1386 (1086) 2019-11-08 - 2019-11-14

Uczcij Niepodległą #wGdyni

Tak Wielka Parada z okazji Święta Niepodległości w Gdyni wyglądała w ubiegłym roku // fot. Przemysław Świderski

Tak Wielka Parada z okazji Święta Niepodległości w Gdyni wyglądała w ubiegłym roku // fot. Przemysław Świderski

Zbliża się największe i najważniejsze święto wszystkich Polaków. 11 listopada będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji w Gdyni nie zabraknie atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.  Świętowanie jak zwykle będzie huczne, a wolnościowa feta potrwa trzy dni. Głównym punktem 101. Gdyńskich Urodzin Niepodległej będą: międzypokoleniowa Wielka Parada oraz oficjalne uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej.
 
Ubiegłoroczne Święto Niepodległości upłynęło szczególnie. Celebrowaliśmy wtedy sto lat polskiej wolności i zabawie nie było końca. Gdynia nie zwalnia jednak tempa i w tym roku. Radosne świętowanie rozpocznie się już w weekend 9 i 10 listopada. Kumulacja i kulminacja wydarzeń nastąpi w poniedziałek, 11 listopada, kiedy to na mieszkańców będzie czekało wiele niespodzianek i atrakcji. Jakich? Poniżej prezentujemy program obchodów 101. Gdyńskich Urodzin Niepodległej.  


 

9 listopada

Zaczniemy od wyjątkowego wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). O godz. 14.00 odbędzie się tam projekcja filmu o Gdyni z 1925 roku pt. „Dawno temu nad Bałtykiem”. Pokazuje on, jeszcze wtedy wieś, w wakacyjnym wydaniu. Filmowe kadry odwzorowują ówczesną nadbałtycką rzeczywistość, utrwalaną na zdjęciach i pocztówkach także przez gdyńskiego fotografa Romana Morawskiego.
 
W pokazie weźmie udział gość specjalny - Monika Supruniuk z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP w Warszawie), która w ramach realizowanego projektu badawczego pt. „Konserwacja i restauracja taśmy filmowej z kamery/projektora „Oko” Kazimierza Prószyńskiego”, przywróciła ten materiał „do życia”. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Szerle. Będzie ono zapowiedzią zbliżającej się wystawy prac Romana Morawskiego – dokumentalisty Gdyni w okresie największych jej przemian - lat 20. ubiegłego wieku.
 
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
 

10 listopada

W niedzielę coś dla siebie znajdą melomani, a także miłośnicy ciekawostek o Gdyni. Nie zabraknie też wojskowego akcentu z udziałem Marynarki Wojennej.

O godz. 14.00 w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) rozpocznie się spacer po wystawie stałej z przewodnikiem. Będzie on miał jednak wyjątkowy charakter. Jego uczestnicy podążą bowiem szlakiem wątków niepodległościowych. Dowiedzą się więcej o losach Błękitnej Armii gen. Hallera, która składała się w większości z potomków polskich emigrantów, czy też  o historii amerykańskiej Polonii i jej wkładzie w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Rozwiane zostaną też wątpliwości dotyczące samej daty 11 listopada oraz zwyczajów jej świętowania na przestrzeni lat przez Polaków w kraju i na emigracji.

Na oprowadzanie po wystawie obowiązywały zapisy. Wymagany jest zakup biletu na wystawę. Uwaga: lista uczestników spaceru z wolontariuszem została zamknięta.

Również o godz. 14.00 z tym, że w kościele oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) zaplanowano muzyczną ucztę. Odbędzie się tam koncert pt. „Moja ojczyzna”. Wystąpią: chór „Symfonia” z parafii oo. Franciszkanów, chór „Cantamus Reginae” im. A. Bocheńskiego z parafii pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach oraz Kameralna Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Bogny Swiłło. Zaprezentują się także uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, którzy będą recytować utwory patriotyczne. Za ich przygotowanie odpowiada prof. Jadwiga Szreter. Wstęp wolny.

Wydarzenia tego dnia zakończy i w uroczysty nastrój wprowadzi wszystkich, o godz. 17.00, Capstrzyk Niepodległości. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty, następnie uczestnicy uroczyście przemaszerują ulicą Świętojańską pod pomnik Polski Morskiej, gdzie odbędą się przemówienia okolicznościowe.

11 listopada

Święto Niepodległości w Gdyni upłynie pod znakiem zabawy i tradycji. Będzie kulturalnie, tanecznie, rodzinnie i muzycznie. Atrakcje potrwają do wieczora. Nie zabraknie tradycyjnej parady, warsztatów dla dzieci, darmowego wstępu do gdyńskich muzeów czy spacerów po bardziej i mniej znanych zakamarkach miasta.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.00 od mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26).

Z okazji narodowego święta będzie można za darmo zwiedzić gdyńskie muzea. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzą: Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) w godz. 10.00-18.00 oraz Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) w godz. 12.00-20.00 (darmowe wejściówki do odebrania w kasie muzeum).
 
Najmłodsi wraz z rodzicami na pewno nie będą się nudzić, kiedy udadzą się do budynku dawnej „Jedynki” przy ul. 10 Lutego 26. Od godz. 11.00 do godz. 14.00 odbędą się tam warsztaty tworzenia kokard narodowych i niepodległościowych ozdób makowych.
 
Główną atrakcją obchodów 11 listopada będzie Wielka Parada Niepodległości pod hasłem 101. Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Jak co roku będzie barwna i nawiązująca do tradycji. Na czele pochodu pojedzie marszałek Józef Piłsudski, a w trakcie przemarszu zaplanowano pokazy artystyczne i choreograficzne. Parada rozpocznie się w samo południe przy Dworcu PKP. Trasa powiedzie historyczną ul. 10 Lutego do skweru Kościuszki, gdzie pod pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości.
 
Fani motoryzacji powinni się udać na ul. 3 Maja, gdzie w godz. 13.00-14.30 prezentowane będą zabytkowe auta Muzeum Motoryzacji. Z kolei na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego, między godz. 13.00 a 17.00, będzie można zobaczyć zabytkowe auta, które uczestniczyły w paradzie. Tam też stanie strefa Food Truck z ciepłymi przekąskami, kawą, herbatą i tradycyjnym ciastem.
 
Moc dobrej zabawy czeka także tych, którzy wybiorą się do dawnego budynku „Bankowca” przy ul. 3 Maja. Na jego podwórzu, od godz. 13.00 do godz. 16.00, rekonstruktorzy będą odtwarzać międzywojenne życie gdynian. Natomiast od godz. 13.30 do 16.00 zaplanowano grę podwórkową. W godz. 13.30-15.00 będzie też można zwiedzić Mini Muzeum „Bankowiec” – ilość miejsc ograniczona, zwiedzanie odbywa się w grupach, obowiązują zapisy. Natomiast od godz. 16.00 do godz. 17.30 na tym samym podwórku odbędzie się klimatyczna, międzywojenna potańcówka na tyłach „Bankowca” – w rytmie muzyki w typie Polish Polka.
 
O godz. 14.00 rozpocznie się spacer „Ludzie modernizmu”, który poprowadzi Michał Miegoń. Zbiórka przy ul. 3 Maja 27. Wstęp wolny.
 
Podczas Święta Niepodległości działać będzie także dawne kino Goplana (skwer Kościuszki 10-12). Najpierw o godz. 14.00 odbędzie się tam koncert Gdyńskiego Chóru Kameralnego pt. „Do kraju tego – poezja i piosenki żołnierskie”. Później od godz. 15.30 w starym kinie wyświetlone zostaną dwa filmy – „Ada to nie wypada” oraz „Zew morza”. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.
 
O godz. 15.00 rozpocznie się świętowanie na sportowo. Wtedy zaplanowano główny Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim. To czwarty i ostatni bieg w ramach PKO Grand Prix Gdyni, organizowany 11 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości.
Tego dnia planowane są starty młodzieżowe, bieg malucha i marsze nordic walking oraz główny bieg na dystansie 10 km.
Tradycyjnie biegacze wystąpią w białych i czerwonych koszulkach, aby ułożyć żywą flagę.
Szczegóły na www.grandprixgdyni.pl.

Muzycznie będzie o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach. zaplanowano muzyczną ucztę. Odbędzie się tam koncert pt. „Moja ojczyzna”. Wystąpią: chór „Symfonia” z parafii oo. Franciszkanów, chór „Cantamus Reginae” im. A. Bocheńskiego z parafii pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach oraz Kameralna Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Bogny Swiłło. Wstęp wolny.

Melomani znajdą również coś dla siebie w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25). Tam o godz. 17.00 zaplanowano koncert Zagan Acoustic. Wejściówki do odbioru w kasach Konsulatu od 28 października.
 
Kulturalne  obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 18.00 w trzech różnych lokalizacjach. W Teatrze Gdynia Główna odbędzie się pokaz spektaklu „Od wesela do wesela” – wstęp 5 złotych. Z kolei w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) do zobaczenia będzie spektakl pt. „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” – wejściówki do odbioru w Konsulacie Kultury lub w CultureBoksie. Natomiast w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku (ul. ks. bpa J. B. Szlagi 3) zaplanowano pokaz filmu „Kamerdyner”, które będzie połączone ze spotkaniem z autorem scenariusza do tej produkcji – Mirosławem Piepką.

Radosne świętowanie zakończy nocny spacer niepodległościowy pod hasłem „Po pierwsze – Gdynia”. Rozpocznie się on o godz. 19.00 w Muzeum miasta Gdyni. Jego uczestnicy odwiedzą miejsca kluczowe dla historii Gdyni, które pod osłoną nocy ujawnią swoje nowe oblicze. W programie m.in.: gdyński Bankowiec, Poczta Polska i wiele innych punktów na mapie, które uczyniły Gdynię miastem pionierskich pomysłów i odważnych realizacji.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl, edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.

Szczegółowe informacje o 101. Gdyńskich Urodzinach niepodległej są dostępne na stronie paradagdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 07.11.2019 15:42
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.11.2019 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także