1388 (1088) 2019-11-22 - 2019-11-28

O elektrycznej rewolucji #wGdyni

Elektryczne pojazdy to przyszłość mobilności w miastach na całym świecie – eksperci są zgodni. Elektromobilność stała się jednym z najbardziej aktualnych trendów i tematów dotyczących rozwoju, w tym także w Polsce. Dyskusje na temat elektrycznej przyszłości szeroko pojętego transportu toczyły się także w Gdyni – 14 listopada wystartowało Urban E-mobility Forum 2019.
W jednym z paneli dyskusyjnych, poświęconym tematowi „elektrycznej rewolucji”, czyli przejściu miast na zeroemisyjne rozwiązania transportowe u boku Matiasa Ahlblada z Fortum, Pawła Wideła z francuskiego koncernu motoryzacyjnego Groupe PSA czy Sanne Kaasjagera z holenderskiej ambasady wzięła udział także wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała:
Elektromobilność to dzisiaj jeden z kluczowych tematów dla rozwoju miasta. To wielki i silny trend, który bardzo wpływa na różne sfery życia, nie tylko na najbardziej oczywiste (...). W Gdyni najbardziej interesuje nas mobilność dotycząca mieszkańca. Jeśli chodzi o elektromobilność transportu publicznego, w tym względzie jesteśmy polskim liderem i możemy dzielić się dobrymi praktykami, natomiast w kwestii małej elektromobilności, dedykowanej bezpośrednio mieszkańcom, chcemy uczyć się od Europy, jak sprawić, by rozkręcił się rynek pojazdów elektrycznych, a co za tym idzie, w mieście było czyste powietrze i abyśmy podążali za trendem – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Pierwszego dnia Urban E-mobility Forum odbyła się także wieczorna gala wręczenia nagród liderom lokalnej e-mobilności w polskich miastach. Nagrody przyznano na podstawie rankingu opracowanego przez redakcję Polityka Insight. Ranking uzwględnił 50 największych polskich miast, a pod uwagę brano m.in. udział pojazdów elektrycznych we flocie komunikacji publicznej, promocję elektromobilności w lokalnych warunkach oraz inwestycje w infrastrukturę ładowania.
W kategorii „polityka miejska” nagrodzono Szczecin, w kategorii „transport zbiorowy” - Kraków i w kategorii „transport indywidualny” - Kielce. Nagrodę za szczególne osiągnięcia na polu elektromobilności przyznano firmie Rafako, która grudniu zeszłego roku firma pokazała prototyp autobusu, który właśnie kończy proces homologacji. Nie jest to przerobiony na autobus kocioł parowy, ale pojazd elektryczny zaprojektowany od zera.
Ponadto nagrodę dla za specjalny wkład w rozwój elektromobilności w kategorii polityk dla Elżbiety Bieńkowskiej, komisarz Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw wręczyła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała.

ikona