1325 (1025) 2018-06-08 - 2018-06-14

Gdynia profilaktyczna – Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD

W ramach pracy Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD terapeuci poznają wiele historii ważnych, nie tylko ze względu na swoją specyfikę, ale także z powodu ich znaczenia społecznego. Oto jedna z nich pokazująca jak wygląda codzienność osób, które zdecydowały się na adopcję dziecka z zespołem FAS.
Małżeństwo z 9-letnim stażem przysposobiło 14-miesięczną dziewczynkę, po przejściach, obciążoną zespołem FAS.
W 2009 r. sąd postanowił o przysposobieniu córeczki, miała 14 miesięcy. Rozwój psychoruchowy kształtował się na poziomie dziecka 8-miesięcznego. Waga – 7,9 kg, długość ciała - 69 cm. Miała problemy z przełykaniem, mało jadła. Nie umiała mówić, były to początki gaworzenia. Robiliśmy masaże jamy ustnej, stymulując jej mowę, masaże ciała, zachęcaliśmy do pełzania. Praca nad naszą córką rozpoczęła się od 14 miesiąca jej życia, codziennie poświęcamy jej około 3 godzin – relacjonuje swoje pierwsze wspólne dni z dzieckiem mama dziewczynki.
Rodzina każdego dnia ciężko pracuje, intensywnie współpracuje z nauczycielami. Dzięki temu dziewczynka nie ma zaległości edukacyjnych. W związku z FAS występują natomiast problemy z logicznym rozumowaniem, klasyfikacją i porządkowaniem. Przekłada się to na życie codzienne. Każdy dzień jest szczegółowo zaplanowany i rozpisany. Dziewczynka funkcjonuje według jasno określonych zasad, reguł i obowiązków.
Ważną rolę w jej życiu odgrywa sport. Ze względu na drobną i filigranową budowę, oraz żywe usposobienie zapisaliśmy ją na gimnastykę artystyczną. Pomaga jej to w utrzymaniu równowagi i koncentracji – relacjonuje mama dziewczynki. I dodaje: – Rozmawiamy z córką o jej niedoskonałościach w celu ukierunkowania na pracę nad sobą i własnym rozwojem. Bardzo często powtarza: „Mam już dość, nie mogę się bawić jak inne dzieci!”, ale też dodaje „wiem, że jestem dla rodziców Aniołkiem, największym darem, jaki mogli otrzymać.”
Czy wiesz, że...
Zaburzenie FAS wśród dzieci w wieku 7-9 lat w Polsce występuje u ponad 20 na 1000 dzieci.
Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD (ul. Morska 112B/111) zajmuje się diagnozą i terapią dzieci z uszkodzeniami poalkoholowymi, edukacją i wsparciem w procesie wychowawczym ich opiekunów i nauczycieli oraz profilaktyką.
Komu pomagamy:
– dzieciom z potwierdzoną lub prawdopodobną ekspozycją na alkohol, z zaburzeniami rozwoju i zachowania, adoptowanym i w rodzinach zastępczych,
– profesjonalistom zainteresowanym tematyką FASD
Kontakt:
Rejestracja telefoniczna: wt./czw./pt. w godz. 10.00-12.00 środa w godz. 12.00-15.00, Tel. 58 667 79 10.

  • ikonaOpublikowano: 07.06.2018 11:51
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.06.2018 11:51
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona