Jakubczak - Pawelec - finalistka IO w Sydney (6 miejsce) oraz Atenach (7 miejsce), uczestniczka IO w Pekinie, wielokrotna mistrzyni kraju na różnych dystansach.
  • Anna Rogowska - brązowa medalistka IO w Atenach, mistrzyni świata, halowa mistrzyni Europy oraz wicemistrzyni świata w skoku o tyczce
  • Iwona Guzowska - wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie
  • Jacek Wszoła - złoty i srebrny medalista IO (Montreal 1976, Moskwa 1980), halowy mistrz Europy oraz złoty medalista uniwersjady.
  • Bogusław Mamiński - wicemistrz świata i Europy, finalista IO w Moskwie (7 miejsce) i Seulu (8 miejsce), zwycięzca Pucharu Świata i Europy.
  • Wojciech Kałdowski - brązowy medalista Halowych Mistrzostw Europy 1996 na 800 m.
  • Marcin Chabowski - czołowy polski maratończyk, czwarty zawodnik ME w Amsterdamie (2016), wielokrotny mistrz Polski.
  • Adam Korol - czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie, mistrz olimpijski z Pekinu, minister sportu i turystyki w rządzie Ewy Kopacz (2015).
  • Karolina Nadolska - uczestniczka IO w Londynie, do 2016 roku rekordzistka Polski w półmaratonie, jedna z najwybitniejszych polskich maratonek w historii.
  • Kamila Gradus - maratonka, uczestniczka IO w Atlancie (1996), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski.
  • Aniela Nikiel - Głogosz - maratonka, uczestniczka IO w Atlancie (1996), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski.
  • Paweł Czapiewski - medalista mistrzostw świata (3m,Edmonton 2001) i halowy mistrz Europy w biegu na 800m, uczestnik IO w Pekinie.
  • Sławomir Majusiak - brązowy medalista mistrzostw Europy w Splicie (1990) w biegu na 5000 m z czasem 13:22,92 (2 miejsce w historii polskiej lekkoatletyki).
  • Tomasz Czubak - rekordzista Polski w biegu na 400 m, medalista mistrzostw świata i Europy w sztafecie 4x400m.
  • Jan Huruk - uczestnik IO w Barcelonie (7 miejsce), 4 zawodnik mistrzostw świata w maratonie w Tokio (1991).

fot. Dawid Linkowski

  • ikonaOpublikowano: 19.10.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze