1999

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników - 1999



osp_1999
I Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników - Gdynia '99
Na zdjęciu od lewej: Arkadiusz Pawełek, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Marek Kamiński, Edi Pyrek, Czesław Lakarewicz.



Bogdan Kopka - Kraków Pilot - Instruktor paralotniowy kl. I - od 9 lat realizuje swoje pasje w trudnych warunkach, podczas swoich wypraw. Jako pierwszy instruktor w Polsce rozpoczął organizowanie skoków na gumowej linie z mostów, dźwigów i wysokich budynków. Jego ostatnie osiągnięcie, to pierwszy w Polsce skok wykonany z wysokiego budynku mieszkalnego w Krakowie i pierwszy w świecie skok pod ziemią w kopalni Soli w Wieliczce.

Sekcja Motolotniowa Aeroklubu Gdańskiego
ul. Warszawska 30
PRUSZCZ GDAŃSKI
tel. (0 58) 628 34 37, 0 601 610 140

Pierwszy Lot Arktyczny na trasie: Gdańsk - Spitsbergen w składzie: Czesław Lakarewicz, Andrzej Tyliński, Ryszard Groth, Marek Rudowski. Sekcja lotniowa w Areoklubie Gdańskim powstała w 1978 roku. Dysponowała wówczas sześcioma lotniami (typu Standard, Seagull, Sun i Vega106). Członkowie sekcji wzięli udział w zawodach lotniowych w Fordonie, zajmując drużynowo I miejsce. W 1979 roku Ryszard Szczepański rozpoczął budowę motolotni z wózkiem, napędzanej silnikiem MZ. Próby lotów przeprowadzono na obwodnicy we wrześniu 1980 r. W 1993 roku zbudowano pierwszą motolotnię napędzaną początkowo silnikiem MZ, potem Trabant. W 1987 roku sekcja miała 4 motolotnie. Rozpoczęto szkolenie na jednosterze, później na dwusterze. Do 1994 roku wyszkolono ponad 30 pilotów. Dynamikę rozwoju sekcji w tym okresie obrazuje nalot ogólny członków sekcji: 197 lotów w czasie 39 godzin w 1992 r.; 720 lotów w czasie 190 godzin w 1994 r.; ponad 2500 lotów w czasie 1000 godzin w 1997 r.; W maju 1997 r. Andrzej Tyliński i Marek Rudowski wzięli udział w Rajdzie Motolotniowym im. K. Kosiora, przelatując ponad 1200 km. Obecnie sekcja dysponuje 20 nowoczesnymi motololotniami dwumiejscowymi. W 1998 roku Czesław Lakarewicz, Andrzej Tyliński, Marek Rudowski i Ryszard Groth wykonali przelot przez Bałtyk na trasie Gdańsk - Karlskrona - Ronne - Słupsk - Gdańsk.

Krystyna Danuta Chojnowska - Liskiewicz

żeglarz od 1952 roku, sternik jachtowy 1957, sternik morski 1960, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej 1966. Kapitan 20 pełnomorskich rejsów żeglarskich w tym 2 samotnych i 5 z załogami kobiecymi. 1976 - 1878 pierwszy samotny kobiecy rejs dookoła świata na jachcie Mazurek. Inne ciekawsze rejsy żeglarskie: dwukrotne przejście Północnego Atlantyku w załodze dwuosobowej 1978, 1980, rejsy z załogami kobiecymi do Szkocji 1972 i na koniec Zatoki Botnickiej 1996, w dwuosobowej załodze na Zatoce Botnickiej 1973, udział w Operacji Żagiel 1974. Przeżeglowała na jachtach 65663 mile morskie, w tym samotnie 31684, z załogami kobiecymi 5397, jako kapitan 55318. Publikacje w prasie morskiej, wydawnictwa książkowe żeglarskie, również tłumaczenia zagraniczne. Członek honorowy THE JOSHUA SLOCUM SOCIETY Newport, Rhode Island, członek zwyczajny THE EXPLORERS CLUB Nowy York. Odznaczenia: Krzyż Komandorski OOP, Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Zasłużony Mistrz Sportu, Srebrny Medal Sportu i Młodzieży Republiki Francuskiej, Nagroda The Josua Slocum Society International (USA), nagrody Ministra Spraw Zagranicznych, Wojewody Gdańskiego i inne. Zainteresowania: żeglarstwo, muzyka, lektury, narciarstwo, turystyka.

Kuba Jakubczyk

alpinista, żeglarz, judoka. Odwiedził wszystkie kontynenty świata oraz zdobył wszystkie szczyty górskie oprócz Mount Everest, który brakuje mu do zdobycia "Korony Ziemi".
Zainteresowania: kultura wschodu.

Janusz Kasza

dr biologii, entomolog. Pracuje jako kustosz zbiorów entomologicznych (ponad milion okazów w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Interesuje się głównie Amazonią, stąd wyprawy w te rejony świata. W 1996 roku kierował ekspedycją "Gujana '96 szlakami Raymonda Mautrais" autora "Zielonego Piekła", który zginął w dżungli Gujany, podczas próby samotnego przejścia. Latem 1998 roku wraz z wyprawą "Rzeczpospolitej" dotarł do nieznanej wioski Indian Yanomami, jednego z najbardziej tajemniczych plemion świata. Efektem tej ekspedycji było m.in. odkrycie nieznanych wodospadów na rzece Siapa w dorzeczu Orinoko. Współpracuje z wieloma czasopismami podróżniczymi w kraju i za granicą. Obecnie planuje podróż Harleyem słynną kultową "drogą 66" przez USA. Jego marzeniem jest zorganizowanie wyprawy do Wenezueli w celu zbadania jednej z tepui - nieznanych i niedostępnych formacji skalnych, porośniętych dżunglą. Ma nadzieję odnaleźć tam nieznane nauce gatunki fauny i flory.

Arkadiusz Pawełek

nurek, płetwonurek jaskiniowy, alpinista, grotołaz, podróżnik, fotoreporter i dziennikarz. Posiada bogate doświadczenie w organizacji wypraw:
  • 1986 i 1987 - wyprawy nurkowe na Morze Czarne - p/o mechanika sprzętu nurkowego
  • 1992 organizacja i prowadzenie zimowej wyprawy za krąg polarny - Półwysep Kolski
  • 1992 współorganizacja i prowadzenie wyprawy w góry Kaukazu (Elbrus i lodowiec Szelda)
  • 1995 współorganizacja i prowadzenie półrocznej wyprawy przez Azję południowo - wschodnia i zachodnią
Był współzałożycielem jednego z pierwszych ośrodków survivalowych w Polsce - Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej w Srebrnej Górze, gdzie organizowane były szkolenia i spotkania z zakresu z zakresu "szkoły przetrwania". Jest również współzałożycielem Sportowego Centrum Survivalu i Eksploracji w Warszawie. W 1998 roku przepłynął pontonem Atlantyk trasą Kadyks - Wyspy Kanaryjskie - Barbados pokonując łącznie ok. 3800 mil morskich. Drugi etap wyprawy prowadzący z Lanzarote na Barbados pokonał w ciągu 40 dni, z czego ostatnie dwa tygodnie na uszkodzonym pontonie pod ożaglowaniem awaryjnym.

Tomasz Cienkus

Znany wśród podróżników także jako "Cienki". Urodził się w 1966 roku w Mławie pod znakiem Barana. Rozpoczął podróżowanie jako dziecko. Były to głównie kilkutygodniowe wyjazdy wakacyjne z rodzicami do krajów europejskich. Pierwsze samodzielne wyjazdy Cienkiego nastąpiły w II połowie lat 80 - tych, w okresie jego studiów na Politechnice Warszawskiej i w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Początkowo miały one charakter studenckich wypraw organizowanych wraz z grupą zaprzyjaźnionych kolegów pod patronatem m.in. Koła Naukowego Wydziału Elektroniki PW. Jednak prawdziwe wyprawy globtroterskie rozpoczęły się półrocznym wyjazdem do Kanady, USA i Meksyku w 1989 r. Zainfekowanej w tamtych latach choroby, zwanej przez podróżników chorobą "swędzących stóp" nie udaje się "wyleczyć" do dziś. Lata 90 - te są dla Cienkiego okresem bardzo intensywnych podróży w miejsca dla biznesmenów, turystów, podróżników i amatorów mrożącej krew w żyłach przygody, do wielkomiejskich dżungli i na ukryte na końcu świata pustkowia. W okresie wieloletnich podróży Tomasz Cienkus okrążył świat dwa razy dookoła odwiedziwszy ponad 100 krajów na 6 kontynentach, poznając wielu interesujących ludzi oraz zbierając moc doświadczeń, nie tylko podróżniczych. Dziś Cienki, pozostając w dużej mierze niezależnym globtroterem, dzieli się swoimi doświadczeniami na szerszym forum m.in. publikując w różnych periodykach i innych wydawnictwach zdjęcia i wspomnienia z odbytych podróży, nie zaniedbując jednak dalszych wyjazdów.

Edi Pyrek

podróżnik, dziennikarz, fotoreporter, grafik, masażysta, wykładowca, autor książek "Do Indii za 30 dolarów", "Inicjacja", "Rzecz o poszukiwaniu wizji" oraz "Celem jest ..." (gdańskie wydawnictwo Akia). Jest także autorem CD - romu "ORIENT" (produkcja "Optimus") i licznych ilustracji prasowych i książkowych. Od kilku lat głównie zajmuje się podróżowaniem do krajów Afryki, Azji i Europy. W czasie wędrówki szczególnie interesuje się problemami związanymi z procesami inicjacji w różnych kulturach. W poszukiwaniu śladów tych procesów dotarł zarówno do mitycznych kapłanów Druidów, szamanów syberyjskich, duchowych nauczycieli Wschodu i Zachodu, jak i samemu przeszedł na północy Rosji inicjację indyjską. Zajmuje się także nieszablonową turystyką statko - stopem przepłynął z Singapuru na Kamczatkę. Kambodżę i Kamczatkę zwiedził helikoptero - stopem a pustynię łączącą Etiopię z Kenią przeszedł na piechotę. Adoptowany członek plemienia Czarnych Stóp z Kanady. Uczestnik Tańca Słońca. Ostatni wyjazd to Indianie i Szamani obu Ameryk. Członek indiańskiego "SACRED PIERCING SOCIETY".

Marek Kamiński

Urodzony 24 marca 1964 roku w Gdańsku. Polarnik i podróżnik. Studiował filozofię i fizykę. Członek The Explorers Club w Nowym Jorku. Laureat polskiej edycji konkursu "World Young Business Achiever". Jako pierwszy człowiek dotarł na oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz w ciągu jednego roku. Autor książki "Moje Bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998" laureatki Nagrody Artusa dla Najlepszej Książki Roku 1998 oraz Bursztynowego Motyla dla Najlepszej Książki Podróżniczej. Podróżował po różnych zakątkach kuli ziemskiej i brał udział w wielu wyprawach: dżungla na pograniczu Meksyku i Gwatemali 1985/1987. Przejścia przez Spitsbergen 1990 trawers Grenlandii, 600 km 1993, Biegun Południowy z wyspy Ward Hunt Island bez pomocy z zewnątrz, 770 km 1995, Samotnie Biegun Północny z wyspy Berkner Island, 1400 km 1995, "Solo Transantarctica"- próba samotnego trawersu Antarktydy, ponowne zdobycie Bieguna Południowego 1450 km 1996 trawers Gór Ellswortha, zdobycie najwyższego szczytu Antarktydy Mt. Vinson 1997/1998 Andy, Boliwia 1998 Przepłynięcie Atlantyku jachtem "Gemini" 1998/1999, Przejście Pustyni Gibsona, 800 km, 25 czerwiec - 9 sierpień 1999, Trawers Grenlandii 2000.

Michał Kochańczyk

Z wykształcenia ekonomista i afrykanista, jest alpinistą, polarnikiem, żeglarzem, kajakarzem, wspinał się w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Był kierownikiem i uczestnikiem dwudziestu wypraw w góry wysokie. Jego największym osiągnięciem górskim jest udział w przeprowadzeniu nowej drogi na jedną z najtrudniejszych gór na świecie: na szczyt Fitz Roy w Patagonii. Podczas wyprawy na Nanga Parbat wspinał się razem z Jerzym Kukuczką. Jest prezesem Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto" w Gdańsku. Michał Kochańczyk jest również doświadczonym podróżnikiem. Przemierzył większość pustyń na świecie, wędrował przez wilgotne lasy równikowe, spływał Amazonką, odkrywał ruiny preinkaskie w dorzeczu Ucayali, w czasie polarnej zimy przewędrował kilkaset kilometrów na nartach na Spitsbergenie: w czasie swoich licznych podróży kopał złoto w Amazonii, pracował na plantacjach pieprzu i herbaty w Kerali w Indiach . Swoje wyprawy opisywał w wielu czasopismach, w lokalnej telewizji w Gdańsku zrealizował 60 podróżniczych programów telewizyjnych, jego film o wyprawie na Annapurnę był emitowany w pierwszym programie Telewizji Polskiej; podczas wyprawy w roku 1999 na Kongur Shan, najwyższy szczyt Pamiru Chińskiego w Sinciangu, zrealizował film dokumentalny. Dwukrotnie odznaczony medalami za wybitne osiągnięcia sportowe, dwukrotnie medalami za wybitne osiągnięcia andynistyczne. Towarzystwo Opieki nad Zwięrzętami wręczyło mu dyplom za uratowanie kota z wysokiej sosny. W bieżącym roku zamierza uczestniczyć wspólnie z Czesławem Lakarewiczem i Krzysztofem Makowskim w wyprawie na Spitsbergen z udziałem motolotni.

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona