1380 (1080) 2019-09-20 - 2019-09-26

„Gdynia – Tel Awiw” w Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni przygotowało wystawę dokumentującą powstanie dwóch miast: Gdyni i Tel Awiwu. Oba miasta powstały w tym samym czasie jako porty-bramy na świat, eleganckie kurorty i perły modernistycznej architektury. Oba odegrały podobną rolę w historii Izraela i Polski. Pokazane są zdjęcia i makiety najpiękniejszych budynków, dokumenty obrazujące codzienne życie i święta, przedmioty z epoki i dzieła współczesnych artystów.
Fenomen podobieństwa dwóch nadmorskich miast odzwierciedla przede wszystkim określenie „białe miasto”. Używane częściej w odniesieniu do tej części Tel Awiwu, która od 2003 roku jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest też określeniem Gdyni, której układ urbanistyczny ścisłego Śródmieścia od czterech lat chlubi się tytułem polskiego Pomnika Historii.
Te dwa miasta miały szczęście, bo projektowane były przez architektów, których inspirował słynny Bauhaus. To miasta, w których modernizm stał się marką. Dziś te miasta inspiruje z jednej strony ich piękna historia, ale także to, że wplatają w swój rozwój te elementy modernizmu, które są wykorzystywane ku nowoczesności. Ta wystawa pięknie to pokazuje – mówił Wojciech Szczurek na uroczystym otwarciu wystawy.
Wystawa związana jest ze zbliżającymi się setnymi urodzinami Gdyni, obchodzonym w tym roku 100-leciem założenia Bauhausu – niemieckiej uczelni, której program ukształtował nowoczesne oblicze wielu miast Europy i dzisiejszego Izraela, wreszcie 110-leciem powstania Tel Awiwu.
Honorowy patronat nad wystawą objęli: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i mer Tel Awiwu Ron Huldai oraz Ambasada Izraela w Polsce.
Wystawa jest prezentowana od 13 września 2019 r. do 3 lutego 2020 r. w Muzeum POLIN w Warszawie, a od 7 marca do 7 czerwca 2020 będzie można ją odwiedzić w Gdyni.

ikona