1232 (1032) 2016-04-08 - 2016-04-14

Wyspa Zagadek 2016

Po raz 16 uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego kraju mają szansę na udział w Konkursie Twórczego Używania Umysłu „Wyspa Zagadek”. Kuratorium Oświaty w Gdańsku wpisało go do kalendarza imprez (olimpiady i konkursy wiedzy) na rok szkolny 2015/2016.

Konkurs Wyspa Zagadek inspiruje i zachęca uczniów do twórczego myślenia. Jego autorem jest Marian Chwastniewski, a opiekę naukową sprawuje profesor WSB dr hab. Teresa Bauman. Mający na celu inspirowanie i zachęcanie do twórczego myślenia konkurs skierowany jest do uczniów klas 4. i 5. szkoły podstawowej (młodsza grupa wiekowa) oraz 6. klasy szkoły podstawowej i 1. klasy gimnazjum (starsza grupa). Zmagania młodzieży przebiegają w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie odpowiadają pisemnie na zadane pytania, pracując w szkole lub w domu. Drugi etap to finał krajowy. Odbędzie się w Gdyni, gdzie zakwalifikowani uczniowie będą pracować nad kolejnymi zadaniami problemowymi.

Aby wziąć udział w pierwszym etapie konkursu, uczestnicy odpowiadają na następujące pytania:
1. Kim jesteś? Spróbuj opisać siebie, a w odpowiedzi podaj kilka zdarzeń ze swojego życia, które będą odpowiedzią na to pytanie.
2. Wykonaj mapę dźwiękową. W tym celu wybierz się w niedzielę do parku lub lasu i przez około 30 minut spróbuj zapamiętać wszystkie dźwięki, które dotarły do Ciebie. Następnie, w domu, nanieś te dźwięki na mapę wędrówki oraz wykonaj jej legendę i podziel dźwięki według ustalonych przez siebie kryteriów.
3. W jakich sytuacjach ręce i nogi współpracują ze sobą? Podaj kilka przykładów.
4. Jesteś jak Robinson Cruzoe na wyspie. Pomyśl, jak zbudować z dostępnych na wyspie materiałów instrument muzyczny. Narysuj i opisz, jak się na nim gra. Opisz też wydawane przez niego dźwięki.
5. Napisz, jak przebiegała Twoja praca i jak doszło do napisania odpowiedzi.

Dzieci powinny napisać przemyślane odpowiedzi na pytania konkursowe i przesłać je na adres biura Konkursu „Wyspa Zagadek 2016”. Prace można wzbogacić rysunkami lub zdjęciami. Warto wiedzieć, że każdy z uczestników bierze udział w zmaganiach indywidualnie, po wcześniejszym zgłoszeniu jego udziału przez szkolnego opiekuna konkursu. Rodzice muszą wyrazić pisemną zgodę na udział dziecka w wydarzeniu, udostępnienie danych osobowych ( imię, nazwisko, adres zamieszkania i klasa, do której chodzi uczeń) i przekazać ją szkolnemu opiekunowi konkursu. Warunkiem udziału w zmaganiach jest oczywiście dotrzymanie terminów zgłoszeń. Do dnia 30 kwietnia 2016 szkolny opiekun konkursu przesyła zgłoszenie udziału uczniów podpisane przez dyrektora szkoły na podany niżej adres biura organizacyjnego. Zgłoszenie powinno zawierać klasę oraz imiona i nazwiska uczestników, podpis i pieczątkę dyrektora szkoły oraz zgody rodziców. Do dnia 9 maja 2016 roku (liczy się data stempla pocztowego) należy przesłać prace na adres korespondencyjny:
Biuro Konkursu Wyspa Zagadek 2016
ZFP Zakład Foliowania Papieru
ul. Krzemowa 5
81-577 Gdynia

W przypadku zakwalifikowania pracy uczniowie otrzymają zaproszenie do finału krajowego. Termin zostanie podany na zaproszeniu przesłanym do szkoły, która zgłosiła uczestnika konkursu. Opiekunowie i uczestnicy przyjeżdżają na finały krajowe na własny koszt. Uczniowie szkół podstawowych, którzy nie otrzymają do dnia 10.06.2016 roku potwierdzenia kwalifikacji do finału, mają okazję wziąć udział w zmaganiach w następnym roku szkolnym.

Nagrodą dla laureatów finałów krajowych jest wyjazd do Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w szwedzkim Karlshamn.

Więcej szczegółów na stronie:
www.wyspa.org.pl

ikona