1377 (1077) 2019-08-30 - 2019-09-05

Park Centralny zaprasza

Park Centralny // fot. Michał Puszczewicz

Park Centralny // fot. Michał Puszczewicz

Tysiące nowych kwiatów, drzew, krzewów, tor do gry w bule, stoliki do gry w szachy, wybieg dla psów, siłownia, ogródki społeczne i ogród sensoryczny – wszystko czego trzeba do spokojnej rekreacji, znajdziemy w pierwszej oddanej do użytku mieszkańcom części Parku Centralnego. Zakończył się właśnie I etap inwestycji. Zupełnie nowy kształt zyskała przestrzeń pomiędzy ulicami Legionów, Tetmajera i aleją Marszałka Piłsudskiego.

28 sierpnia 2019 r. otwarta została pierwsza część parku, strefa spokojnej rekreacji o powierzchni ponad 11 tys. m². Znalazły się tu stoliki do gry w szachy, wybieg dla psów, siłownia ogród sensoryczny o powierzchni ponad 200 m², miejsce pod własne uprawy, tor do gry w bule. Wszystko w całkowicie nowej aranżacji, na którą składa się mała architektura, nowe nawierzchnie, trzy podesty sceniczne, zagospodarowana skarpa i oczywiście rośliny.
W Parku posadzono 29 nowych drzew, prawie 9 tys. krzewów i 4 tys. kwiatów, w tym aż 2,5 tys. tulipanów. Osią spacerową jest promenada, mająca w tej chwili ćwierć kilometra długości, a po zakończeniu wszystkich prac będzie to ciąg spacerowy o długości prawie 750 metrów.

Otwarcie pierwszego etapu Parku Centralnego // fot. Michał Kowalski
- Bardzo zależało nam, by oddać mieszkańcom do użytkowania właśnie ten teren jako pierwszy, ponieważ podczas konsultacji społecznych poprzedzających budowę Parku Centralnego, gdynianie wnioskowali o poszerzenie inwestycji tak, by obejmowała również obszar sięgający od ul. Legionów do ul. Tetmajera - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Dedykujemy tę przestrzeń spokojnej rekreacji. Naszą intencją jest, by stał się ona miejscem spotkań, odpoczynku, wspólnych rodzinnych zabaw, spacerów i aktywności, które pozwalają się wyciszyć w miejskim zgiełku.

Teren jest przez całą dobę monitorowany przez 8 kamer. Światło zapewnia aż 55 punktów świetlnych, w tym jest 10 tradycyjnych lamp wysokich, 12 niskich lamp o wysokości 80 cm i podświetlenia umieszczone w poziomie gruntu – 23, z których 4 dają kierunkowy snop światła na wybrane okazałe drzewa. Nawierzchnia promenady przepuszcza wodę, dodatkowo powstały też ogrody deszczowe, zajmujące powierzchnię 46 m². Wszystko po to, by wzmocnić podstawową funkcję terenów zielonych, jaką jest właśnie retencja wód deszczowych. Całość uzupełniają różnego typu ławki (37), 2 stojaki rowerowe, 13 koszy na śmieci, w tym 2 dla właścicieli piesków. Trawniki zajmują ponad 7,5 tysiąca m².
Wykonawcą zakończonego etapu inwestycji była ROKA Budownictwo Sp. z o.o. wartość przedmiotu zamówienia to 7 mln 600 tys. złotych.

- Nawierzchnie są wyposażone w fakturowanie dla osób niewidzących, ławki są wyposażone w podłokietniki, ułatwiające osobom starszym wstawanie, osoba na wózku może bez przeszkód korzystać ze stołu szachowego, osoby uprawiające rośliny w ogrodzie społecznym mają dostęp do kranu z wodą, ustawiliśmy dwa źródełka z wodą pitną i poidełko dla zwierząt – informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Cała inwestycja zlokalizowana pomiędzy al. Marszałka Piłsudskiego, ul. Świętojańską i Tetmajera zostanie zrealizowana w ciągu 3. lat. Oprócz parku miejskiego z nową atrakcyjną zielenią powstaną spory staw, ścieżki dla biegaczy i rolkarzy, punkty gastronomiczne, zaś zimą czynna będzie ślizgawka. W parku zostaną wydzielone strefy: ciszy, wypoczynku i rekreacji. Ważną część projektu stanowić będzie parking podziemny na 270 samochodów.

W ramach projektu zostanie przebudowany także sąsiadujący z parkiem układ drogowy. W miejscu parkingu przed Urzędem Miasta powstanie przyjazny dla oka i spacerów teren zielony z wysokimi drzewami, tak by rośliny oddzielały wizualnie i akustycznie park od al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej, oraz zbiornik wodny wraz z fontannami. Niecka zbiornika w okresie zimowym pełnić będzie funkcję ogólnodostępnego lodowiska.

  • ikonaOpublikowano: 29.08.2019 13:10
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.08.2019 13:17
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona