Co nowego

Kapitan Maciej Sodkiewicz laureatem nagrody imienia Kapitana Leszka Wiktorowicza

Kapitan Maciej Sodkiewicz został uhonorowany nagrodą imienia Kapitana Leszka Wiktorowicza za odbycie najdalszego rejsu na północ i ustanowienie nowego rekordu świata w tej dziedzinie. Nagroda Specjalna natomiast została przyznana kapitanowi Aleksandrowi Kaszowskiemu. Wyróżnienia zostaną wręczone w sobotę 1 kwietnia w Warszawie.

Kapituła Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, fot. Agnieszka Wołowicz

Wyprawa na pokładzie jachtu Barlovento II realizowana była w latach 2014-2015, zatem nagroda za jej pełną realizację mogła zostać przyznana dopiero za 2016 rok – po jej ostatecznym zakończeniu i przekazaniu dokumentacji osiągnięcia.

Wyróżnienie kapitanowi Maciejowi Sodkiewiczowi przyznała kapituła w składzie:
  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły),
  • Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców,
  • Bohdan Sienkiewicz, Bractwo Kaphornowców,
  • Joanna Zielińska, przedstawicielka Prezydenta Gdyni,
  • Marek Łucyk, przedstawiciel Prezydenta Gdyni,
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska.
W ubiegłym roku nagrodę imienia Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymała załoga jachtu „Selma Expeditions i kapitan Kuźniar za najdalszą wyprawę na południe. W tym roku zaś nagroda zostaje przyznana kapitanowi i załodze jachtu Barlovento II, którzy odbyli najdalszy rejs na północ. Osiągnięcie kapitana Macieja Sodkiewicza jest przykładem doskonałej żeglarskiej roboty zakończonej sukcesem pod każdym względem. Nagroda jest wyrazem uznania za ostatni sukces, ale także za całokształt pracy kapitana, który może być wzorem dla innych organizatorów takich rejsów.” – tłumaczy Waldemar Heflich z Press Club Polska.

Rejs kapitana Macieja Sodkiewicza prowadził wzdłuż wybrzeży Grenlandii, dookoła Spitsbergenu i dalej na północ. Wyprawa zakończyła się sukcesem i pobiciem rekordu ustanowionego w 2012 roku przez rosyjskiego kapitana Daniła Gawriłowa.

Kapitan Maciej Sodkiewicz poprowadził już ponad 130 rejsów, w trakcie których opłynął całą Europę od Spitsbergenu i Morza Barentsa po marokańską Casablankę. Dopłynął także na Islandię oraz zwiedził prawie całe wybrzeże Morza Śródziemnego. Dwukrotnie opłynął przylądek Horn oraz postawił stopę na stałym kontynencie Antarktydy. Łącznie przepłynął już ponad 55 000 mil, z czego 45 000 jako kapitan. Posiada brytyjskie uprawnienia Yachtmaster Offshore RYA, polskie - kapitana jachtowego, kapitana motorowodnego, oraz chorwackie - Voditelj Brodice. Jest także instruktorem żeglarstwa PZŻ oraz instruktorem ISSA. W 2012 roku został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Kapituła przyznała również Nagrodę Specjalną imienia Kapitana Leszka Wiktorowicza, którą otrzymał kapitan Aleksander Kaszowski – współzałożyciel Bractwa Kaphornowców, inicjator i budowniczy jachtów Euros, Zentek i Solanus. Kapitan wielu pionierskich rejsów na tych jednostkach. W 1968 r. uczestniczył w pionierskim opłynięciu Islandii, w 1970 r.– poprowadził rejs przez cieśninę Pentland Firth, w 1973 r. – dowodził w słynnym wyścigu trzech polskich jachtów wokół Przylądka Horn, a w 1977 r. – poprowadził Eurosa na Spitsbergen.

Przypomnijmy, że nagroda imienia Kapitana Leszka Wiktorowicza, wybitnego polskiego żeglarza, wychowawcy wielu pokoleń marynarzy, budowniczego i komendanta Daru Młodzieży, który poprowadził go w historyczny rejs dookoła świata, została ustanowiona, żeby uhonorować wyjątkowe dokonania żeglarskie i osiągnięcia w dziedzinie wychowania morskiego.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 1 kwietnia w Warszawie.

fot. Agnieszka Wołowicz

  • ikonaOpublikowano: 24.02.2017 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze