Co nowego

Zakończył się VI Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944-1989”

13 września 2014 r. w Gdyni zakończył się VI festiwal filmów dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni Wyklęci". Jarosław Krychowiak" otrzymał nagrodę główną festiwalu za film "Na skrzydłach nadziei". W uzasadnieniu czytamy, że nagrodę główną festiwalu przyznano „za przejmujące ukazanie heroicznej pomocy lotników dla walczącej Warszawy podczas Powstania Warszawskiego". Jury przyznali je „za konsekwencję w ukazywaniu różnych aspektów działalności i walki Armii Krajowej".

Jury postanowiło także przyznać dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je Rafał Mierzejewski za film „Zbyszek Godlewski padł": „Za filmowe przywrócenie imienia Jankowi Wiśniewskiemu - Zbyszka Godlews​kiego i ukazanie dramatu jego rodziców" oraz Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za film „Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK". W uzasadnieniu napisano, że film wyróżniono „za zebranie i ​ocalenie świadectw i relacji ostatnich żyjących żołnierzy 27 WDP AK".



Nagroda główna - „Złoty Opornik" -
za najlepszy film festiwalu przynzawana jest filmom dokumentalnym o tematyce historycznej, związanych z najnowszymi dziejami Polski. Filmy te wybierane są z produkcji krajowych zrealizowanych w ostatnich 5 latach. 

Podczas gali wręczono również nagrody im. Nagroda im. Janusza Krupskiego - za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych.

Nagrodę główną im. Janusz Krupskiego otrzymali Agnieszka Porzezińska i Paweł Sobczyk za film "Tajemnica tajemnic".
Jury przyznało również dwa wyróżnienia: Annie Piasek-Bosackiej za film "Pod opieką operacyjną" i Grzegorzowi Łubczykowi za film "Węgierskie serce". Nagroda przyznawana jest od 2011 roku.

Janusz Krupski (urodzony 9 maja 1951 roku w Lublinie, zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem), historyk, redaktor, wybitny działacz katolicki i urzędnik państwowy, w czasach PRL-u uczestnik antykomunistycznej opozycji, inicjator i współtwórca niezależnego ruchu wydawniczego.

„Nagroda dla „Tajemnicy tajemnic" jest uznaniem całego jury dla zupełnie innego i niezwykle rzadko spotykanego spojrzenia na historię najnowszą, w której uderza świadomość i przekonanie o tym, że Bóg jest Panem historii, a pośredniczką w drodze do Boga Maryja i wobec tego ludzka aktywność, modlitwy mogą być tą niezwykłą realizacją dzisiejszych codziennych relacji z Bogiem, które sprawiają cuda w historii. Naszym zdaniem takie spojrzenie na historię najnowszą, która jawi się nie tylko i wyłącznie jako wynik politycznych gier czy układów, ale tak naprawdę w głębokim zawierzeniu siebie i narodu Bogu. Pokazuje nam zupełne inna perspektywę. Stąd ta nagroda dla filmu, który w perspektywie tegorocznego festiwalu był jedynym, który o czymś takim mówił" - powiedział przewodniczący jury Paweł Nowacki.

Wyróżnienia otrzymali Anna Piasek-Bosacka za film „ Pod opieką operacyjną" i Grzegorz Łubczyk za film „Węgierskie serce".

Ponadto dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołebiewski postanowił nagrodzić film Sophii Turkiewicz „Niegdyś moja matka". Autorka otrzymała Nagrodę Dyrektora Festiwalu NNW „za osobiste ukazanie losów własnej rodziny przy zachowaniu wysokiego waloru artystycznego".

Po raz kolejny wręczono także „Platynowy opornik” – za całokształt twórczości. Otrzymał ją Robert Kaczmarek – reżyser, scenarzysta o producent filmowy.

Nagrodę „za inspirowanie artystów do podejmowania tematów osadzonych w tematyce najnowszej historii Polski oraz za umiejętność współpracy nad dziełem filmowym” otrzymał prof. Piotr Niwiński, historyk gdańskiego oddziału IPN, jeden z organizatorów Rajdu Pieszego Szlakiem mjr. „Łupaszki”.Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - czyli ci, których chciano wymazać z polskiej historii. Skrytobójczo mordowani, prześladowani, niszczeni. Jak mało o nich wiemy, jak mało uczą się o nich młodzi. Festiwal ten jest jedynym w Polsce festiwalem filmów historycznych. „W dowód uznania dla wyników badań nad dziejami Armii Krajowej na Kresach, za współpracę z artystami i z młodzieżą na rzecz przywracania dobrego imienia żołnierzom podziemia niepodległościowego po 1944 roku na terenach II RP" - napisano w uzasadnieniu. 


Jest to niewątpliwie pierwszy festiwal, który prezentuje sylwetki i dziedzictwo oraz historię tych najbardziej Wyklętych, czyli żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Festiwal pokazuje rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1944-1989.

Festiwal, to nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami, twórcami, które pozwalają, zwłaszcza młodym uczestnikom, poznać prawdę o trudnych czasach PRL.

W ramach festiwalu prowadzone są też warsztaty "Młodzi dla Historii". Ponad 60 uczestników programu Młodzi dla Historii weźmie udział w intensywnych zajęciach dwudniowych warsztatów filmowych.

Warsztaty poprowadzili uznani filmowcy - scenarzyści, reżyserzy, operatorzy filmowi i montażyści.  Do współpracy zostali zaproszeni m.in: Anna Ferens, Jędrzej Lipski, Waldemar Czechowski, Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski, Michał Bożek, Rafał Salata, Grzegorz Pacek.

Celem warsztatów jest zachęcenie młodzieży do realizacji własnych filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, a także przybliżenie wiedzy o filmie oraz inspirowanie umiejętności potrzebnych do konstruowania i tworzenia filmu.


Warsztaty filmowe oragnizowane są w ramach Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" od 2011 roku. Są one dodatkową nagrodą dla uczestników konkursu „Młodzi dla Historii", którzy zostali zaproszeni do udziału w Festiwalu.

W tym roku jury oceniało 13 prac uczniów szkół gimnazjalnych i liceów z całej Polski.

Nagrodę główną - „Anioła Wolności" otrzymali uczniowie z Chełma Agata Patelska, Agnieszka Kowalczuk, Dominika Lubawska, Piotr Obst za film „Skazany na karę śmierci".

W uzasadnieniu czytamy: „Nagroda przyznana za zwartą formę filmu oraz wzbudzenie wielkiej sympatii wśród jurorów poprzez warstwę wizualną obrazu".

„Doceniamy pasję młodych ludzi, którym chce się od swoich dziadków i babć wyciągać ciekawe opowieści i rejestrować to tak, aby powstał z tego film. Ta pasja jest ogromnie ważna, być może kiedyś przerodzi się ona we wspaniałe filmy historyczne" - powiedział Waldemar Czachowski, członek jury prowadzący jednocześnie warsztaty filmowe dla młodych twórców.

Wyróżnienia w konkursie „Młodzi dla historii":

- film „Siwy sokół" - Daria Cegiełka i Michalina Ruch. „Za ponad przeciętne walory warsztatowe i przekaz pokoleń".

- film „Nasze Monte Cassino" - Dawid Kurant i Dawid Antończak z Lublina. „Za świadome uczestniczenie w miejscu ważnego wydarzenia historycznego".

- film „Wanda Roguska i jej wychowanki" - Patrycja Grąbczewska, Iga Kaliszuk, Jakub Kuźmiński z Pułtuska. „Za znalezienie wyjątkowo ciekawych świadków historii w miejscu swojej nauki".

Nagrody młodym twórcom przyznano podczas „małej gali festiwalu" w gdyńskim klubie „Ucho". Statuetki wręczali pani Lidia Lwow - Eberle ps. Lala, żołnierz 5 Wileńskiej Brygady AK i prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN, kierujący pracami zespołu poszukującego szczątków polskich bohaterów pomordowanych przez stalinowskich zbrodniarzy.

Wyjątkowym momentem Gali Głównej Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" było wręczenie „Sygnetów Niepodległości". To jedyna w Polsce forma uhonorowania „wyjątkowych świadków historii, bohaterów walk o wolność".

Sygnety Niepodległości otrzymali:

- gen. Janusz Brochwicz -Lewiński ps. Gryf, gen. bryg. Wojska Polskiego, żołnierz Batalionu AK „Parasol".

- Lidia Lwow-Eberle - ps. Lala, żołnierz 5 Wileńskiej Brygady AK

- Józef Bandzo - ps. Jastrząb, jeden z dwóch ostatnich żyjący żołnierz mjr. Zygmunta Łupaszki
- Henryk Kończykowski - „ Halicz", plutonowy AK, żołnierz 4. drużyny III plutonu Felek 2. kompanii Rudy batalionu Zośka

- Zygmunt Błażejewicz - Dowódca 1 Szwadronu ( szwadron śmierci) 5 Wileńskiej Brygady AK. Nigdy nie wrócił do kraju z emigracji.

- Maria Mirecka-Loryś - kurier Komendy Głównej NOW

- prof. Marian Rutkowski - NSZ , Brygada Świętokrzyska

- Genowefa Aleksader - żołnierz NSZ

- Izabela Kochanowska - łączniczka mjr. Hieronima Dekutowskiego „ Zapory

- Janusz Niemiec - syn zamordowanego mjr Antoniego Żubryda - NSZ, jako dziecko przez więziony.
- ppłk Tadeusz Bieńkowicz - ps. „Rączy" , członek Armii Krajowej, a po 1944 r. antykomunistycznego podziemia zbrojnego
- Weronika Sebastianowicz - ps. Różyczka - kapitan Wojska Polskiego, żołnierz AK i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, działaczka polska na Białorusi

- Stanisław Adamczyk - łącznik NSZ i Armii Krajowej, wieloletni więzień,uczestnik opozycji demokratycznej w okresie PRL, działacz Solidarności RI.

  • ikonaOpublikowano: 15.09.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze