1404 (1104) 2020-03-27 - 2020-04-09

Nie daj się oszukać!

Większość ludzi w trudnej i zaskakującej sytuacji, jaką jest epidemia COVID-19 stara się działać na rzecz dobra wspólnego. Niestety, zdarzają się i tacy, którzy chcą wykorzystać nasz niepokój w niecny sposób. Warto wiedzieć, jak próbują nas oszukać, aby nie dać się nabrać.

Zioła i środki na koronawirusa
Pojawiły się już osoby, które oferują na sprzedaż środki rzekomo mające cudowne właściwości zwalczające koronawirusa. Informujemy, że nie ma żadnych leków ani ziół, które miałyby moc zapobiegania zachorowaniu na COVID-19. Warto przypomnieć to starszym osobom.
Przedpłaty na pomoc żywnościową
Po sieci krążą też wiadomości sms zachęcające do zakupu i wymagające przedpłaty na wskazane w smsie konto. Żadne ministerstwa ani urzędy w Polsce nie rozsyłają podobnej korespondencji. Administracja publiczna nie namawia też nikogo do logowania się na stronę zapewniającą pomoc żywnościową. Osoby, które takiej pomocy potrzebują, powinny otrzymać ją od wojewody. Gdyby z jakiegoś powodu taka pomoc była potrzebna, a nie docierała, nalezy zadzwonić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a nie logować się na stronach oszustów i fałszywych banków.
Telefony o chorym członku rodziny
Prosimy również uważać na osoby, które chcą pod pretekstem epidemii wyłudzić dane osobowe. Nie należy ich podawać przez telefon. Wiemy o fałszywych telefonach informujących członków rodziny o nagłym zachorowaniu jednego z domowników na COVID-19. Jeśli się zdarzą, należy pytać o miejsce pracy, imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby informującej. O każdej próbie oszustwa należy powiadomić policję.
Zalecamy ostrożność w kontaktach
Docierają do nas opowieści o rzekomych napadach i rozbojach dokonywanych przez przebierańców w kombinezonach antywirusowych. To historie, które mają na celu jeszcze bardziej zdenerwować mieszkańców. Po mieście nie grasują żadne bandy, a Policja i Straż miejska pilnują naszego bezpieczeństwa. Warto jednak być czujnym. Jeśli nie oczekujemy nikogo, a ktoś dzwoni do naszych drzwi i przedstawia się jako policjant, pracownik socjalny, pracownik służb sanitarnych itp., poprośmy go przez zamknięte drzwi o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu do przełożonego, który może potwierdzić jego tożsamość. Poprośmy też o okazanie legitymacji służbowej lub odznaki.
Informacje z rzetelnych źródeł
Warto na te tematy wyczulić dzieci i osoby starsze! Czujność pomoże nie dać się nikomu wykorzystać. Pamiętajmy, że zweryfikowane informacje można znaleźc na portalach www.gdynia.pl i gov.pl.

ikona