2016

Podsumowanie 18. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Ponad dziewięćdziesiąt prelekcji i spotkań w dwóch salach hali Gdynia Arena oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, setki opowieści, kilkanaście tysięcy widzów i niezliczona ilość inspiracji. 18. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy za rok 2015 za nami. Długo będzie co wspominać.

Największą sensacją imprezy okazali się Dawid Andres i Hubert Kisiński. Dwaj bracia, mieszkający od dłuższego czasu za granicą, do niedawna nie mieli pojęcia, czym są Kolosy. 4 marca zakończyli swoją niezwykłą wyprawę rowerami po Amazonce (trawers Ameryki Południowej od Pacyfiku po Atlantyk z wykorzystaniem specjalnie skonstruowanego roweru, umożliwiającego poruszanie się zarówno lądem, jak i drogą rzeczną) i niemal prosto z Brazylii przylecieli do Gdyni. Gdy w niedzielne popołudnie odbierali podczas finału Kolosów statuetkę za „Wyczyn roku", nie ukrywali łez wzruszenia.

W kategorii „Podróże" (podobnie jak i w „Eksploracji jaskiń") Kapituła co prawda nie przyznała głównej nagrody, ale za to wyróżnienia trafiły w ręce osób, których sobotnie prezentacje wyjątkowo przypadły do gustu gdyńskiej publiczności oraz relacjonującym imprezę dziennikarzom. Kamila Kielar, za rowerowo-narciarską przeprawę przez Jukon, Tomasz Owsiany zaś za osiem miesięcy spędzonych na poznawaniu życia mieszkańców Filipin, otrzymali - oprócz wyróżnień - również, odpowiednio Nagrodę Publiczności za najlepszą prezentację 18. OSPŻiA, oraz Nagrodę Dziennikarzy.

Z kolei w „Alpinizmie" Kapituła miała kłopot bogactwa i, gdyby mogła, Kolosa przyznałaby nie tylko tercetowi wspinaczy (Marcin Rutkowski, Wojciech Ryczer i Rafał Zając) działających na dziewiczych ścianach w Syczuanie, ale i duetowi, należącemu do ścisłej światowej czołówki we wspinaniu wielkościanowym, czyli Marcinowi Tomaszewskiemu i Markowi Raganowiczowi.

Zresztą, wcale nie gorzej było w „Żeglarstwie". Kolos trafił ostatecznie do kpt. Piotra Kuźniara i załogi jego „Selma Expeditions", ale równie dużo słów uznania pod swoim adresem usłyszeli żeglarze z „Katharsis II" (z kpt. Mariuszem Koperem na czele).

Nagroda im. Andrzeja Zawady, połączona z grantem w wysokości 15 tys. zł na realizację zgłoszonego projektu wyprawy, trafiła natomiast w ręce Michała Worocha i Macieja Kamińskiego. Choć obaj na co dzień poruszają się na wózkach, za pół roku wyruszają do Ameryki Południowej, by - specjalnie przystosowanym samochodem - przejechać ją z Ziemi Ognistej aż po Kanał Panamski. Nagrodę wręczyli tradycyjnie Anna Milewska i prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który w trakcie ceremonii zaprosił na scenę również Janusza Janowskiego, pomysłodawcę i organizatora Kolosów. Wspólnie ogłosili, że od przyszłego roku o grant na wyprawę, będą mogli się ubiegać nie tylko podróżnicy najmłodsi (do 35 roku życia), ale i najstarsi (powyżej 67 roku życia). Specjalnie dla nich utworzona została nowa nagroda - „Wiecznie młodzi".

Najcenniejszą (i zarazem najcięższą, bo ważącą prawie 10 kg) statuetkę, czyli Super Kolosa za całokształt osiągnięć, odebrał jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, kpt. Wojciech Jacobson.

Pełna lista wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych podczas Kolosów za rok 2015 na stronie www.gdynia.pl/spotkania oraz www.kolosy.pl

Ponieważ w tym roku Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów osiągnęły pełnoletniość (osiemnasta edycja!) na zakończenie imprezy nie zabrakło urodzinowego tortu.

Uczestnikom oraz publiczności 18. OSPŻiA Kolosów za rok 2015 składamy serdeczne podziękowania. Dzięki, że byliście z nami. Do zobaczenia za rok!

ikona