1167 (767) 2014-10-24 - 2014-10-30

Trzeźwo myśląc - uzależnienia od urządzeń technologicznych - odcinek 4

Zagadnienie uzależnień behawioralnych, czyli uzależnień od czynności, we wcześniejszym artykule omawialiśmy dość ogólnie. Dziś przyglądamy się problemowi nadużywania urządzeń technologicznych, takich jak komputer, tablet, iPhony, iPady, telefon komórkowy, oraz utracie kontroli nad ilością spędzanego przy nich czasu.

Dzięki możliwościom komputera czy Internetu możemy nie wychodząc z domu zadbać o swoje sprawy zawodowe: między innymi pracując w domu możemy komunikować się z współpracownikami, szefem, np. poprzez telekonferencje, co jakiś czas temu było nie do pomyślenia, a praca w domu należała do rzadkości. Możemy zrobić zakupy, opłacić rachunki, komunikować się z znajomymi, odgrzebać dawne znajomości lub nawiązać nowe, dowiedzieć się co słychać u znajomych - o czym myślą, co właśnie zjedli, gdzie byli, co robili itd.
Portale społecznościowe stanowią substytut spotkania towarzyskiego. Przy komputerze pracujemy, odpoczywamy, śmiejemy się i wzruszamy. Dla części osób komputer stanowi ważny element życia. Na każdym kroku niemal widzimy miejsca z dostępem do sieci przez wi-fi, dzięki temu możemy korzystać z Internetu bez ograniczeń. Operatorzy sieci komórkowych oferują nam dostęp do sieci na dogodnych warunkach w konkurencyjnych cenach.
I wydawałoby się, że przecież nie ma w tym nic złego, żadnego zagrożenia... a jednak to, co z jednej strony pomaga, z drugiej może szkodzić. Ten stały dostęp do informacji, kontaktu z innymi a z drugiej strony nadmierna koncentracja, głód informacji, potrzeba „bycia na bieżąco" może skutkować odczuwanym napięciem i frustracją.
Warto przyjrzeć się własnemu korzystaniu z komputera: jak reagujemy w sytuacji, gdy słyszymy sygnał przychodzącego smsa - czy sprawdzamy natychmiast jego treść, czy jesteśmy w stanie zrobić to później i dokończyć wykonywaną czynność? Czy jesteśmy w stanie poczekać? Czy koncentracja nad mediami nie przysłania nam kontaktu z najbliższymi?
Rodzicu, jak reagujesz, gdy korzystasz z telefonu, komputera i podchodzi do Ciebie dziecko? Czy od razu poświęcasz mu uwagę, skupiasz się na tym co mówi? Czy mówisz mu „zaraz, poczekaj, nie teraz" a twój wzrok utkwiony jest w ekranie monitora czy telefonu? Bycie rodzicem to z pewnością niełatwa rzecz, pamiętajmy, że naszym zachowaniem dajemy przykład. Modelujemy pewne zachowania, a dzieci je naśladują.

Nie wymagajmy od dzieci, że będą aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, angażując się w rozwojowe zajęcia, jeśli sami przesiadujemy przed komputerem lub telewizorem.
Bywa, że do Poradni trafiają rodzice z nastolatkami, którzy chcą się dowiedzieć, czy ich dziecko jest uzależnione. Jakby to miało decydować o tym, że ograniczy mu się dostęp do komputera czy nie. Znaczna część młodych ludzi nadużywa komputera. Nadmierna koncentracja może prowadzić do utraty kontroli. Sygnał niepokojący to nadużywanie czyli nadmierna koncentracja na tym, co oferuje świat mediów. Natomiast o uzależnieniu mówimy wówczas, gdy wykonywanej czynności towarzyszy poczucie przymusu czy silna potrzeba, oraz narastają trudności w kontrolowaniu tego zachowania. Osoba uzależniona powtarza określone zachowania pomimo doświadczanych z tego powodu konsekwencji, szkodliwości w różnych sferach życia, a przez nadmierną koncentrację na wykonywanej czynności zaniedbuje inne źródła przyjemności - rezygnuje ze spotkań towarzyskich, traci zainteresowania itp.

Poradnia Leczenia Uzależnień w Gdyni przy ul. Chrzanowskiego 3/5 udziela pomocy osobom borykającym się z uzależnieniami behawioralnymi. Umówić się na wizytę można - osobiście w Poradni lub telefonicznie pod numerem telefonu 58 620 88 88 od poniedziałku do czwartku w godz. 7.30 - 19.00 oraz w piątek od 7.30 do 15.30.

ikona