Co nowego

Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 87 urodzin Gdyni

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim, fot. Dorota Nelke10 lutego 1926 roku rozporządzeniem Rady Ministrów Gdynia otrzymała prawa miejskie. 10 lutego 2013 podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim zostały wręczone Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta - „Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2012.




Medal im. E. KwiatkowskiegoMedal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta oraz rozsławianie Gdyni w kraju i na świecie. Jego laureatami mogą zostać obywatele polscy i cudzoziemcy oraz organizacje społeczne, zawodowe, przedsiębiorstwa i instytucje. Rocznie można nadać nie więcej niż trzy medale. Ustanowiony został przez Radę Miasta Gdyni w dniu 30 czerwca 1993 roku. Decyzją Rady Miasta Gdyni z dnia 23 stycznia 2013 wyróżnienia otrzymali:

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego dla Aleksandra Wellengera, fot. Dorota NelkeAleksander Wellenger - urodzony w 1943 r. w Warszawie, gdynianin z wyboru. Przez 20 lat, od 1992 do 2012 r., był prezesem Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gdyni. W tym czasie w mieście zlikwidowano wszystkie kotłownie węglowe, wzbogacając jednocześnie Gdynię o nowoczesną infrastrukturę ciepłowniczą. Zmodernizowano sieci, ograniczając straty ciepła, podłączono kolejne dzielnice, nowe osiedla, budynki w centrum miasta (w tym Sea Towers). To Aleksander Wellenger wynegocjował pożyczkę z Banku Światowego, Ekofunduszu i Unii Europejskiej na restrukturyzację systemu ciepłowniczego Gdyni, Sopotu, Rumi i Wejherowa. Bank Światowy ocenił realizację tego projektu jako najlepszą w Polsce.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Szwabski wręczają medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Aleksandrowi Wellengerowi, fot. Dorota Nelke

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego dla Aleksandra Pawelca, fot. Dorota NelkeAleksander Pawelec
- urodził się 13 grudnia 1915 r. w Lututowie (powiat Wieluń). W marcu 1931 r., w nadziei na poprawę warunków życia, wraz z rodziną przeniósł się do Gdyni. Przed wojną pracował dorywczo. W lutym 1939 r. został powołany do czynnej służby wojskowej w 1 Morskim Batalionie Strzelców w Wejherowie, przekształconym w 1 Morski Pułk Strzelców. W przededniu wojny został przydzielony do oddziału zwiadowczego, a do jego obowiązków należało m.in. patrolowanie granicy - co noc przemierzał na rowerze średnio 120 kilometrów. 6 września 1939 r. w czasie obrony Gdyni i Kępy Oksywskiej odegrał niebagatelną rolę w przekazywaniu rozkazów pomiędzy ppłk Pruszkowskim a płk Dąbkiem. 19 września 1939 r. trafił do niewoli niemieckiej, następnie do obozu jenieckiego w Gross-Born, skąd 19 września 1940 r. uciekł do wysiedlonej z Gdyni rodziny. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej pod pseudonimem „Karol". W 1943 r. został dowódcą Armii Krajowej w gminie Lututów. W kwietniu 1945 r. powrócił z rodziną na Wybrzeże. Do dzisiaj spotyka się z młodzieżą licealną i studentami Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, z energią opowiada o wydarzeniach, których był świadkiem i uczestnikiem.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Szwabski wręczają medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Aleksandrowi Pawelcowi, fot. Dorota Nelke

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego dla Franciszka Walickiego, fot. Dorota NelkeFranciszek Walicki
- urodził się 20 lipca 1921 r. w Łodzi, rodzinnie związany z Wilnem, a od 1945 r. z Gdynią. Oficer marynarki wojennej, dziennikarz, publicysta, animator życia muzycznego uważany za „ojca chrzestnego polskiego rocka". Po wojnie został powołany do marynarki wojennej, w której pełnił obowiązki naczelnego redaktora kwartalnika „Przegląd Morski" (1946-1948) i redaktora naczelnego miesięcznika „Morze" (1948-1952). W 1952 r. został zdemobilizowany. Skierowany do pracy w „Głosie Wybrzeża" pełnił funkcję kierownika działu kulturalnego i publicysty. W połowie lat 50. zmieniły się zainteresowania Walickiego. Stara przyjaźń z Leopoldem Tyrmandem zaowocowała zorganizowaniem w 1956 r. w Sopocie pierwszego Festiwalu Muzyki Jazzowej. Ekspansja rock'n'rolla, symbolu niezależności, odrębności i swobody, skłoniły Walickiego do zainteresowania się tą muzyką. Począwszy od 1959 r. tworzył pierwsze polskie zespoły „mocnego uderzenia": „Rhytm & Blues", „Czerwono-Czarni", „Niebiesko-Czarni". W 1968 r. zainspirował działalność zespołu „Breakout", a w 1974 r. działalność najciekawszej polskiej formacji rockowej lat 70. - tria SBB. Jest autorem ponad 2000 publikacji poświęconych problemom muzyki, kultury i subkultury, a także wielu piosenek, m.in.: „Czy mnie jeszcze pamiętasz?", „Niedziela będzie dla nas", „Gdybyś kochał, hej". Autor wystawy poświęconej początkom muzyki rockowej w Polsce, podarowanej Muzeum Miasta Gdyni.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Szwabski wręczają medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Franciszkowi Walickiemu, fot. Dorota Nelke

Zobacz także: → laureaci medalu z lat 1994 - 2012

Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku „Czas Gdyni" przyznawana jest co roku gdyńskim inwestorom, osobom fizycznym lub prawnym, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju miasta w minionym roku. Ma na celu promocję osiągnięć gdyńskich firm. Kapituła przyznając tę nagrodę kieruje się następującymi kryteriami: wysokość zainwestowanego kapitału, wzbogacenie majątku gminy, liczba utworzonych miejsc prac, wpływ na promocje miasta, walory architektoniczne obiektu i wpływ na otoczenie, poprawa warunków życia mieszkańców, wpływ na rozwój turystyki, inwestycje proekologiczne i wpływ na transformacje gospodarcza miasta.

Nagrodę za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2012 otrzymała firma Invest Komfort S.A, fot. Dorota NelkeNagrodę za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2012 otrzymała firma Invest Komfort S.A. za zespół zabudowy mieszkalno-usługowej „Altus" przy ul. Legionów 112.

Zespół zabudowy mieszkalno-usługowej „Altus” to inwestycja o nieporównywalnym z żadnym innym, branym pod uwagę przedsięwzięciem, poziomie zainwestowanego kapitału.

Po komercjalizacji stworzonych powierzchni handlowych i usługowych może być również największym skupiskiem miejsc pracy spośród tej stawki.

Przede wszystkim jednak jest silnym akcentem w architektoniczno-urbanistycznej strukturze Miasta wyznaczającym południową granicę szeroko rozumianej strefy śródmiejskiej. Jest ciekawym elementem krajobrazu dzięki swej masie dobrze widocznym z różnych kierunków i niemałej odległości. W każdym wypadku wzbogaca ten krajobraz i nadaje mu nowoczesny i wielkomiejski rys.

Projektantem zespołu jest gdyńska firma BJK Architekci.

Wyróżnienia otrzymali:

Wyróżnienie dla J.S. Hamilton Poland Ltd za budynek laboratorium badawczego wraz z częścią biurową, fot. Dorota NelkeJ.S. Hamilton Poland Ltd za budynek laboratorium badawczego wraz z częścią biurową przy ul. Chwaszczyńskiej 180.

J.S. Hamilton Poland Ltd. jest przykładem organizacji, która w sposób kompleksowy łączy szerokie spektrum badań analitycznych z usługami rzeczoznawczo-kontrolnymi. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 2003 roku. Jest kontynuatorem i następcą Przedsiębiorstwa Państwowego Polcargo.

J.S. Hamilton zatrudnia obecnie niemal 250 osób, i świadczy szeroki wachlarz profesjonalnych usług dla przemysłu, handlu, transportu, dystrybucji i składowania, w tym miedzy innymi:

szeroki zakres analiz żywności, farmaceutyków, kosmetyków i produktów chemii gospodarczej, opakowań, paliw ciekłych i stałych oraz chemikaliów, badania próbek środowiskowych. Do swoich analiz wykorzystuje najnowszą aparaturę oraz technologie.
Nowy obiekt przy ul Chwaszczyńskiej pozwolił na skupienie w Gdyni oddziałów dotychczas rozproszonych w kilku miejscach Trójmiasta.

Wyróżnienie dla Szajna Laboratorium Optyczne za budynek usługowy - laboratorium optyczne, fot. Dorota NelkeSzajna Laboratorium Optyczne
za budynek usługowy - laboratorium optyczne przy ul. Spokojnej 24.

Działalność Laboratorium Optycznego SZAJNA polega na produkcji i dystrybucji soczewek okularowych oraz uszlachetnień optycznych. Kluczową rolę odgrywa produkcja soczewek recepturowych. Są one produkowane według najbardziej zaawansowanych technologii z zastosowaniem powłok antyrefleksyjnych.

Centrum dystrybucji oferuje również gotowe soczewki, o najpopularniejszych parametrach, dostępnych praktycznie „od ręki”. Firma zatrudnia obecnie niemal 50 wysoko wykwalifikowanych osób.

Najnowsze urządzenia zostały nabyte ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Laboratorium SZAJNA pokrywa obecnie 16% rynku krajowego.

Laboratorium, funkcjonujące w Gdyni od z górą 22 lat, przeniosło się właśnie do nowej siedziby. Budynek, zaprojektowany na jej potrzeby przez Grupę Projektowo-Inwestycyjną BASS, wyróżnia piękna architektura.

Wyróżnienie dla Polskich Kolei Państwowych PKP SA za modernizację dworca PKP Gdynia Główna, fot. Dorota NelkePolskie Koleje Państwowe PKP SA
za modernizację dworca PKP Gdynia Główna przy Pl. Konstytucji 1.

Modernizacja dworca Gdynia Główna to jedna z trzech dużych inwestycji PKP, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace budowlane były prowadzone w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Całkowicie odświeżono zewnętrzną elewację budynku. Wyremontowane zostało również wnętrze dworca, od posadzek po sufit.

Obecny dworzec zbudowano w latach pięćdziesiątych, według projektu prof. Wacława Tomaszewskiego. Dworcowe budynki stanowią ciekawe połączenie architektury socrealizmu z przedwojennym modernizmem.

W dworcowej poczekalni zrekonstruowano elementy dekoracji:
• freski z 1957, przedstawiające morski krajobraz,
• polichromię przedstawiającą ciała niebieskie i znaki zodiaku,
• oraz mozaikę przedstawiającą Pegaza na kole PKP.

Ich autorem był prof. Juliusz Studnicki z gdańskiej PWSSP

Po raz pierwszy przyznano nagrodę "Czas Gdyni" Architektura.

"Czas Gdyni" Architektura dla Moderny za budynek mieszkalny, wielorodzinny z usługami bankowo-handlowymi, fot. Dorota NelkePrzypadła ona spółce Moderna za budynek mieszkalny, wielorodzinny z usługami bankowo-handlowymi przy Pl. Kaszubskim 7 ze szczególnym uwzględnieniem walorów architektonicznych obiektu. Nagrodę otrzymali także architekt Jerzy Wolski - Biuro Projektowe Wolski Architekci, sp. z o.o.

Nazwa obiektu nawiązuje do królującego w śródmieściu Gdyni stylu. Ale reprezentacyjna, frontowa elewacja od strony Placu Kaszubskiego nie jest w żadnym przypadku kalką jakiegokolwiek ze znanych nam schematów elewacji modernistycznych kamienic. Jest twórcza i świeża! Świetnie się wpisuje w sąsiedztwo obiektów o kilkadziesiąt lat starszych, zaznaczając równocześnie swą odmienność i niepowtarzalność.

Godne odnotowania jest pozostawienie w parterze przejścia zapewniającego dostęp z Placu Kaszubskiego do zabytkowej checzy rybackiej, w której mieści się artystyczna kawiarnia „Strych”.

Uznanie budzą zastosowane we wnętrzach elementy dekoracji rzeźbiarskiej o tematyce morskiej.

Wyróżnienie "Czas Gdyni" Architektura dla dla Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i dra inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego za rozbudowę Muzeum Marynarki Wojennej, fot. Dorota NelkePrzyznano również dwa wyróżnienia "Czas Gdyni" Architektura: 

- dla Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i dra inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego za rozbudowę Muzeum Marynarki Wojennej przy ul. Zawiszy Czarnego 1 ze szczególnym uwzględnieniem walorów architektonicznych obiektu.

Nowa siedziba Muzeum Marynarki w Gdyni została otwarta 28 listopada. Pod wspólnym dachem zamieszkała historia, wspomnienia i emocje ludzi tworząc dorobek naszej FLOTY. Nowy obiekt stwarza godną oprawę dla bezcennych pamiątek morskich tradycji RP.
Muzeum jest nowoczesnym, funkcjonalnym, nasyconym elektroniką „inteligentnym" budynkiem. Jego kubatura liczy blisko 18 tysięcy metrów sześciennych, a powierzchnia ponad 3 tysiące metrów kwadratowych.

Muzeum Marynarki wraz z Muzeum Miasta Gdyni tworzą zespół muzealny o dużej atrakcyjności, przyciągający turystów z Polski i ze świata. Muzeum umacnia  pozycję Gdyni jako jednego z ważnych celów turystycznych w Polsce.

Wyróżnienie "Czas Gdyni" Architektura dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA i Archiplanu sp. z o.o. za przebudowę hotelu „Różany Gaj, fot. Dorota Nelke- Jastrzębska Spółka Węglowa SA i Archiplan sp. z o.o. za przebudowę hotelu „Różany Gaj" przy ul. Korzeniowskiego 19D ze szczególnym uwzględnieniem walorów architektonicznych obiektu.

Hotel Różany Gaj został wybudowany w 1929 roku i był jednym z symboli przedwojennego luksusu letniskowej Gdyni. Podczas wojny został zdewastowany, aby później ponownie przyjmować gości jako Hotel Antracyt.

Po latach jego właściciel, Jastrzębska Spółka Węglowa, postanowił gruntownie odrestaurować budynek, a wnętrza od podstaw zaaranżować zgodnie z najnowszymi trendami, zachowując jego nadmorski charakter. Dziś prezentuje nowe oblicze, wracając do swojej pierwotnej nazwy, a wraz z nią do dawnej świetności.

Swoim gościom Różany Gaj proponuje kameralną, nowocześnie wyposażoną i przygotowaną według najwyższych standardów salę konferencyjną, jak salę bankietową oraz restaurację.

Zobacz także: → laureaci nagrody z lat 1994 - 2012.

fot. Dorota Nelke

  • ikonaOpublikowano: 11.02.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze