1271 (1071) 2017-03-24 - 2017-03-30

Wisłą do Bałtyku – wybierz się w podróż z Akwarium Gdyńskim

Czy wiedzieliście, że w marcu przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego i Światowy Dzień Wody? Dodatkowo, rok 2017 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. To zdecydowanie wystarczające powody, aby poświęcić zagadnieniom wody, Wisły i Bałtyku dzień warsztatów rodzinnych w gdyńskim Akwarium. Start w sobotę, 25 marca, o godz. 12.00.


Marzec to miesiąc, kiedy przyroda budzi się na nowo, a życie wszelkiej maści nabiera rumieńców. Ożywczy ton całemu procesowi nadaje słońce i życiodajna woda. I właśnie wodzie i sekretom, jakie w sobie kryje, będziemy przyglądać się podczas warsztatów „Wisłą do Bałtyku” w Akwarium Gdyńskim.


W trakcie zajęć z mikroskopem uczestnicy poznają m.in. bałtyckie gatunki – obce i rodzime, m.in.: krewetki, krabiki, lasonogi, babki bycze, widliki czy iglicznie. Z pomocą salinometru dowiedzą się również, dlaczego Bałtyk nie jest słony i czy jego zasolenie różni się w poszczególnych akwenach. Odkryją też kilka tajemnic, jakie kryje w sobie Wisła – królowa polskich rzek. Przez wieki była ona świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu susze odkrywają przed nami takie znaleziska, jak np. fragmenty zatopionego statku „Bajka” – jednego z największych promów pływających po Wiśle przed II wojną światową. Niestety, często „niespodziankami” są też śmieci, bezmyślnie wrzucane do rzeki przez ludzi…


Ważnym elementem warsztatów będzie więc także zwrócenie uwagi na kwestie ekologii i ochrony naszych cennych wodnych ekosystemów. Jednym z podejmowanym podczas warsztatów tematów będzie mikroplastik. To ledwo widzialne drobinki, które w bardzo krótkim czasie stały się ogromnym, ogólnoświatowym problemem. Odnaleźć je można na plażach, w wodzie i na dnie morskim. Do środowiska naturalnego przedostają się z plastikowych odpadów, środków czystości, kosmetyków, leków oraz tkanin, np. ubrań polarowych. Plastik, choć znika z naszych oczu, nie rozpływa się w środowisku – krąży, rozpadając się na mniejsze cząstki. Te brane są omyłkowo za pokarm przez organizmy morskie i zjadane. Mikroplastiki, które raz zostały zjedzone, są przenoszone w łańcuchu pokarmowym i mogą zostać spożyte przez ludzi. Na warsztatach będzie można dowiedzieć się, jak unikać mikroplastiku i nie przyczyniać się do jego obecności w środowisku.


Wydarzenie będzie też okazją do udziału w ekologicznych grach i zabawach, takich jak Zatokowe Ekomonopoly – grze planszowej poświęconej pierwszemu w Polsce obszarowi morskiemu objętemu prawną ochroną. Goście poznają też sposób na sprawdzenie wieku ryb za pomocą otolitów (kamyków słuchowych, dzięki którym ryby utrzymują orientację w przestrzeni i odbierają fale dźwiękowe). A do tego mnóstwo innych atrakcji, gier i zabaw.


Wszystkie atrakcje odbywać się będą w godzinach 12.00-16.00 w pracowniach laboratoryjnych Akwarium Gdyńskiego, w ramach biletu wstępu do Akwarium. Nie obowiązują na nie zapisy.


Więcej szczegółów na www.akwarium.gdynia.pl.



Kontakt:
Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego, tel. 58 732 66 20, e-mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona