Co nowego

Nagroda od niewidomych dla Gdyni

Miasto Gdynia - Laboratorium Innowacji Społecznych zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu IDOL. To uznanie dla działań miasta, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące korzystają z rozwiązań ułatwiających im codzienne funkcjonowanie. Nagrodę wręczono 1 grudnia 2016 r. w Warszawie.

Nagroda IDOL dla miasta Gdyni za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii Urząd

Przyznanie nagród odbyło się podczas dwudniowej (1-2 grudnia), międzynarodowej konferencji „Reha for The Blind in Poland". Spotkanie jest z jednej strony okazją do wymiany doświadczeń między tymi, którzy na co dzień zajmują się aktywną rehabilitacją i wspieraniem osób słabo widzących czy niewidomych, z drugiej - do uhonorowania tych, którzy robią to najlepiej. Oni właśnie otrzymują nagrodę IDOLA, przyznawaną w kilku kategoriach: Środowisko, Media, Edukacja, Urząd i Firma/Instytucja.

W kategorii „Urząd" nagradzana jest najlepsza instytucja lub jej pracownik, który rozumie problemy i potrzeby środowiska niewidomych organizując pracę swoją oraz swojego otoczenia tak, by były dostępne dla osób z dysfunkcjami wzroku. I zdaniem głosujących w konkursie, na pierwsze miejsce w tej kategorii zasługuje Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Wśród docenionych gdyńskich działań była m.in. seria spacerów badawczych z udziałem osób o różnych dysfunkcjach, których celem było zdiagnozowanie barier, na jakie w przestrzeni miejskiej napotykają także osoby niewidome czy słabowidzące. Wsparcie osób zależnych jest natomiast tematem pierwszego naboru pomysłów do Inkubatora Innowacji Społecznych - ogólnopolskiego projektu realizowanego przez LIS w partnerstwie z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia", Ecorys i miastem Stołecznym Warszawa.

Podczas gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w imieniu Prezydenta Gdyni nagrodę odebrała Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych.

Jeden ze spacerów badawczych prowadzonych przez Laboratorium Innowacji Społecznych

Naszą rolą jako samorządu jest takie organizowanie życia w mieście i projektowanie takich rozwiązań, by nasi mieszkańcy, niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdują, mieli dostęp do urzędów, komunikacji, usług - podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Jedną z grup, której potrzeby mamy stale na uwadze, są osoby słabo widzące i niewidome. IDOL to ważna nagroda bo pokazuje, że podejmowane przez nas działania odpowiadają rzeczywistym wyzwaniom, jakim czoło muszą stawiać gdynianie.

Działania miasta na rzecz środowiska osób niewidomych i niedowidzących mają długą historię. Od 2002 roku działa finansowane przez miasto i prowadzone przez Polski Związek Niewidomych Centrum Informacji i Rehabilitacji dla Osób Niewidomych i Niedowidzących. Tu osoby z dysfunkcjami wzroku mogą uzyskać informacje o przysługujących im prawach, zdobyć pomoc w poszerzeniu umiejętności, korzystać z książek mówionych i z różnych form aktywizacji (np. wycieczki). W tym roku w centrum średnio miesięcznie udzielono 298 informacji telefonicznych, przekazano 258 porad, wypożyczono 16 książek mówionych i zrealizowano 72 usługi asystenckie.

Od kilku lat wybrane filmy prezentowane podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni z inicjatywy władz miasta przygotowywane są w technice audiodeskrypcji. Warto też przypomnieć, że oficjalna miejska witryna internetowa gdynia.pl zawiera specjalną nakładkę, która umożliwia korzystanie z niej osobom niedowidzącym.

Wreszcie, potrzeby osób z dysfunkcjami wzroku uwzględniane są również podczas przebudowywania przystanków autobusowych oraz przejść na pieszych. Na ich fragmentach układane są specjalne płyty, umożliwiające orientację osobom niewidomym. A elektroniczne tablice z rozkładami jazdy wyposażone są w system głośnomówiący.

Tegoroczna, XIV edycja konferencji „Reha for the Blind" odbywa się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki Prezydenta RP. Organizatorem przedsięwzięcia jest fundacja „Szansa dla Niewidomych", uczestniczy w nim około 500 partnerów z całego świata. Konferencja jest transmitowana w Internecie w trzech językach: polskim, angielskim oraz rosyjskim.

ikona

Najnowsze