1342 (1042) 2018-11-09 - 2018-11-15

Biblioteki zmieniają się dla mieszkańców

Projekt jednej z sal na Opata Hackiego, biuro projektowe EMKA Architektura

Projekt jednej z sal na Opata Hackiego, biuro projektowe EMKA Architektura

Minęły czasy, kiedy biblioteka kojarzyła się z szarymi regałami i ponurymi bibliotekarzami. Współcześnie gdyńskie biblioteki są jednym z filarów kultury, edukacji i międzypokoleniowej integracji. Również ich wnętrza ulegają barwnej i funkcjonalnej transformacji.

Właśnie zakończono przetarg na dostawę i montaż mebli wraz z wyposażeniem do dwóch filii
Biblioteki Gdynia: na ul. Świętojańskiej 141 i ul. Opata Hackiego 33. W najbliższych tygodniach dowiemy się, kto wykona funkcjonalne meble dostosowane do oczekiwań i potrzeb pracowników, czytelników i gości przystani. Ważne, że będą wykonane z materiałów trudnopalnych, wytrzymałych i funkcjonalnych.

Nowe rozwiązania sprawią, że dawna Biblioteka Naukowa będzie jeszcze bardziej funkcjonalna. Łatwiej też będzie korzystać z jej zasobów.
Biblioteka Wiedzy połączy zbiory dotychczasowych placówek naukowych Biblioteki Gdynia: Wypożyczalni Naukowej, Czytelni Naukowej i Gdyńskiej Biblioteki Akademickiej – mówi  Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia. – Poza wzbogacaniem księgozbioru o nowe tytuły, planujemy też uwolnić książki z czytelni. Książki, z których do tej pory można było skorzystać wyłącznie na miejscu, teraz będzie można wypożyczać do domu. Natomiast na miejscu czytelnicy będą mieli dostęp do Academiki i Polony, cyfrowych zasobów administrowanych przez Bibliotekę Narodową.
Trwa modernizacja lokalu i dostosowanie do potrzeb czytelników oraz naukowych zbiorów z połączonych lokali Gdyńskiej Biblioteki Akademickiej, Czytelni Naukowej i Wypożyczalni Naukowej. Połączony księgozbiór pomieszczą funkcjonalne meble wykonane z trudnopalnych płyt biurowych. Stonowana kolorystyka w odcieniach szarości i złamanej bieli uspokoi wnętrze i pozwoli skupić myśli. Projekt Biblioteki Wiedzy został wykonany przez firmę Trop Design z Warszawy. Przebudową zajmuje się Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Imperium” Daniel Wiczling. Koszt przebudowy to 375 761,31 zł. Prace finansowane są z budżetu miasta.

Zmieni się także koncepcja programowa wypożyczalni naukowej.
Biblioteka Wiedzy to jednak nie tylko księgozbiór, ale także oferta spotkań wokół literatury popularno-naukowej. To miejsce, do którego będzie mógł przyjść każdy, kto chce rozwijać swoją wiedzę, zarówno czytając literaturę fachową, jak i uczestnicząc w tematycznych wydarzeniach – wyjaśnia Natalia Gromow.


Przystań Opata Hackiego 33 to czwarte miejsce otwierane w Gdyni w ramach nowej sieci centrów sąsiedzkich. Jego wyjątkowość polega na współtworzeniu programu przez samych mieszkańców. Otwartą Przystań będą prowadziły Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Biblioteka Gdynia. Mieszkańcy znajdą tu nowoczesną mediatekę oraz przestrzeń do spotkań warsztatów i zajęć dla osób w każdym wieku.
– Biblioteka Chylonia, która stanie się teraz częścią domu sąsiedzkiego, przenosi się na parter i przywita czytelników wyremontowanym wnętrzem, funkcjonalnym wnętrzem.  Do dyspozycji czytelników będzie także nowy sprzęt komputerowy, PlayStation oraz przestrzeń do pracy warsztatowej z rzutkiem i ekranem i część dla najmłodszych czytelników, gdzie oprócz księgozbioru znajdzie się mały plac zabaw. – wyjaśnia Natalia Gromow.

W strefie wypożyczalni zlokalizowano wymagane funkcje, starając się wydzielić strefy, ułatwiające korzystanie z biblioteki klientom oraz pracownikom pracę.
W przedsionku znajdzie się drzewko bookcrossing. Wewnątrz zaprojektowano kacik do czytania. Miejsce obsługi czytelnika zlokalizowano centralnie, aby ułatwić poruszanie się po bibliotece oraz dojście do zaplecza socjalnego i biurowego. Regały mają pomieścić 15 000 woluminów, audiobooki i gry planszowe.
W myśl założeń przystani w bibliotece znajdzie się też sala warsztatowa i sala dla dzieci.
Zaplecze dla pracowników podzielono na część biurową oraz socjalną. Przyjazna kolorystyka sprzyjać będzie międzypokoleniowej integracji. Czyste i radosne barwy ożywią wnętrza.
Projekt wyposażenia Biblioteki Chylonia (Filii nr 12) wykonało biuro projektowe EMKA Architektura Adam Michał Kruczalak.
 
Zarządcą całego obiektu będzie Laboratorium Innowacji Społecznych.
 
W tym roku czekamy jeszcze na otwarcie mediateki Śródmieście. Lokal na potrzeby filii dostosowuje, gruntownie go przebudowując, firma „Omega” Renata Wolak. Projekt Władysława IV 7-15 (Biblioteka Śródmieście) wykonało biuro projektowe Trop Design z Warszawy.


W przyszłym roku planowane są:
– przebudowa Filii nr 3 (Filia Grabówek, ul. Morska 113 (zamiana funkcji wypożyczalni i czytelni, aby ułatwić czytelnikom korzystanie z pełnej oferty)),
– dokończenie remontu F1 (Filia Obłuże, ul. Boisko 6) (czytelnia dla dzieci, sala warsztatowa),
– projekty architektoniczne do kolejnych filii w ramach domów sąsiedzkich (np. Witomino).

 
Nadbudowa i przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń budynku filii Biblioteki nr 12 na Opata Hackiego 33 dla potrzeb Centrum Sąsiedzkiego jest finansowana w ramach projektu „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków własnych.

  • ikonaOpublikowano: 08.11.2018 13:51
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.11.2018 13:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Wołowicz-Bińkowska
ikona