1069 (669) 2012-09-28 - 2012-10-04

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- 30.09.2012 r. - 2.12.2012 r. - „Artyści sami o sobie. Autoportrety twórców polskich z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego i Muzeum Miasta Gdyni".
Kolekcja autoportretów twórców polskich, którą można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni, powstała jako efekt wieloletnich starań gdyńskiego miłośnika sztuki, Andrzeja Cerlińskiego i jego osobistych kontaktów z artystami. Ten wybitny znawca sztuki pełnił niejednokrotnie rolę mecenasa i niestrudzonego inspiratora artystów. Część autoportretów wchodzących w skład kolekcji powstała pod wpływem jego namowy, co wymagało wielu, pełnych taktu, zabiegów i cierpliwości, a tej na szczęście kolekcjonerowi nie brakowało. Zbiór powstawał sukcesywnie, był stale rozwijany. Autoportretem, który zapoczątkował kolekcję, był obraz Konstantego Mańkowskiego, ucznia Jana Matejki, zakupiony w Desie w Krakowie w 1981 r.
Sporą część kolekcji gdynianin zebrał w latach 80. XX w. i począwszy od 1998 r. chętnie prezentował ją na wystawach, nie zaprzestając kolejnych zakupów. Od końca lat 90. XX w. zbiór powiększył się ponad dwukrotnie i liczy obecnie ponad 200 obiektów. Dominują wśród nich wizerunki wykonane w XX wieku, ale odnaleźć też można prace XIX-wieczne i wcześniejsze. Najstarszym i najcenniejszym obiektem w kolekcji jest Autoportret Jana Piotra Norblina, wykonany jak można przypuszczać, przed 1774 r., a więc jeszcze przed sprowadzeniem Norblina do Polski. Wśród artystów reprezentowanych w kolekcji wymienić można m. in.: Henryka Baranowskiego, Bolesława Czedekowskiego, Stanisława Gałka, Wojciecha Gersona, Stanisława Janowskiego, Józefa Mechoffera, Annę Halarewicz, Dariusza Kaletę, Kaspra Pochwalskiego, Marię Podlewską, Tadeusza Rychtera, Antoniego Suchanka.
Warto dodać, że kolekcję autoportretów uzupełnia dokumentacja zebrana od artystów, ich rodzin, przyjaciół i znajomych. Wystawę dopełnia kilkanaście autoportretów z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni. Zobaczyć można m.in. kilka wizerunków własnych Maksymiliana Kasprowicza, artysty portretującego się niezwykle chętnie i często, a także obozowy Autoportret Antoniego Suchanka i ciekawy portret własny Franciszka Szwocha.
- do 4.11.2012 r. - wystawa „Fajka jako dzieło sztuki. Najciekawsze fajki z najlepszych polskich kolekcji"; Najciekawsze fajki z najlepszych polskich kolekcji oraz tabakiery z Pomorza;
- do 4.10.2012 r. - Wystawa „Nauka - planowanie - wypędzenia - Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów";
- do 29.12.2012 r. - wystawa „Ginące zawody" (Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na: www.muzeumgdynia.pl.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Jolanty Stapf „Pamiątka z Gdyni".
Autorka - od urodzenia gdynianka - jest absolwentką Politechniki Gdańskiej (Wydz. Budowy Okrętów). Swoje życie zawodowe związała z morzem, statkami, stoczniami i portami. Wystawa została zainspirowana rodzinnymi zdjęciami z okresu międzywojennego, kiedy to nie tylko budowano Gdynię, ale również bawiono się w licznych ogródkach, kawiarniach i restauracjach, odpoczywano na gdyńskiej plaży, gdzie czekało na plażowiczów mnóstwo atrakcji. Autorka starała się atmosferę tamtych lat odzwierciedlić w swoich obrazach.
Ekspozycja prezentowana do 17 października 2012 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
Caffe Anioł, ul. Kilińskiego 6, zaprasza na wystawę zdjęć Weroniki Kunek pt. „Pokolenia Matki i Córki". Fotografię oglądać będzie można od 29 września do 12 października br. Wernisaż o godz. 19.00.
Weronika Kunek (fotograf w Studio B5 w Rumi) wspólnie z Telewizją TTM zrealizowała projekt „Kalendarz w obiektywie - matki, córki pokolenia". Do współpracy zostali zaproszeni Trójmiejscy projektanci: Beata Mielewczyk, Irina Panicheva, Bolesław Zajączkowski, Kobiety OK, Foba Design. Do sesji zgłaszały się Matki wraz z córkami. Panie do sesji malowały profesjonalne wizażystki i czesali równie dobrzy fryzjerzy. Zdjęcia były realizowane w różnych miejscach. W każdej sesji uczestniczyła Twoja Telewizja Morska.
Wstęp wolny.
***
Miejska Informacja zaprasza na wystawę fotografii Tadeusza Rzeczyckiego pt. „Nepal". Prezentowane na niej zdjęcia wykonane zostały w stolicy Nepalu - Katmandu i jej dolinie, okolicach Pokhary, Bhaktapur i Royal Chitwan National Park. Część fotografii zrobiona została w czasie pieszych wycieczek wiodących przez małe wioski i rzeką Kali Gandaki oraz Trisuli.
Wystawa prezentowana w siedzibie gdyńskiej Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24 (róg ul. 3 Maja) do 30.09. 2012 r. w godz. 9.00 - 18.00, sobota i niedziela w godz. 9.00 - 16.00. Od 1.10 do 3.10 w godzinach od 9.00 do 17.00.
***
Do 11 października 2012 r. Centrum Designu Gdynia zaprasza na wystawę „Mróz i Lem", na której prezentowane są ilustracje Daniela Mroza do książek Stanisława Lema. Wystawę można oglądać w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98 codziennie w godzinach 10.00 - 18.00.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do zwiedzania wystawy „Kadry morskie", prezentującej prace Teresy Worotyńskiej - członkini koła malarskiego przy Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera".
Ulubionym tematem artystki są pejzaże morskie oraz kwiaty. Maluje olejem, akrylem i akwarelą. Prace Teresy Worotyńskiej prezentowane były na kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113, Grabówek.
Wystawa prezentowana do 30 września 2012 r.  

ikona