1405 (1105) 2020-04-10 - 2020-04-16

Od trzech lat gdyńskie dzielnice zmieniają się dzięki rewitalizacji

Mijają trzy lata od uchwalenia przez Radę Miasta Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdyni. To czas, w którym – zgodnie z ustawą – ocenie podlega jego aktualność i stopień realizacji. Do zaopiniowania GPR zobligowany jest Komitet Rewitalizacji. Stosowną uchwałę podjął w poniedziałek, 30 marca. Ponieważ zaplanowane na ten dzień posiedzenie nie mogło się odbyć, uchwała została przyjęta w sposób zdalny. Z oceny wynika, że GPR nie wymaga zmian.
Sześć obszarów w gdyńskich dzielnicach: osiedle Zamenhofa - Opata Hackiego i osiedle Meksyk na Chyloni, część Babich Dołów, część Oksywia, zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja oraz Wzgórze Orlicz-Dreszera (os. Pekin) na Leszczynkach od trzech lat przechodzi zmiany. Objęte są Gminnym Programem Rewitalizacji: katalogiem zadań inwestycyjnych i społecznych, których realizację zaplanowano na lata 2017-2026. Dla każdej z dzielnic te zadania są inne, bo odpowiadają na specyficzne potrzeby ich mieszkańców. Mają wspólny mianownik: zapisane w GPR cele. To, m.in., poprawa jakości życia, wzbudzenie aktywności lokalnej społeczności, niwelowanie różnic między częściami Gdyni.
– Rewitalizacja na taką skalę to przedsięwzięcie, jakiego dotąd w Gdyni nie było. Mam tu na myśli liczbę zaplanowanych działań inwestycyjnych i społecznych, ale też zaangażowanie wielu jednostek oraz instytucji miejskich, które pracują razem, żeby na obszarach rewitalizacji żyło się lepiej – w wielu wymiarach – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Łącząc nasze siły, dając gdynianom z jednej strony lepszą przestrzeń publiczną i warunki zamieszkania, z drugiej okazję do ciekawego, wspólnego spędzania czasu wprowadzamy realną, kompleksową zmianę. W działania rewitalizacyjne angażują się organizacje pozarządowe, podmioty prywatne, ale przede wszystkim – mieszkańcy. Konsultowaliśmy z nimi zapisy Gminnego Programu Rewitalizacji, pytając o najpilniejsze potrzeby ich dzielnic. Teraz również mieszkańcy są ważnym ogniwem procesu i włączamy ich w procesy inwestycyjne.
W Gminnym Programie Rewitalizacji zaplanowano 45 przedsięwzięć podstawowych i 13 uzupełniających: 58 przedsięwzięć skoncentrowanych w sześciu podobszarach rewitalizacji. Do tego 7 przedsięwzięć horyzontalnych, dotyczących wszystkich obszarów. Dla każdego z przedsięwzięć podstawowych założono indywidualny okres realizacji. Każde ma inny zakres, budżet, znaczenie dla lokalnej społeczności czy pole oddziaływania.
Zakończono 14 – czyli blisko ¼ z przedsięwzięć planowanych w poszczególnych podobszarach (nie horyzontalnych). 16 jest na etapie realizacji, 20 na etapie przygotowania, a 8 jest na etapie planowania do realizacji.
Realizacja przedsięwzięć znajduje się na różnych etapach. Częściowo wynika to z przyjętego harmonogramu, który zakłada rozłożenie prac do 2026 roku, częściowo z opóźnień. Spowodowane są m.in. nieprzewidzianymi trudnościami proceduralnymi, wzrostem kosztów prac projektowych, wykonawczych oraz materiałów budowlanych czy potrzebą integrowania kilku przedsięwzięć.
Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji: – Na ZOH praktycznie zakończyliśmy fazę inwestycyjną, całkowicie odmieniając osiedle. Dużym sukcesem okazała się też realizacja Programu Osłonowego dla mieszkańców osiedla Pekin, skąd dzięki wsparciu miasta wyprowadziła się zdecydowana większość lokatorów. Z drugiej jednak strony, m.in. z powodów proceduralnych, w niewielkim zakresie udało się dotąd przeprowadzić działania na osiedlu Meksyk i na Witominie.
Zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, co najmniej raz na trzy lata GPR jest oceniany pod kątem aktualności i stopnia realizacji. Taka ocena jest już gotowa - obejmuje opis stopnia zaawansowania poszczególnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz stopień realizacji założonych celów. 31 marca 2020 r. Prezydent Miasta Gdyni przyjął dokument zarządzeniem, po zapoznaniu się z opinią Komitetu Rewitalizacji. Z oceny wynika, że obowiązujący GPR nie wymaga zmiany.
Uchwała, w której Komitet Rewitalizacji wydał pozytywną opinię na temat oceny, została przyjęta zdalnie w poniedziałek, 30 marca. W swoich rekomendacjach na kolejne lata realizacji GPR członkowie komitetu podkreślają, że ważny jest zwiększony nadzór nad realizacją inwestycji oraz wsłuchiwanie się w ocenę jakości prac ze strony bezpośrednich użytkowników przestrzeni – reagowanie na pojawiające się uwagi lub informacje o np. pojawiających się uszkodzeniach. Zdaniem członków komitetu wyzwaniem na najbliższe lata jest, by utrzymać efekty przeprowadzonych do tej pory pracy i zaangażowania mieszkańców zwłaszcza na tych obszarach, gdzie większość prac wciąż jest na etapie przygotowań.

ikona