1168 (768) 2014-10-31 - 2014-11-06

Skarb znaleziony w rzece Kaczej – wystawa archeologiczna w InfoBoksie

3 listopada 2014 r. o godz. 17.00 Fundacja Invenire Salvum przy wsparciu miasta zaprasza do InfoBoxu (ul. Świętojańska 30) na otwarcie wystawy archeologicznej „Skarb z Gdyni" poświęconej niecodziennemu odkryciu.
W lutym 2014 roku w rejonie rzeki Kaczej wydobyto z ziemi trzy wyglądające na bardzo stare i przedstawiające wartość historyczną przedmioty. Odkrywca zgłosił znalezisko Sopockiej Fundacji Invenire Salvum, dzięki której znalezione obiekty bardzo szybko trafiły do rąk archeologa. Okazało się bowiem, że są to odlane z brązu ozdoby związane z pradziejową kulturą pomorską. Dzięki wsparciu wielu osób i instytucji udało się przebadać wykopaliskowo miejsce znalezienia skarbu i zebrać niezliczoną liczbę bezcennych informacji.
Skarb znaleziony w gdyńskim lesie, składał się według relacji odkrywcy z trzech przedmiotów brązowych, ułożonych jeden na drugim. Była to para dużych ozdób obręczowych i leżąca na nich pojedyncza bransoleta. Te pierwsze określa się jako tzw. dęte nagolenniki, bowiem ich puste wnętrza przypominają blaszane instrumenty. Końce ozdób niemal się stykały, jednak nie były zamknięte. Nie jest pewne, czy faktycznie były noszone jako nagolenniki, czy też jako naramienniki. O tym, kto nosił tego rodzaju ozdoby mówią nam znaleziska z północnych Niemiec, gdzie odkryto pewną ich ilość w grobach kobiecych. Bransoleta znaleziona w skarbie z Gdyni należy do okazów „nerkowatych", jak określa się zamknięte ozdoby obręczowe z owalnym zgrubieniem - przypominającym nerkę - na środku.
Obie kategorie ozdób z gdyńskiego skarbu możemy uznać za typowe dla nordyjskiej prowincji metalurgicznej. Najbardziej prawdopodobnym okresem zdeponowania w ziemi skarbu z Gdyni jest VII wiek p.n.e.
Skarb docelowo trafi do zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Po więcej informacji na temat odkrycia, wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wernisaż wystawy 3 listopada o godzinie 17.00, który poprowadzą archeolog dr Anna Longa, kierownik prac wykopaliskowych w miejscu odkrycia Skarbu z Gdyni oraz mgr Karol Dzięgielewski, absolwenci archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wystawę można oglądać w sali konferencyjnej InfoBoxu do 11 listopada 2014 r.
Wstęp wolny.

ikona