1086 (686) 2013-02-08 - 2013-02-14

87. urodziny Gdyni

87 urodziny Gdyni


10 lutego 1926 r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. Dlatego w niedzielę 10 lutego 2013 r. świętować będziemy 87. urodziny naszego miasta. Tradycyjnie odbędą się jubileuszowe uroczystości i wydarzenia. O godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji miasta, a o godz. 12.00 - złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

Tego dnia odbędzie się także uroczysta sesja Rady Miasta w Teatrze Miejskim, podczas której wręczone zostaną medale Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni (medale otrzymają: Aleksander Wellenger, Aleksander Pawelec i Franciszek Walicki) oraz nagroda przewodniczącego Rady Miasta „Czas Gdyni", za najlepsze osiągnięcia inwestycyjne w Gdyni w roku ubiegłym.
W Hali Sportowo-Widowiskowej GDYNIA odbędzie się gala urodzinowa, której gośćmi będą gdyńscy seniorzy (zaproszenia odebrało pięć tysięcy osób). W programie występy artystyczne (Koncert Karnawałowy Teatru Muzycznego), wystawy, pokazy historycznych filmów dokumentalnych, stoiska gdyńskich wydawców, kawiarenki.

(Zaproszenia od 25 stycznia dystrybuował Zespół Prasowy UM Gdyni, a od 30 stycznia Centrum Aktywności Seniora).

8 lutego do Dziennika Bałtyckiego dołączone będzie z okazji 87. urodzin Gdyni specjalne wydanie gazety o mieście.

Uroczystościom towarzyszyć będą inne wydarzenia.

9 lutego 2013 r. Bieg i Marsz Urodzinowy Gdyni:
Ponad 2500 osób zgłosiło chęć udziału w zawodach. Start do biegu głównego na trasie 10 km o godz. 13.00, jednak rywalizacja sportowa rozpocznie się już o godz. 9.30. Pierwsi na 4 kilometrową trasę wyruszą zawodnicy startujący w marszu open i szkół ponadgimnazjalnych. Kolejne starty zaplanowano na godz. 9.33, 10.30, 11.00 i 11.30.

W tym roku zawodnicy po raz pierwszy wystartują na nowej trasie m.in. ulicami Polską, Janka Wiśniewskiego, Wójta Radtkego, Świętojańską i Bulwarem Nadmorskim.


Gorąca czekolada od In Gremio
Gorącą czekoladą w dniu urodzin Gdyni częstować będą przechodniów uczniowie Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej, Pierwszego Społecznego Gimnazjum oraz Gdyńskiego Liceum Autorskiego STO. Amatorzy słodkości mogą spotkać wolontariuszy od godz. 12.00:
- na skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej,
- przy szlaku pieszym Bulwaru Nadmorskiego obok Contrast Cafe,
- przy molo w Gdyni Orłowie.


VIII konferencja Tożsamość Kulturowo - Cywilizacyjna Gdyni
14 lutego 2013 r. o godz. 10.00 w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni (ul. Armii Krajowej 46, mała aula, tel. 58 661 89 55, e-mail: sekretariat@wsks.pl. ) rozpocznie się VIII konferencja Tożsamość Kulturowo Cywilizacyjna Gdyni „Ruchy migracyjne a tożsamość Gdyni". Wstęp wolny.

Patronat honorowy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

W programie: Prof. zw. dr hab. Andrzej Chodurski „Migracje jako wartość kulturowa"; Dr Joanna Leska-Ślęzak „Wektory emigracji z Gdyni w okresie międzywojennym"; Dr Helena Głogowska „Kpt. mar. Ignacy Antoniewicz, komendant Szkoły Marynarzy i pracownik przedwojennego Urzędu Morskiego w Gdyni"; Ks. dr Mirosław Gawron „Cierpienia i straty ludności polskiej w okresie okupacji niemieckiej 1939-1945 na podstawie relacji mieszkańców Gdyni Cisowej"; Prof. dr hab. inż. Sławomir Sutowski „Represje wobec osób służących w marynarce wojennej po 1945 r."; Ks. dr Jarosław Wąsowicz „Prasa zakładowa NSZZ „Solidarność" w latach 1980-1981 na przykładzie Biuletynu Informacyjnego „Solidarność Portowców" w Gdyni"; Mgr Kazimierz Iwaszko „Migracja mieszkańców Gdyni wg danych statystycznych za lata 2000-2010"; Dr Lucyna Przybylska „Dawne i współczesne formy obiektów sakralnych w Gdyni i w polskich miastach; Mgr Mariusz Hybiak „Przestrzeń miejska Gdyni w twórczości filmowej"; Mgr Michał Tuszyński „Mobilność mieszkańców woj. pomorskiego a popyt dostępności transportowej w Gdyni".


Wystawa poświęcona Księdze Jubileuszowej Gdyni w Muzeum Miasta
W Muzeum Miasta Gdyni można zobaczyć wystawę poświęconą Jubileuszowej Księdze Gdynian, która powstała w 2001 roku, z okazji 75 - lecia nadania Gdyni praw miejskich. Księga to ponad 320 opowieści, drzewa genealogiczne, dyskietki i kasety z głosami przodków oraz fotografie sprzed lat. Wspomnienia pisały dzieci, wnuki i prawnuki ludzi, którzy w latach międzywojennych lub tuż po wojnie przybyli do Gdyni i tu pozostali. Gdyńskie rody, to nie tylko ludzie, którzy mieszkali w kaszubskiej wiosce z dziada pradziada, ale i ci, którzy przyjechali nad morze po zakończeniu wojny i odbudowywali miasto. Wystawa otwarta do 24 lutego 2013 roku.
Księga wciąż się rozrasta, przybywają nowe wpisy. Osoby, które chciałyby swoje wspomnienia dołączyć do Księgi proszone są o dostarczenie ich (w objętości dwóch stron formatu A - 4 plus fotografie) do Zespołu Prasowego Urzędu Miasta Gdyni, al. Piłsudskiego 52/54 (pokój 202) lub elektronicznie: Internet@gdynia.pl.


Spotkanie z panem Antonim
Fundacja NADAKTYWNI oraz Stowarzyszenie na rzecz rozwoju ulicy Abrahama zapraszają 11 lutego 2013 r. o godzinie 18.00 do Caffe Anioł przy ul. Kilińskiego 6, wszystkich mieszkańców Gdyni, a zwłaszcza mieszkańców ulicy Abrahama, na „Spotkanie z panem Antonim". W programie przybliżenie sylwetki Antoniego Abrahama, działacza społecznego i patrona jednej z najbardziej znanych ulic Gdyni, opowieści o historii ulicy Abrahama z perspektywy członka rodu, którego korzenie sięgają początku miasta, prezesa stowarzyszenia Michała Dytla.


Koncert charytatywny na dworcu Gdynia GłównaKoncert charytatywny na dworcu Gdynia Główna
1926, Kiev Office, Pomelo Taxi, Peckinpah i Ampacity zapraszają na koncert z okazji 87 rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Zespoły zagrają w niedzielę 10 lutego 2013 r. na Dworcu Gdynia Główna. Początek godz. 18:00.

W programie:
18:00-18:35 - Pekinpach
18:45-19:15 - Pomelo Taxi
19:30-20:05 - Kiev Office
20:15-20:45 - 1926
21:00-21:40 - AmpacityWstęp na koncert jest bezpłatny. Podczas imprezy zbierane będą pieniądze dla biednych gdyńskich rodzin.
 Po koncercie afterparty w Klubie Desdemona.


Komunikacja miejska i zmiany w organizacji ruchu drogowego:

W związku z Biegiem i Marszem Urodzinowym 9 lutego nastapią zmiany w organizacji ruchu drogowego.

Osoby, które chciałyby 10 lutego dojechać do HSW GDYNIA środkami komunikacji miejskiej mogą skorzystać ze specjalnie uruchomionej na tę okazję linii autobusowej - 372.

ikona