Co nowego

Gdynia Miastem Przyszłości według Financial Times

Ranking fDi Polish Cities of the Future już po raz trzeci pod lupę wziął polskie miasta, oceniając je pod kątem wskaźników świadczących o przyciąganiu tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i nowoczesności. W jego edycji na lata 2017/2018 Gdynia zwyciężyła w ogólnym rankingu dla miast o średniej wielkości. Zajęła też wysokie miejsca w pomniejszych kategoriach.

Na potrzeby zestawienia analizie poddano 50 polskich miast, które mogą pochwalić się największą ilością tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (z angielskiego: foreign direct investment - FDI). Następnie oceniono je w pięciu głównych kategoriach: Potencjału ekonomicznego, Udogodnień dla biznesu, Kapitału ludzkiego i stylu życia, Opłacalności oraz Infrastruktury i łączności. W każdej z nich wyłoniono liderów dla miast dużych, średnich i małych. Opracowano też ranking ogólny - bez podziału na wielkość miasta. Gdynia zajęła w nim 10. lokatę wśród wszystkich polskich miast. W pierwszej trójce uplasowały się kolejno: Warszawa, Kraków i Wrocław.

Świetne wyniki Gdyni nie kończyły się jednak na tym. Oprócz wygranej w ogólnym rankingu dla miast o średniej wielkości, Gdynia została również liderem kategorii „Potencjał ekonomiczny" i „Udogodnienia dla biznesu" wśród średnich miast. Pod względem „Kapitału ludzkiego i stylu życia" oraz „Infrastruktury i łączności" uplasowała się na 4. miejscu.

Ale Gdynia wypadła dobrze również w ranking ogólnym, który nie brał pod uwagę ilości mieszkańców. Oto rezultaty miasta:
• 6 miejsce w rankingu „FDI Strategy" (Strategie dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych),
• 9 miejsce w rankingu „Udogodnienia dla biznesu",
• 10 miejsce w rankingu „Potencjał ekonomiczny",
• 10 miejsce w rankingu „Infrastruktura i łączność".

Wśród szczegółowych czynników, na których oparli swoje oceny eksperci, pod uwagę brano takie dane jak: cenę paliwa, koszt edukacji, przeciętne wynagrodzenie miesięczne, stopę bezrobocia, udział kapitału zagranicznego, długość życia, szybkość Internetu, długość bus pasów, aktywność przedsiębiorców, ilość młodych firm i wiele, wiele innych. Miasta podzielono na trzy grupy w zależności od ich wielkości: duże, średnie i małe.

Nasze wysokie miejsce w rankingu to potwierdzenie, że dobrze kierujemy rozwojem naszego miasta
- komentowała wynik Gdyni jej wiceprezydent, Katarzyna Gruszecka-Spychała. Miasta takie jak nasze wdrażają wiele instrumentów, zachęcających inwestorów do lokowania biznesu. I my tak robimy. Jednak to, co wyróżnia Gdynię i czyni ją wyjątkowym miejscem do życia to ekologiczny transport, czyste powietrze, unikatowa modernistyczna zabudowa, wysoki poziom szkolnictwa, morze i las na wyciągnięcie ręki. Młodzi, wykształceni ludzie z Polski i zagranicy z chęcią wybierają Gdynię na swoje miejsce do życia, bo prócz dobrej pracy znajdują tu atuty, których nie mają inne duże miasta - dodała.

Szczegółowe zestawienia rankingowe oraz więcej informacji na ten temat można przeczytać na tej stronie.

fDi Intelligence, autor rankingu Polish Cities of the Future 2017/2018, to dział oraz portal internetowy należące do grupy Financial Times. Opinie ich autorów i ekspertów, zajmujących się zagadnieniami rozwoju gospodarczego i inwestycji, cieszą się uznaniem wśród międzynarodowego środowiska inwestorów.

  • ikonaOpublikowano: 16.02.2017 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze