Co nowego

Franciszka Cegielska – wspomnienie

Franciszka Cegielska, fot.: Łukasz GłowalaSzesnaście lat temu, 22 października 2000 roku odeszła Franciszka Cegielska. Była pierwszą wybraną w demokratycznych wyborach prezydent Gdyni, co dało początek jej błyskotliwej karierze politycznej. Szybko stała się symbolem nowoczesnej i demokratycznej Gdyni. Miała w sobie ogromny entuzjazm i poczucie wolności, by tworzyć i budować gdyński samorząd i gdyńską społeczność.

Mawiała: „Nasze gdyńskie plany na przyszłość można ująć w trzech słowach: samorządność, dobrobyt i zdrowie.” I o takiej Gdyni marzyła i konsekwentnie realizowała plan budowy nowoczesnego miasta.

Franciszka Cegielska urodziła się we Francji, wychowała w Szczecinie, gdzie w 1970 r. ukończyła Wydział Mechaniczny Politechniki. W 1975 r. ukończyła studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej.

Od 1973 r. była gdynianką. Wykładała w Wyższej Szkole Morskiej, jednak z powodów politycznych w 1987 r. została zwolniona. W 1989 r. zorganizowała Komitet Obywatelski NSZZ „Solidarność”, obejmując jego przewodnictwo. Dwukrotnie: w maju 1990 r. i w czerwcu 1994 r. w wyniku wyborów samorządowych została radną i prezydentem Gdyni. Należała do rozmaitych gremiów inicjujących i opiniujących akty prawne, które mają na celu umocnienie roli samorządu gminnego; przez dwie kadencje pełniła funkcję wiceprezesa Związku Miast Polskich. Od 1993 r. była członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (zespołu ds. reformy służby zdrowia, zespołu ds. rozwoju regionalnego, zespołu zadaniowego ds. polityki strukturalnej w Polsce). Propagowała szersze uczestnictwo w życiu społecznym organizacji pozarządowych. Jako jeden z czołowych polskich samorządowców była w latach 1992-94 delegatką do Rady Europy. Do stycznia 1998 r. przewodniczyła Radzie Banku Komunalnego w Gdyni. Od czerwca 1996 r. była przewodniczącą Rady Politycznej Regionu Pomorskiego Ruchu „Stu”. W wyborach do Sejmu RP, we wrześniu 1997 r., została wybrana z listy AWS. W Sejmie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, była członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Była wiceprzewodniczącą Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, członkiem Polsko-Szwedzkiej Grupy Parlamentarnej, przedstawicielem Sejmu i Senatu na Konferencje Parlamentarne ds. Współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego.

W wyborach samorządowych 11 października 1998 r. uzyskała najwyższą liczbę głosów w województwie i została Przewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego. Od marca 1999 r. była Ministrem Zdrowia. W rankingach popularności polityków oceniana była wysoko jako skuteczny menadżer, tytan pracy, kobieta sukcesu. W lutym 2000 r. Rada Miasta Gdyni przyznała Jej najwyższe odznaczenie  „Medal imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego”. We wrześniu 2000 r. Franciszka Cegielska otrzymała Medal Honorowy Związku Miast Polskich.

Zmarła 22 października 2000 roku w Krakowie… Odszedł wspaniały człowiek. Na zawsze pozostanie w sercach gdynian.

fot. Łukasz Głowała

ikona

Najnowsze