1269 (1069) 2017-03-10 - 2017-03-16

Partnerskie porozumienie w gdyńskiej sieci usług społecznych

Blisko cztery miliony złotych trafią do organizacji pozarządowych, które realizować będą partnerski projekt „Rozwój usług społecznych w Gdyni”. Jego liderem jest miasto. Fundusze przeznaczone będą na stworzenie sieci usług społecznych, z bogatą ofertą dla dzieci, młodzieży i rodzin wymagających indywidualnego wsparcia, konsultacji i pomocy ekspertów. Środki pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Umowy o współpracy podpisali samorządowi liderzy projektu i przedstawiciele dziewięciu organizacji pozarządowych.
Nad wykonaniem projektu czuwają wspólnie Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Zespół Placówek Specjalistycznych, współpracując z dziewięcioma organizacjami pozarządowymi wyspecjalizowanymi w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz troszczących się o aktywizację rodzin.
Liczba zaangażowanych w projekt organizacji bardzo cieszy, tym bardziej że wielokrotnie razem pracowaliśmy na rzecz dobra gdyńskich rodzin. Teraz, dzięki pozyskanym funduszom projektowym, efekty naszych wspólnych działań będą mogły nabrać zdecydowanie większej skuteczności – witał gości Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Projekt „Rozwój usług społecznych w Gdyni” znacząco zmienia obraz dzisiejszych działań na rzecz wsparcia rodzin.
Partnerstwo ma na celu zwiększenie dostępności usług społecznych w mieście oraz modyfikację oferty placówek wsparcia dziennego, działających lokalnie.
Będziemy przykładać dużą wagę do tego, aby dbać o indywidualne potrzeby i ludzkie oczekiwania oraz proponować najbardziej adekwatne metody pomocy i wsparcia. – podkreśla Michał Guć.
Lista proponowanych usług społecznych ujętych w projekcie jest niemal nieograniczona. Obejmuje między innymi konsultacje i poradnictwo pedagogiczno-psychologiczne dla dzieci i młodzieży, wsparcie logopedyczne i terapię zajęciową, warsztaty, treningi umiejętności społecznych.
Mamy duże doświadczenie w pracy społecznej z rodzinami, korzystamy z umiejętności wykwalifikowanych specjalistów – mówi Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni. – Profilując nasze działania zawsze uwzględniamy wiek, sytuację rodzinną, możliwość adaptacji i starannie diagnozujemy potrzeby. Patrząc na rodzinę z szerokiej perspektywy, lepiej możemy się przygotować do świadczenia społecznych usług.
Gdyńska Sieć Usług Społecznych
Na Oksywiu, przy ul. Śmidowicza 49, powstaje placówka, która w projekcie będzie pełniła dwojaką rolę. Lokalna działalność domu sąsiedzkiego ma pozytywnie wpłynąć na aktywizację międzysąsiedzką i integrację lokalnego środowiska. Z założenia, oferta takiego miejsca nie będzie zamknięta, a o przyjazną atmosferę zadbają sami mieszkańcy.
Koordynatorem projektu jest gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych. Za realizację działań ujętych w projekcie odpowiada też Zespół Placówek Specjalistycznych im. K. Lisieckiego „Dziadka” oraz dziewięć organizacji pozarządowych:
– Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wsparcia Społecznego,
– Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Vitava”,
– Fundacja Inicjatyw Społecznych „ŁAJBA”,
– Stowarzyszenie Świętego Mikołaja Biskupa,
– Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego i Osobistego „Zielona Myśl”,
– Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”,
– Gdyńskie Stowarzyszenie „Familia”,
– Stowarzyszenie Społecznej Edukacji NON STOP
– Stowarzyszenie „180 stopni”.
Projekt „Rozwój usług społecznych w Gdyni” będzie współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jego wartość to blisko cztery miliony złotych.

ikona