1139 (739) 2014-03-21 - 2014-03-27

Mały procent – wielka sprawa!

Jesteśmy przekonani, że wśród gdyńskich organizacji pożytku publicznego znajdą Państwo tę, która realizuje cele najbliższe Waszemu sercu!
Dlatego zachęcamy do udziału w kampanii „Mały procent - wielka sprawa!"!

W związku z trwającym do końca kwietnia okresem rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2013 pragniemy przypomnieć Państwu o możliwości przekazania 1% podatku dla działających na rzecz Gdyni i jej mieszkańców organizacji OPP.
Obecnie w Gdyni zarejestrowanych jest 80 organizacji uprawnionych do otrzymania takiej daniny. Ich działalność dotyczy niemalże każdego obszaru naszego życia, a to na jaki cel zechcemy przekazać nasz 1% zależy wyłącznie od nas!
Aby ułatwić Państwu wybór prezentujemy pełną listę organizacji z Gdyni, a także działających na rzecz Gdyni i jej mieszkańców.
W kolejnych numerach prezentowaliśmy kolejne organizacje wraz z ich krótkim opisem. Dziś ostatni odcinek.
Pełną listę znajdziecie Państwo także na stronie: www.gdynia.pl/1procent.

1. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Nadpobudliwością Psychoruchową i Ich Rodzinom „POMOST"
KRS 0000106033
ul. Orłowska 70, 81-542 Gdynia
tel. 509 073 743
www.pomost.pomorskie.pl
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Nadpobudliwością Psychoruchową i Ich Rodzinom „POMOST" powstało w kwietniu 2002 roku w Gdyni z inicjatywy rodziców, aby wspierać rozwój i funkcjonowanie społeczne dzieci z nadpobudliwością psychoruchową, pomagać ich rodzinom oraz kształtować postawy zrozumienia i akceptacji dla ich problemów. Członkowie Stowarzyszenia zajmują się w szczególności pomocą dzieciom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), pomagają też dzieciom, u których nadpobudliwość towarzyszy innym zaburzeniom (np. zespołowi Aspergera, zespołowi Tourette'a, zaburzeniom zachowania). Fundusze pozyskane z 1% przeznaczane są na cele statutowe stowarzyszenia, w szczególności na dofinansowanie terapii dzieci.

2. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym KRS 0000112634
ul. Dąbrowszczaków 28, 80-365 Gdańsk
tel. 58 557 53 41, www.spoa.org.pl
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym od ponad 20 lat pomaga osobom z autyzmem i ich rodzinom. Celem działań Stowarzyszenia jest organizowanie systemu pomocy dla osób z autyzmem od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały w ramach programu „Żyć Razem". Stowarzyszenie prowadzi Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni i Gdańsku - jedyne tego typu placówki w województwie pomorskim, w których kilkadziesiąt dorosłych osób z autyzmem jest przygotowywanych do podjęcia aktywności zawodowej i prowadzenia maksymalnie samodzielnego życia. Stowarzyszenie stale udziela różnych form wsparcia rodzinom oraz prowadzi dla nich poradnictwo oraz punkt konsultacyjno-diagnostyczny. Obecnie udziela specjalistycznego wsparcia ponad 250 osobom z autyzmem oraz ich rodzinom. Najnowszym i pionierskim w skali kraju projektem Stowarzyszenia, na który przeznaczone zostaną środki uzyskane z odpisu 1% jest budowa Wspólnot Domowych dla dorosłych osób z autyzmem.

3. Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom
KRS 0000238997
ul. Stryjska 25, 81-506 Gdynia
tel. 58 622 21 48,
www.lecznica.gdynia.pl
Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom z siedzibą w Gdyni działające od 1992 roku, zajmuje się pomocą bezdomnym i wolnobytującym zwierzętom, a także rehabilitacją dzikich zwierząt. W tej chwili głównym celem Stowarzyszenia jest sterylizacja i kastracja kotów wolnobytujących na terenie miasta Gdyni, a także prowadzenie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja" w Pomieczynie. Stowarzyszenie tworzy grupa ludzi, którym los zwierząt nie jest obojętny. Ich celem jest poprawa sytuacji zwierząt, którymi nikt nie ma obowiązku się zajmować oraz tych, które żyjąc w miastach lub bliskim sąsiedztwie terenów zurbanizowanych (coraz silniej obejmujących tereny naturalnie zamieszkałe przez dzikie zwierzęta), są narażone na liczne zagrożenia.

4. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
KRS 0000102130
Centrum Integracja w Gdyni
ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia
tel. 58 660 28 38, 505 606 776
www.integracja.org

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji istnieje od 19 lat i działa na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce. Centrum Integracja w Gdyni zapewnia bezpłatne, profesjonalne i kompleksowe wsparcie na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnością oraz dla pracodawców chcących zatrudnić niepełnosprawnych pracowników. Centrum świadczy usługi z zakresu doradztwa zawodowego, udziela porad socjalno-prawnych, ekonomicznych i psychologicznych, przeprowadza specjalistyczne szkolenia dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników z zakresu zarządzania niepełnosprawnością i obsługi klienta z niepełnosprawnością, zapewnia wsparcie dla pracodawcy i nowo zatrudnionego pracownika, przygotowuje także zainteresowane osoby do otwarcia i prowadzenia własnej firmy.

5. Stowarzyszenie Rodzin Chorych na Zespół Marfana oraz Inne Zespoły Uwarunkowane Genetycznie „Pomóżmy Naszym Dzieciom"
KRS 0000047797
ul. Świętojańska 49/17, 81-391 Gdynia
tel. 601 286 245, www.marfan.pl
Stowarzyszenie Marfan Polska od 18 lat pomaga dzieciom z rodzin o rzadkim schorzeniu genetycznym dotyczącym wzroku, serca i kręgosłupa (Zespół Marfana). Organizuje rehabilitację wyjazdową, szkolenia opiekunów i rehabilitantów. Członkowie Stowarzyszenia pomagają sobie w codziennych zmaganiach, przyjaźnią się, odwiedzają w szpitalach, dbają o edukację swoich podopiecznych. Działania Stowarzyszenia skierowane są także na szerzenie informacji o rzadkich zespołach genetycznych, zwłaszcza o Zespole Marfana i podobnych zespołach. Tkanka łączna odpowiada za wzrost oraz elastyczność tkanek a w przypadku chorych, jest ona bardzo rozciągliwa i jednocześnie słaba. Z tym wiąże się bardzo wiele rożnych dolegliwości fizycznych. Najbardziej dotkliwym jest potencjalna możliwość pęknięcia tętniaka aorty, co może być przyczyną nagłej śmierci. Środki finansowe przeznaczane są na pomoc rodzinom.

6. Stowarzyszenie Świętego Mikołaja Biskupa KRS 0000343609
ul. Św. Mikołaja 1, 81-062 Gdynia
tel. 58 711 93 17, www.bpmikolaj.pl
Stowarzyszenie Świętego Mikołaja Biskupa niesie pomoc dzieciom, młodzieży, osobom starszym oraz rodzinom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Prowadzi świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci, Klub Młodzieżowy, Klub Rodzica, Klub Seniora, Centrum Wolontariatu „U Mikołaja", konsultacje psychologiczne i prawne, pomoc socjalną oraz kursy i szkolenia dla rodziców i wychowawców. Inicjuje działania aktywizujące społeczność lokalną - m.in. poprzez festyny, wigilie dla osób bezdomnych i samotnych. W miarę możliwości organizuje również wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży oraz rekolekcje dla ich rodziców. Z pomocy Stowarzyszenia skorzystało już ponad 100 dzieci i ich rodzin, 40 młodzieży, 230 seniorów. Członkowie Stowarzyszenia motywują osoby do podnoszenia kwalifikacji i podejmowania pracy, a także pomagamy ją znaleźć. W razie potrzeby towarzyszą i wspierają osoby podczas odbywania terapii odwykowych.

7. Stowarzyszenie Wiosna
KRS 0000050905
ul. Wygrana 2, 30-311 Kraków
tel. 785 988 401, www.wiosna.org.pl
Akademia Przyszłości to program organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Jest siostrzanym projektem Szlachetnej Paczki.
W Trójmieście program działa od 2010 roku w 6 szkołach podstawowych oraz w 7 Rodzinnych Domach Dziecka. Trójmiasto jest jednym z największych pod względem ilości dzieci i tutorów regionów w Polsce. W tym roku Akademia Przyszłości pomaga 100 dzieci w naszej okolicy. W Trójmieście działają dwa rejony: jeden w Gdyni i Sopocie, drugi - w Gdańsku. Fundusze zdobyte dzięki 1% przeznaczane są na rozwój. Każda edycja jest dokładnie badana i oceniana, by następnie zostały wyciągnięte wnioski i wprowadzone nowe rozwiązania. Środki przeznaczane są, m.in. na szkolenia dla naszych wolontariuszy. Akademia Przyszłości to również zabawa - każdego roku organizowane są dziesiątki wydarzeń społecznych dla podopiecznych. Poprzez te wydarzenia wolontariusze pokazują dzieciom, jak bardzo są dla nich ważne i jak mocno wierzą w ich potencjał.

8. Towarzystwo Przyjaciół Orłowa
KRS 0000030276
ul. Wrocławska 83A/6, 81-553 Gdynia
tel. 58 713 69 61, www.orlowo.gdynia.pl
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, zabytków, walorów krajobrazowych i środowiska naturalnego Orłowa i Kolibek. Opiniuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i wnioskuje o wpisy do rejestru zabytków. Inspiruje i inicjuje rozwój dzielnicy oraz rewaloryzację jej nadmorskiej części, współpracując z samorządem i stosownymi urzędami. Chroni i utrzymuje 120-letni, zabytkowy Domek Żeromskiego, w którym prowadzi działalność muzealną i edukacyjną poświęconą pisarzowi. TPO ma siedzibę w Domku a obok utworzyło i utrzymuje mini-skansen rybacki. Jest także organizatorem licznych imprez kulturalnych, spotkań autorskich, koncertów, wykładów, prezentacji historycznych i zajęć edukacyjnych dla szkół.

ikona