1272 (1072) 2017-03-31 - 2017-04-06

Gdynia oczami młodych architektów – zobacz nagrodzone prace

Prezydent Miasta Gdyni po raz kolejny przyznał nagrodę dla autora najlepszej pracy dyplomowej o tematyce gdyńskiej powstałej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W tym roku zwyciężył projekt domu kultury i integracji społecznej „Kulturalna Chylonia” autorstwa Agnieszki Ostapiak. Konkursowe prace można oglądać w InfoBoksie do 16 kwietnia.


Konkurs organizowany jest w mieście od 2000 roku, a nagrodzone i wyróżnione prace za każdym razem prezentowane są na specjalnej wystawie. Jej inauguracji w tym roku dokonał wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju dr Marek Stępa oraz prodziekan ds. kształcenia i promocji Wydziału Architektury PG, dr. Piotr Marczak.


Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostały:

  • Agnieszka Ostapiak – nagroda główna za pracę „Kulturalna Chylonia – dom kultury i integracji społecznej w Gdyni”, promotor: dr inż. arch. Anna Awtuch,
  • Anna Neumann – wyróżnienie za pracę „Leśne Laboratorium Edukacyjne w Marszewie”, promotor: dr inż. arch. Agnieszka Błażko, doc. PG.

Nagroda została przyznana za projekt ośrodka kultury w Chylonii – rzecz niewątpliwie w tej dzielnicy przydatną i potrzebną. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom konkretnego miejsca, w którym została zlokalizowana i w ciekawy sposób wpisuje się w tamtejszą architekturę – wyjaśnił werdykt jury Marek Stępa.


Jak o pracy mówi sama autorka, Agnieszka Ostapiak: Obiekt buduje kulturalną tożsamość dzielnicy, a przystosowanie dla każdej grupy wiekowej stwarza szansę integracji pokoleń. Funkcje edukacyjne w zaprojektowanym budynku pozwalają na zabawę i rozwój, jednocześnie pobudzają do interakcji odmienne grupy społeczne. Założenie projektowe jest próbą rozwiązania problematycznego pod względem urbanistycznym oraz architektonicznym miejsca znajdującego się przy Domu Towarowym Chylonia, a charakter projektowanego budynku jest syntezą okolicznej zabudowy (…).


Praca, która otrzymała wyróżnienie, dotyczy leśnego ogrodu dendrologicznego w Marszewie – a dokładnie zespołu edukacyjno-promocyjnego. Na wystawie można obejrzeć też:

  • Pracę Anny Modrzejewskiej (Jakusz) „Stanica harcerska w Gdyni”, promotor: dr inż. arch. Robert Hirsch,
  • Pracę Michała Wiatera „Muzeum Wzornictwa Polskiego. Uzupełnienie zabudowy kwartałowej w Gdyni na ulicy Dworcowej i Starowiejskiej”, promotor: mgr inż. arch. Jacek Droszcz,
  • Pracę Moniki Wons „Rewitalizacja i uzupełnienie zabudowy przy ul. Dworcowej w Gdyni”, promotor: dr inż. arch. Małgorzata Skrzypek-Łachińska, doc. PG.
 
Z pewnych względów prace te wydały nam się warte pokazania – tłumaczył wiceprezydent. Dwie z nich dotyczą tego samego miejsca w Gdyni, mianowicie luki w zabudowie przy ulicy Dworcowej, gdzie znajdują się obecnie parterowe pawilony o różnych funkcjach. Uważamy, że to miejsce rzeczywiście wymaga zagospodarowania. Pokazując te prace nadajemy komunikat do właścicieli gruntów, że można z tego miejsca całkiem sporo metrów kwadratowych i sześciennych „wycisnąć” i, nie ukrywajmy, zarobić. A jednocześnie poprawić estetykę tego obszaru w sąsiedztwie gdyńskiego dworca - wyjaśnił.
 

Nagradzane prace dyplomowe powinny łączyć następujące właściwości: odpowiadać żywotnym miejskim potrzebom, nosić cechy realności i reprezentować wysoki poziom. Tę myśl rozwinął podczas spotkania wiceprezydent Marek Stępa: Premiujemy prace autorów, którzy „chodzą po ziemi”. Staramy się nagradzać takie rzeczy, które mogłyby się w Gdyni wydarzyć i być sfinansowane na poziomie racjonalnym. I bardzo lubimy, kiedy autorzy odkrywają takie miejsce, które dzięki prostej działalności inwestycyjnej można uczynić pięknymi.
 

Prace będą eksponowane w Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) do 16 kwietnia 2017 roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona