1397 (1097) 2020-02-07 - 2020-02-13

94. Urodziny Gdyni – świętujemy rocznicę nadania praw miejskich

Gdynia, miasto z morza i marzeń, kończy wkrótce 94 lata. W najbliższy weekend w hali widowisko-sportowej Gdynia Arena bawić się będą gdynianie. Obchody 94. rocznicy nadania praw miejskich uświetnią oficjalne uroczystości. Będą też imprezy towarzyszące, w tym premiera albumu fotograficznego i filmy o przeszłości miasta.

9 lutego o godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26) odbędzie się uroczysta msza św., a 10 lutego część oficjalna obchodów 94. urodzin Gdyni, w której udział wezmą m.in. przedstawiciele samorządu. O godz. 12.00 zostaną złożone symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem Polski Morskiej przy skwerze Kościuszki.
Symboliczny termin urodzin nawiązuje do 10 lutego 1926 roku, gdy na mocy rozporządzenia ówczesnej Rady Ministrów Gdynia otrzymała prawa miejskie. Od tamtej pory rozwój portowego miasta nabrał spektakularnego tempa, a każde kolejne urodziny to okazja do wspomnień.
Bieżącemu wydaniu „Ratusza” towarzyszy urodzinowa pocztówka. W tym roku zdobi ją zdjęcie budynku Państwowej Szkoły Morskiej (dziś Uniwersytet Morski) datowane na lata 1937-1939.
Budynek Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, fot. „Mare Nostrum, Rumia”, 1937-1939 (ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni)

Tradycyjnie jednym z głównych wydarzeń gdyńskich urodzin jest impreza dla mieszkańców w Gdynia Arenie, która odbędzie się 8 lutego. Atrakcje i program przygotowano z myślą przede wszystkim o gdyńskich seniorach. To m.in. koncert zespołu VOX, projekcja filmu Jacka Dworakowskiego „Biesiady rodów gdyńskich” czy szereg specjalistycznych konsultacji zdrowotnych. Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek pobranych w Centrum Aktywności Seniora (aktualnie nie są już dostępne).
Również w sobotę na urodzinowych gości będzie czekał Konsulat Kultury, w którym odbędzie się premiera albumu Andrzeja Jastrzembskiego poświęconego Gdyni. Nie tylko w sobotę, ale i w niedzielę, 9 lutego zaprasza do siebie Muzeum Miasta Gdyni – w te dni wstęp wolny, a przy okazji projekcja archiwalnych filmów z lat 20. oraz nowa wystawa, warsztaty i spotkanie autorskie.
Poniżej program wydarzeń z okazji 94. urodzin Gdyni:

8 lutego

Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8); wstęp na zaproszenia ( (aktualnie nie są już dostępne).
Koncert zespołu VOX, projekcja filmu Jacka Dworakowskiego „Biesiady rodów gdyńskich” czy szereg specjalistycznych konsultacji zdrowotnych.
Aby ułatwić poruszanie się w rejonie Gdynia Areny i dojazd na sobotnie wydarzenia, będzie można skorzystać ze specjalnego rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. ZKM Gdynia zwiększy częstotliwość niektórych kursów. Na linii 27 większość kursów obsługiwana będzie przez trolejbusy przegubowe, a linia 109 obsłuży więcej kursów do Redłowa SKM. Wykonane zostaną także dodatkowe kursy z Obłuża, Leszczynek i Śródmieścia w kierunku Redłowa. W godz. 8.00-20.00 linia obsługiwana będzie przez autobusy przegubowe. Po zakończeniu imprezy z przystanków „Gdynia Arena 01” i „Gdynia Arena 02”, wykonane zostaną na zasadzie regulacji dodatkowe kursy na liniach 27 i 109.
Szczegóły na www.zkmgdynia.pl.
Konsulat Kultury w Gdyni, ul. Jana z Kolna 25; wstęp wolny
– godz. 18.00 – „Gdynia w fotografii Andrzeja Jastrzembskiego”premiera albumu Andrzeja Jastrzembskiego poświęconego Gdyni. Jego prawdziwa przygoda z utrwalaniem rzeczywistości, wówczas jeszcze na kliszy, rozpoczęła się w Irlandii. Później powstawały kolejne autorskie albumy. Nadszedł czas na album o rodzinnym mieście autora, Gdyni.W tej publikacji miasto nie zawsze jest ukazane ze znanej perspektywy. Jastrzembski w poszukiwaniu kadru nie powstrzymuje się przed rozstawieniem drabiny na środku ulicy Świętojańskiej, z dachów kamienic patrzy na miasto, czy ze szczytu komina elektrociepłowni na port. Wyświetlany na ekranie pokaz fotografii będzie opowieścią Andrzeja Jastrzembskiego o Gdyni, impresją łączącą obraz z autorskim komentarzem, z dźwiękami miasta oraz nowoczesną muzyką jazzową. Sprawcą ilustracji muzycznej oraz koncertu zamykającego ten wieczór będzie projekt muzyków w składzie: Ignacy Wiśniewski (piano, elektronika), Adam Żuchowski (kontrabas, sample) i Paweł Osicki (perkusja, nagrania dźwięków miasta). Na wernisażu dostępne będą premierowe egzemplarze albumu, z możliwością otrzymania dedykacji od autora.
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1); wstęp wolny
– godz. 14.00 – „Dawno temu nad Bałtykiem” – projekcja archiwalnych filmów o Gdyni z lat 20. XX wieku.

9 lutego

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1)
– godz. 11.00 – „Kapelusze z ulicy Kilińskiego” – spotkanie autorskie z Agnieszką Wojciechowską;
– godz. 12.00 – „Modne czasy” – warsztaty tworzenia nakrycia głowy na podstawie archiwalnych fotografii Gdyni;
– godz. 13.30 – Otwarcie modułu na wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”;
– godz. 14.00 – Oprowadzanie po wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego”.
Wstęp wolny.

10 lutego

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, (ul. Bema 26)
– godz. 18.00 - Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni (wstęp z zaproszeniami). Podczas sesji m.in. zostaną wręczone Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz Nagrody „Czas Gdyni” za najlepsze gdyńskie inwestycje.
Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunaldzki 2)
W dniu 94. urodzin Gdyni 10 lutego o godz. 17.00 Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz specjalny filmu dokumentalnego pt. „Gdynia. Tajemnice wojny i pokoju” w reżyserii Stefana Krasowskiego.
Film prezentuje intrygujące, jeszcze nie do końca zbadane dzieje Gdyni – od tajemniczej legendy Babiego Dołu, planów Wazów, idei wielkiej Gdyni, tajemnic wojny i pokoju z próba bomby jądrowej (atrapy) do chwili obecnej. Wcześniejsze filmy Stefana Krasowskiego to m.in. „Śladami Pułkownika Dąbka” oraz „Diamenty Gdyni” o gdyńskim modernizmie.
Wstęp wolny.
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza o godz. 17.00 na promocję książki Huberta Jando pod tytułem „ORP Orzeł – historia i hipotezy jego zatonięcia”.
Wstęp wolny.

13 lutego

Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej (ul. Armii Krajowej 46) zaprasza 13 lutego o godz. 10.00 na XV konferencję Tożsamość Kulturowo-Cywilizacyjna Gdyni organizowana pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni, dr. Wojciecha Szczurka w 94. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich.
Program:
mała aula Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej
– ks. dr Mirosław Gawron, Kościół katolicki w Gdyni w okresie Kongresu Eucharystycznego 1939 r. w Gdyni;
– prof. dr hab. Helena Głogowska, Powrót Polski nad morze i Gdynia w debacie publicznej II Rzeczypospolitej;
– dr Michał Graban, Kształtowanie się świadomości morskiej Polaków w kontekście relacji polsko-niemieckich;
– dr Mariusz Kardas, Między rzeczywistością a symboliką-gdyńskie mity początków Niepodległej;
– dr Aleksander Kozicki, Gdynia w konfliktach społecznych w PRL-u;
– mgr Kazimierz Iwaszko, Wizja gen. Mariusza Zaruskiego „wyprowadzania Polaków na morze” w świetle 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem;
– mgr inż. Jerzy Miotke, Rola ks. prałata Hilarego Jastaka w kształtowaniu polskiego ducha wolności i solidarności;
– prof. dr hab. Monika Tomczyk, Wysiedlenia gdyńskie jako zbrodnia pomorska 1939 r. w świetle dokumentów niemieckich;
– dr Michał Tuszyński, Czy morze żywi i bogaci? Refleksje o wyzwaniach miasta portowego Gdyni w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem.

  • ikonaOpublikowano: 06.02.2020 14:02
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.02.2020 15:05
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona