1338 (1038) 2018-10-05 - 2018-10-11

Gdynia w dialogu z mieszkańcami: rady reprezentantów

Opiniują, doradzają, zgłaszają pomysły i proponują nowe rozwiązania. Gdyńskie rady reprezentantów różnych środowisk czy grup społecznych są ważnym ogniwem systemu włączania mieszkańców we współdecydowanie o mieście.

To dzięki inicjatywie Gdyńskiej Rady ds. Seniorów gdynianie w wieku 60+ zyskali specjalną kartę. Daje im ona wiele korzyści, m.in. za darmo oglądają rozgrywane na Stadionie Miejskim mecze Arki Gdynia, a z usług lekarzy czy gabinetów kosmetycznych korzystają ze zniżką. Po wprowadzeniu Karty Gdynia Senior+ liczba gdyńskich seniorów podejmujących aktywność w ramach działań organizowanych i wspieranych przez samorząd wzrosła w krótkim czasie z 10 do 13 tysięcy.
Z kolei po rekomendacji członków Komitetu Rewitalizacji na obszarach objętych działaniami pojawiają się charakterystyczne żółte tabliczki z informacjami o planowanych w okolicach pracach czy spotkaniach z mieszkańcami.
Rady reprezentantów to ważne gremia, bo w ich skład wchodzą przedstawiciele mieszkańców. Wybierani są demokratycznie z grona osób zainteresowanych daną tematyką, a nominowani przez prezydenta miasta na kilkuletnie kadencje. I tak, przykładowo, w Radzie ds. Seniorów zasiadają studenci Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wybrani przez uczestników zajęć oraz przedstawiciele III sektora wybrani przez organizacje podczas Forum Pozarządowego. W Komitecie Rewitalizacji pracują gdynianie z obszarów, na których toczą się prace – również wybrani w otwartym naborze. Podobna rekrutacja miała miejsce w przypadku Rady ds. Budżetu Obywatelskiego.
W Komitecie Rewitalizacji, Radzie ds. Budżetu Obywatelskiego czy Radzie ds. Seniorów reprezentanci mieszkańców działają bardzo aktywnie – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, pełnomocnik prezydenta ds. aktywności obywatelskiej. – Oprócz nich członkami gdyńskich rad są też przedstawiciele organizacji pozarządowych, rad dzielnic czy instytucji działających w danym obszarze życia miasta.
Rady reprezentantów powoływane są na kilkuletnie (przeważnie dwu-, trzyletnie) kadencje. Ich członkowie spotykają się średnio co kilka tygodni, by utrzymać ciągłość pracy i na bieżąco reagować na zachodzące w mieście procesy czy wydarzenia.
I tak, Rada ds. Budżetu Obywatelskiego przyjmuje rekomendacje co do przebiegu procedury BO na różnych etapach, a Rada Sportu opiniuje część projektu budżetu miasta na dany rok kalendarzowy dotyczącą sportu oraz projekty decyzji o przyznaniu nagród i wyróżnień za osiągnięcia sportowe. Rada Seniorów zajmuje się np. kwestiami podnoszonymi podczas dyżurów, jakie jej członkowie pełnią w Centrum Aktywności Seniora, a Rada Organizacji Pożytku Publicznego reprezentuje liczne gdyńskie organizacje pozarządowe w kontaktach z samorządem.
Ten głos doradczy czy opiniujący jest bardzo ważny – podkreśla wiceprezydent Michał Guć. – Dzięki niemu zyskujemy szerokie spojrzenie na działania miasta w wielu obszarach, co pozwala nam na lepsze kształtowanie polityk miejskich czy projektowanie rozwiązań ściśle odpowiadających potrzebom zgłaszanym przez gdynian.

Gdyńskie rady reprezentantów
* Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych
* Rada Sportu
* Rada ds. Seniorów
* Gdyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego
* Komitet Rewitalizacji
* Rada ds. Budżetu Obywatelskiego

ikona