1365 (1065) 2019-05-10 - 2019-05-16

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

„Słodki koniec dnia”, nowy film w reżyserii Jacka Borcucha, z Krystyną Jandą w roli głównej, jest już w repertuarze Gdyńskiego Centrum Filmowego. Kino Studyjne GCF zaprasza w tym tygodniu na ostatni przed wakacjami seans i rozmowę z cyklu Spotkania Filozoficzne, a w sobotę – na kosmiczny poranek filmowy „Bajka w Centrum”. Już w środę, 15 maja, w Gdyni rusza festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.
Akcja filmu „Słodki koniec dnia” toczy się na włoskiej prowincji, gdzie w mieście Volterra żyje Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. W roli Marii można zobaczyć Krystynę Jandę, a filmową córkę bohaterki zagrała Kasia Smutniak. Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch.
11 maja Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na poranek filmowy z cyklu „Bajka w Centrum”. Tym razem najmłodsi widzowie wyruszą w podróż kosmiczną wraz z bohaterami filmów animowanych: „Agi Bagi”, „Kostka i Kulek”, „Wiercimisie”. Dodatkowo dzieci wraz z rodzicami i mogą skorzystać z Mobilnego Planetarium, które pozwoli im zobaczyć niebo z innej niż zwykle perspektywy: o godz. 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30. Wstęp w cenie biletu na poranek filmowy.
Gdyńskie Centrum Filmowe i Uniwersytet Gdański zapraszają na pokaz przedpremierowy filmu „Podwójne życie” w reżyserii Oliviera Assayasa, z Juliette Binoche w roli głównej. Pokaz oraz ostatnia przed wakacjami dyskusja z cyklu Spotkania Filozoficzne z Gutek Film odbędą się 14 maja o godz. 20.00 w sali Warszawa. Dyskusję po seansie poprowadzą dr Robert Rogoziecki z Zakładu Estetyki i Filozofii Kultury oraz dr Joanna Sarbiewska z Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego.
„Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie” – to hasło przewodnie tegorocznej edycji największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce, Millennium Docs Against Gravity. W programie gdyńskiej edycji – od 15 do 24 maja – jest ponad 70 premier najlepszych filmów dokumentalnych, odnoszących się do najbardziej aktualnych, palących problemów współczesnego świata. Ponadto spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty i rozmowy, warsztaty i edukacja dla dzieci i seniorów. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 13 filmów.
Gdyńskie Centrum Filmowe to nie tylko kino. Wydawnictwo Marginesy zaprasza na kolejne spotkanie autorskie 14 maja o godz. 18.00 w Galerii GCF. Tym razem bohaterką będzie Elżbieta Sieradzińska – kobieta, którą fascynują losy innych kobiet, autorka książkowych biografii Wandy Rutkiewicz i Cesarii Evory.
Wstęp wolny.
Pełny repertuar Kina Studyjnego GCF, w tym program festiwalu Millennium Docs Against Gravity, dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl. Bilety na film kosztują 18, 15 i 12 złotych (normalny/ulgowy/grupowy), a w Tanie Poniedziałki 14 i 12 złotych. Bilety na seanse festiwalowe kosztują 18 złotych, a w karnetach – 15 i 12 złotych (przy zakupie karnetu w kasie).

ikona