1115 (715) 2013-09-13 - 2013-09-19

Dziać się będzie w Gdynia InfoBox...

Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) - modne miejsce w centrum miasta, gdzie w słoneczne popołudnia można leżakować słuchając pięknej muzyki, zjeść śniadanie na trawie a także spotkać i wysłuchać ciekawych ludzi...
W najbliższy weekend będzie również pokaz mody. Co tydzień będziemy prezentować ciekawą ofertę wydarzeń, nie tylko kulturalnych, na które zapraszamy do Gdynia InfoBox.
Pokazem mody - 13 września - rozpocznie się bogaty w wydarzenia kolejny tydzień w Gdynia InfoBox.
Taki wzór będzie mozna ułożyć z otrzymanych puzzli...W ramach prezentacji projektów unijnych - 14 września ciekawy program, skierowany m.in. do najmłodszych, przygotowało Muzeum Emigracji. W związku z tym wydarzeniem mamy dla czytelników „Ratusza" drobny upominek. Dwie pierwsze osoby, które zadzwonią w piątek (13.09), pod nr tel. 58 668 81 26, otrzymają komplet puzzli.





A oto wydarzenia od 13 do 20 września:

Piątek, 13 września:
godz. 18.00
- Pokaz biżuterii Marcina Tomaszewskiego i ubiorów Emilii Jankowskiej, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Sobota, 14 września,
godz. 12.00 - 20.00
- Muzeum Emigracji w Gdynia InfoBox (wydarzenie w ramach Dni Otwartych Projektów Unijnych);
godz. 13.00 - 16.00 - Muzeum Emigracji dla najmłodszych.
W programie m.in. kreatywne warsztaty: Zbuduj Batorego - składanie modelu transatlantyku MS Batory; Muzeum Emigracji krok po kroku - zabawa z puzzlami; Kolorowy Dworzec Morski - Twoja wizja odbudowy zniszczonego fragmentu budynku.
w godz. 16.00 - 17.00 - Archiwum Emigranta - Historie warte Zachodu i Wschodu. Archiwum Emigranta to unikatowy projekt mający na celu dotarcie do opowieści ludzi, w których życie wpisany był wyjazd z kraju. Historie ich życia są zapisem indywidualnych i fascynujących losów, ale również świadectwem zjawiska o trudnym do przecenienia znaczeniu. Każda z nich zasługuje na zapamiętanie i zaprezentowanie jak najszerszemu gronu odbiorców. W ramach projektu Muzeum Emigracji zaprasza emigrantów lub ich rodziny by podzielili się swoimi historiami. Wywiady będą rejestrowane na taśmie filmowej.
godz. 17.00 - 18.45 - Wykład dotyczący historii gdyńskich obiektów emigracyjnych oraz przyszłości Muzeum Emigracji w Gdyni. Prelekcje poprowadzi historyk dr Marcin Szerle, specjalista ds. badawczych Muzeum Emigracji w Gdyni (wykład I: w godz. 17.00 - 17.45; wykład II: w godz. 18.00 - 18.45).

Niedziela, 15 września
w godz. 8.00 - 14.00
- „Niedzielne śniadania na trawie". Kontynuacja wakacyjnego cyklu śniadaniowych spotkań organizowanych przez Gdynia InfoBox i restaurację Chwila Moment - dopóki pogoda pozwoli, pomiędzy godziną 8.00 a 14.00 będzie można się raczyć jednym z 3 przepysznych zestawów śniadaniowych za 9 zł. Do każdego podana zostanie kawa lub herbata oraz kocyk, aby można było wygodnie zjeść na trawie.

Poniedziałek, 16 września
Otwarcie wystawy prac Jerzego Okonia - rysunki tuszem - tematyka marynistyczna oraz gdyńskie obiekty i panoramy miasta.

Czwartek, 19 września
godz. 17.00
- Archi Prelekcje - Gdyńskiego Szlaku Modernizmu oraz promocja książki „Warszawskie Gorseciki Zanikające".
Prelekcje połączone z pokazem slajdów - fotografii:
„Warszawskie Gorseciki Zanikające" - dr Hanna Faryna-Paszkiewicz,
„Gorseciki i inne posadzki Gdyni" - dr Robert Hirsch, Konserwator Zabytków Miasta Gdyni.
Wiodącym tematem pierwszych powakacyjnych Archi Prelekcji, organizowanych w ramach projektu - Gdyński Szlak Modernizmu, staną się tzw. gorseciki, a więc charakterystyczne w formie i kształcie, niewielkie płytki kafelkowe, wykorzystywane w okresie międzywojnia do układania w modernistycznych kamienicach, rytmicznych, wielobarwnych, często fantazyjnych wzorów posadzek. Inspiracje gorsecikami, były genezą powstania książki opatrzonej setkami fotografii, plonem kilkuletnich poszukiwań i badań pt. „Warszawskie Gorseciki Zanikające". Autorki książki Hannę Farynę-Paszkiewicz, historyczkę sztuki, i Zuzannę Frubę, architektkę wnętrz łączy więź najbliższa: matki i córki. Ich wspólna pasja, zabawa trwająca blisko trzy lata, przywołała czar przedwojennych gorsecikowych posadzek warszawskich kamienic.
Znawcą i badaczem gdyńskich kamienic jest dr Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków, który przybliży nam ciekawe i wciąż możliwe do obejrzenia, wzory i formy przedwojennych posadzek modernistycznej Gdyni. Na pierwszych uczestników prelekcji, czeka dodatkowo specjalna niespodzianka...
Partnerem Archi Prelekcji jest Mini Muzeum Bankowca oraz „Obserwatorium Zmian - Gdynia InfoBox".

Piątek, 20 września
godz. 18.00
- Przedsmak XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej - koncert kwartetu smyczkowego ORANA.
Szczegółowe informacje także na: www.facebook.com/modernizmgdyni oraz www.modernizmgdyni.pl.

ikona